Majoránka, origanum majorana

Majoránka

Ak hľadáte spôsob, ako oživiť chuť vašich obľúbených jedál, nezabudnite na majoránku. Táto bylinka je jednou z najuniverzálnejších korenín. Jej chuť a vôňa sú charakteristické pre mnoho tradičných jedál. Je skvelou voľbou do najrôznejších marinád, omáčok a polievok, neodmysliteľnou súčasťou harule, skvele sa hodí k bravčovému, hovädziemu aj kuraciemu mäsu. Jej využitie je naozaj široké, no nezabudnite: ak ju používate čerstvú, pridajte ju až na koniec varenia, aby sa zachovala jej jemná aróma. Sušená majoránka sa môže používať počas celej prípravy jedla.

Majorán záhradný, ľudovo tiež majoránka a latinsky Origanum majorana patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae). Rastlina má koreňový systém tvorený jemnými korienkami a môže byť pestovaná ako jednoročná rastlina alebo ako trvalka.

Stonka je vzpriamená, štvorhranná a dosahuje výšku až 50 cm.

Listy sú celistvé, eliptického tvaru, majú svetlozelenú farbu, jemne chlpatý povrch a sú veľmi aromatické.

Kvety majoránky vyrastajú z vrcholu stonky v hustých klasovitých kvetenstvách a sú drobné, ružovej až fialovej farby.

Plodom majoránky sú malé tvrdé semená hnedej farby.

Pôvod a história majoránky
Majoránka (Origanum majorana) pochádza z oblasti Stredozemného mora, z území severnej Afriky a južnej Európy. Dnes sa pestuje v rôznych častiach sveta, vrátane Európy, Ázie, Ameriky a Austrálie.

Majoránka bola známa a používaná už v antických dobách, ako v Grécku, tak v Ríme. 

V starom Grécku ju nazývali "origanon" a bola používaná v kuchyni aj liečiteľstve. Grécky filozof Theophrastos ju opísal ako liečivú rastlinu. Hippokratés, otec západnej medicíny, ju odporúčal ako prostriedok proti bolesti hlavy a pri menštruačných ťažkostiach.

V antickom Ríme bola majoránka spájaná aj s bohyňou Venušou a bola používaná ako afrodiziakum. V kozmetike bola častou súčasťou parfumov a olejov. Rímsky učenec Plinius starší popisuje majoránku ako prostriedok proti uštipnutiu hadmi a škorpiónmi. 

V Egypte sa majoránka používala nielen v medicíne, ale aj počas rituálov pri pohreboch. 

Aj v slovenskom folklóre bola majoránka súčasťou povier a rituálov, napríklad sa používala ako ochrana pred bosorkami, ktoré mohli spôsobovať rôzne choroby a nešťastia. Podľa tradície sa dávala do vankúšov a posteľnej bielizne, aby chránila spáčov pred nočnými morami, alebo na klenbu dverí, aby chránila domov pred zlými silami.

Zdravotné benefity, ktoré nám majoránka poskytuje

  1. Majoránka obsahuje silné tráviace enzýmy, ktoré pomáhajú tráviť potravu a zlepšujú tráviaci proces.
  2. Má upokojujúce účinky a môže pomôcť zmierniť stres a úzkosť.
  3. Obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a podporujú zdravie srdca.
  4. Majoránka obsahuje látky, ktoré zlepšujú imunitný systém a pomáhajú bojovať proti infekciám.
  5. Má protizápalové a analgetické účinky, ktoré môžu pomôcť pri rôznych bolestiach a zápaloch.
  6. Vďaka antibakteriálnym a protizápalovým účinkom môže pomôcť pri liečbe kožných problémov.
  7. Má harmonizujúce účinky, môže teda pomôcť zlepšiť náladu a kvalitu spánku, zmierniť depresie a nespavosť.

Majoránka ponúka viac zdravotných benefitov, je však dôležité si uvedomiť, že ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo užívate nejaké lieky, mali by ste sa pred užívaním majoránky poradiť so svojím lekárom alebo odborníkom na výživu.

Majoránka v kuchyni 
Majoránka sa používa v kuchyniach po celom svete, ale jej jemná, nenahraditeľná chuť a vôňa sú charakteristické hlavne pre stredomorskú kuchyňu.

Je skvelou voľbou pri pečení a dusení mäsa, či už bravčového, hovädzieho alebo kuracieho. Tradičným slovenským receptom je napríklad bravčová pečeň dusená na cibuli. Majoránka môže byť vynikajúcou prísadou aj pri marinovaní mäsa a príprave omáčok.

V niektorých pokrmoch, ako je napríklad haruľa, hrá majoránka kľúčovú rolu.

Majoránka je neodmysliteľnou súčasťou mnohých receptov na rôzne guláše, či už bravčový, hovädzí či jelení.

Samozrejmosťou je používanie majoránky pri varení viacerých polievok, ako sú fazuľová, šošovicová či zemiaková. A čo tak vyskúšať vegánsku držkovú?

Majoránka je vynikajúca v mnohých ďalších jedlách, a ak vás pri čítaní tohto článku napadol nejaký váš obľúbený recept s majoránkou, môžete sa oň podeliť aj s ostatnými prostredníctvom komentára ;)

Fotka od Markéta (Machová) Klimešová z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor