Olivy v sklenených miskách, olivové ratolesti

Olivy

Olivy. Buď ich máte radi alebo nie. Niekto má radšej zelené, niekto čierne, iný zase všetky. Môžete ich používať ako prílohu, dať na pizzu alebo do šalátu. Vedeli ste, že pochádzajú z Grécka a sú úzko späté s bibliou? A že olivový veniec bol na olympiáde ten víťazný? Toto a aj mnohé ďalšie zaujímavosti sa dozviete v mojom článku.

Olivovník (lat. Olea) je rod vždyzelených stromov a kríkov z čeľade olivovníkovité (Oleaceae), známy predovšetkým jedným druhom - Olea europaea (oliva európska). Je to od staroveku široko pestovaná olejnatá rastlina.

História:

Plody olivovníka využíval človek už v dobe kamennej. V XXI. storočí pred naším letopočtom v Mezopotámii už vedeli lisovať olivový olej. Na začiatku nášho letopočtu sa našiel spôsob spracovania olív, pri ktorom stratili horkosť.

Výskyt:

Olivovníky sa dnes pestujú na každom kontinente okrem Antarktídy. Hlavnými dodávateľmi olív a olivového oleja na svetový trh sú Taliansko, Španielsko, Grécko, Tunisko, Maroko a Sýria.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus:

Užitočné vlastnosti olív sú koncentrované v olivovom oleji. Priaznivo pôsobí na mnohé orgány a systémy tela: posilňuje imunitný systém, čistí krv, stimuluje trávenie, hojí rany, zabraňuje starnutiu pokožky. Olivový olej sa odporúča na prevenciu chorôb pečene, žalúdka, čriev, aterosklerózy. Olivy a olivový olej obsahujú skvalén, látku, ktorá zabraňuje vzniku rakoviny.

Zloženie:

Hlavnou zložkou plodov olív sú tuky. V závislosti od odrody obsahujú olivy 50 – 80 % olejov. Olivy sú bohaté na cukor, bielkoviny, minerálne soli, vitamíny.

Olivy majú 115 kcal.

Nutričná hodnota olív: bielkoviny - 0,84 g, tuky - 10,68 g, sacharidy - 3,06 g

Využitie v kuchyni:

Plody olív sa používajú najmä na výrobu olivového oleja, ktorý sa používa vo varení, medicíne a kozmetike. Starovekí Gréci používali olivový olej na očistu tela. Prvé mydlo a prvé parfumy boli pripravené na báze olivového oleja.

Olivy nemožno jesť surové. Aby boli jedlé, je potrebných niekoľko zdĺhavých a namáhavých operácií: namáčanie v alkalickom alebo slanom roztoku na niekoľko mesiacov, oxidácia na vzduchu a nakladanie alebo konzervovanie v oleji alebo octe.

V Grécku sú olivy solené baktériami mliečneho kvasenia. V závislosti od spôsobu konzervovania sa chuť olív líši od kyslej po pikantnú, kyslú a slanú.

Chuť olív niekedy dopĺňajú kapary, kúsky papriky či sardinky, vnorené namiesto kôstky.

Olivy sa používajú najmä ako studené predjedlo a podávajú sa k mäsu, rybám, zelenine, syrom, do Martini.

V stredomorskej kuchyni sa nakladané olivy používajú aj do teplých jedál: dusené mäso, pizze, polievky.

Olivy sa hodia ku všetkej zelenine, citrusovým plodom, hydine a samozrejme sa z nich robí olivový olej.

Zaujímavosti:

Olivová ratolesť je symbolom mieru, víťazstva a moci.

V časoch Júlia Cézara sa veniec z olivovej ratolesti na Olympiáde používal ako víťazný.

Olivovník sa v Biblii spomína niekoľkokrát:

- Bol to olivovník, ktorý prežil potopu.

- Holubica, ktorá priniesla olivovú ratolesť do Noemovej archy na znak konca potopy, sa stala symbolom mieru.

- Pod olivovníkmi v Getsemanskej záhrade sa Kristus modlil krátko pred ukrižovaním.

Obrázok od Vagelis Dimas na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor