Mozzarella s paradajkami a bazalkou

Mozzarella

Videli ste film "Eat Pray Love" (Jedz, modli sa, miluj) z roku 2010? Hlavná postava Liz Gilbert, stvárnená známou hollywoodskou herečkou Juliou Roberts, si v jednej scéne v talianskej reštaurácii objednáva pizzu Margherita, ktorá sa nezaobíde bez mozzarelly. Film je vhodný hlavne pre tých, ktorí majú radi cestovanie a mozzarella zase pre tých, ktorí milujú taliansku kuchyňu. Ide totiž o ikonický taliansky syr známy svojou mäkkou a elastickou textúrou a lahodnou chuťou, ktoré z neho robia nenahraditeľnú ingredienciu aj v mnohých ďalších talianskych jedlách.

Mozzarella pochádza z južnej časti Talianska, z regiónu Kampánia, najmä z oblasti okolo Neapola. Presný pôvod mozzarelly nie je úplne známy, ale existuje niekoľko teórií. Jednou z nich je, že bola vyvinutá v starovekom Ríme a v 16. storočí sa ďalej rozvíjala v južnom Taliansku. Ďalšia teória hovorí, že pochádza z doby starovekého Grécka a že ju doviedli do Kampánie grécki osadníci.

Postup výroby 
Výroba začína zahriatím mlieka a pridávaním syrného podkvasu alebo špeciálnych baktérií, ktoré spúšťajú proces zrážania mlieka. Potom sa mlieko rozdelí na zrazeninu a srvátku, pričom zrazenina sa nakrája na malé kúsky nazývané "cuore di latte" (srdce mlieka). Tieto kúsky sa namáčajú do horúcej vody, aby sa stali pružnými a dali sa tvarovať. Potom sa z nich vytvaruje guľôčka alebo väčší syrový útvar a ponorí sa do studenej vody na spevnenie.

Medzi najkvalitnejšie varianty patrí Mozzarella di Bufala, vyrábaná z byvolieho mlieka.

Charakteristika chuti 
Mozzarella má jemnú a mliečnu chuť s príjemnou vôňou mlieka. Je známa pre svoju lahodnú a pružnú textúru, ktorá sa dá natiahnuť až do tenkých nití, keď je syr ešte horúci. Mladá mozzarella má mierne sladkú chuť, ktorá sa s vekom stáva bohatšou a kyslejšou. Čerstvá mozzarella by mala mať jemný, ale nie gumený povrch.

Historické písomné zmienky 
Stredoveké písomné zmienky o mozzarelle sú pomerne skúpe, no napríklad v talianskom románe "The Betrothed" od Alessandra Manzoniho, ktorý bol napísaný v roku 1827, sa opisuje príprava mozzarelly z byvolieho mlieka. Avšak mozzarellu samotnú a jej výrobu poznali Taliani pravdepodobne už stáročia predtým, aj keď o tom neexistujú konkrétne záznamy.

Využitie v gastronómii 
Mozzarella je neodmysliteľnou súčasťou tradičnej talianskej kuchyne, kde je často hlavnou zložkou pizze a cestovín, šalátov, sendvičov a rôznych zákuskov. Okrem toho sa mozzarella často kombinuje s paradajkami, bazalkou a olivovým olejom v jedle Caprese, ktoré je veľmi obľúbené v letných mesiacoch.

Mozzarella s paradajkami a olivovým olejom teda nie je jedinou možnosťou, ako si na nej môžeme pochutnať a ak vás teraz pochytila nepotlačiteľná chuť na taliansku kuchyňu, môžete sa inšpirovať aj našimi receptami s mozzarellou.

Mozzarella a diéta 
Občas sa tvrdí, že ak chudneme, nemôžeme jesť syry. Je to pravda alebo mýtus? Správna odpoveď závisí od toho, po akom syre siahneme. 

Mliečne výrobky vo všeobecnosti prispievajú k vyváženej strave a pokiaľ netrpíme intoleranciou, nemali by sme sa im v našom jedálničku vyhýbať. Z hľadiska redukcie váhy by sme však mali vyberať s rozumom. Na Slovensku sa mozzarella vyrába väčšinou z kravského mlieka a ak zvažujete, či sa počas redukcie váhy oplatí kupovať jej light verziu, stačí si pozrieť kalorické tabuľky. Vo všeobecnosti však platí, že light verzie bývajú na tuky skutočne ľahšie.

Patrí mozzarella medzi alergény? 
Mozzarella nie je považovaná za alergén, a ak niekto nie je alergický na mlieko alebo laktózu (cukor prítomný v mlieku), mal by byť schopný konzumovať ju bez problémov.

Stále však existujú určité obmedzenia týkajúce sa jej konzumácie. Syr je napríklad kontraindikovaný pri chronickej glomerulonefritíde a pri vysokom krvnom tlaku (hypertenzii). Opatrní by mali byť aj ľudia trpiaci edémom alebo renálnou insuficienciou.

Fotka od Tania Aviles z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor