Knedľa parená krájaná na drevenej doske

Knedľa

Knedľa je na Slovensku veľmi obľúbená. Existuje množstvo receptov s touto jednoduchou a lacnou prílohou. Dnes ju už takmer každý pozná ako polotovar. To však neznamená, že si ju nemôžete urobiť sami doma. Kedysi sa piekla, dnes sa parí. Poznáme ju najmä v strednej Európe. Nevieme sa ale dohodnúť, kde bolo jej rodisko. Obyčajné knedle sa najčastejšie používajú ako príloha k mäsitým jedlám a podávajú s omáčkou.

História:
Knedľa vznikla už v stredoveku. Tá sa od tej modernej ale výrazne líšila a pozostávala z guľôčok mäsa, namočených kúskov chleba a rôznych dochucovadiel. Navyše aj spôsob prípravy bol iný. Ak sa teraz knedle varia vo vode alebo paria, vtedy boli vyprážané alebo pečené.

Knedle sa často formovali zo zmesi mletého mäsa alebo rýb, prosa alebo fazule. Je známe, že biela múka sa nepoužívala, pretože bola dostupná len veľmi bohatým ľuďom. Až v 17. storočí sa v receptúre objavila múka. Potom pripravovali guľky z kysnutého cesta, ktoré sa uvarili vo vode a poliali olejom.

K vzniku zemiakových knedlí prispelo rozšírenie zemiakov v 18. storočí, najmä po hladomoroch v rokoch 1770 a 1816 v dôsledku neúrody.

V 19. storočí jedna z pražských reštaurácií prvýkrát ponúkala návštevníkom „vepřo-knedlo-zelo“ (pečené bravčové mäso s knedľou a dusenou kapustou). Toto jedlo je stále nehasnúcou „hviezdou“ tradičnej českej kuchyne.

Rôzne druhy knedlí:
Okrem pre nás dnes už obyčajnej klasickej knedle z bielej múky sa už dnes pripravuje aj veľa ďalších jej typov. Poďme sa spolu pozrieť aspoň na tie najznámejšie.

Žemľové knedle
Najčastejšie ide o cesto, ktorého hlavnou ingredienciou sú staré žemle nakrájané na kocky, múka, voda, vajcia. Na ich prípravu možno použiť prášok do pečiva alebo kvások. 

Ak namiesto vody pridáte mlieko, výrazne znížite množstvo múky, odoberiete väčšie množstvo žemlí, pridáte penu z bielkov a petržlenovú vňať, dostanete karlovarské knedle

Vo všeobecnosti existuje veľké množstvo variácií žemľových knedlí. Každá gazdinka si ich pripravuje po svojom, s pridaním svojich „tajných“ zlepšovákov. 

V poslednej dobe si čoraz väčšiu obľubu získavajú zdravšie verzie tohto jedla – napríklad sa používajú miesto obyčajných celozrnné žemle a múka alebo sa do nich pridávajú rôzne druhy zeleniny, ako je strúhaná mrkva, špenátové listy, atď.

Zemiakové knedle
Nemenej obľúbené sú zemiakové knedle, ktorých hlavnou ingredienciou sú uvarené a nastrúhané zemiaky. K dnešnému dňu existuje viac ako 30 receptov na žemľové a viac ako 60 receptov na zemiakové knedle.

Využitie v kuchyni:
Moderné gazdinky najradšej kupujú knedle vo forme polotovarov alebo suchých zmesí v obchodoch. Tie domáce sa už väčšinou pripravujú len na významné hody. 

Ako samostatné jedlo sa podávajú knedle s náplňou alebo knedle so slaninou, kde slanina nie je plnkou, ale pridáva sa priamo do cesta. 

Plnka môže byť slaná: údené mäso, huby, mleté ​​mäso, oškvarky, alebo sladká: všetky druhy ovocia, lekvár, džem, mletý mak.

Podávame s oškvarkami, dusenou kyslou kapustou ako samostatné jedlo, poliate roztopenou masťou, maslom, kyslou alebo sladkou smotanou.

Tip: Odporúčam vám aj náš ďalší článok Knedle - gastro tipy a triky, kde sa dozviete o príprave slaných aj sladkých knedlí viac.

Knedľa ako príloha k mäsu:
U nás je asi najtradičnejším a najtypickejším využitím knedle podávať ju k rôznym druhom mäsa s omáčkou. 

Veď kto by nepoznal u nás také populárne jedlá ako sviečková na smotane, pečené mäso s knedľou a červenou kapustou, moravský vrabec (detto ale s kyslou kapustou), mäsko v kôprovej či chrenovej omáčke? 

Samozrejme nesmieme opomenúť naše obľúbené guláše - segedínsky, maďarský či netradičný mexický. 

No a potom je tu ešte paradajková omáčka s plnenou paprikou, mäsovými guľkami alebo hovädzím plátkom. 

Aj vám sa už zbiehajú slinky? Skúste si niektoré zo spomínaných jedál pripraviť podľa našich receptov pod textom.

Vedeli ste, že:
Knedle či knedličky poznajú a milujú mnohé národy? Nemecko, Rakúsko a Česká republika sa dokonca hádajú o česť nazývať sa rodiskom tohto jedla. Práve v týchto krajinách sa knedle pripravujú po stáročia, hoci recepty sa môžu navzájom veľmi líšiť.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor