Provensálske korenie, koreniaca zmes

Provensálske korenie

Provensálske korenie - vôňa Francúzska v jednej čajovej lyžičke. Pridajte túto jemnú harmóniu bazalky, oregana, tymianu, rozmarínu a ďalších byliniek do svojich pokrmov a uvidíte, ako sa vaše chuťové poháriky potešia.

Provensálska zmes alebo provensálske korenie je zmes sušených bylín, ktorej názov je odvodený z oblasti Provensálsko v južnom Francúzsku, kde sa tieto byliny vyskytujú úplne bežne a spolu vytvárajú charakteristickú chuť a arómu tejto zmesi.

Presné zloženie provensálskeho korenia bolo definované v roku 1970 a v základnej zmesi vždy musia byť stredomorské bylinky typické pre región Provence - bazalka, saturejka, oregáno, rozmarín a tymián. Ostatné bylinky sa môžu dopĺňať podľa tradícií či chutí v daných oblastiach.

Pôvod a história
Presný pôvod tejto koreniacej zmesi nie je úplne presne zdokumentovaný a prvé písomné zmienky o Provensálskom korení pochádzajú z 19. storočia, z francúzskych kuchárskych kníh. Je však pravdepodobné, že táto zmes existovala už oveľa skôr, pretože bylinky a korenie, ktoré tvoria základ Provensálskeho korenia, boli v oblasti Provence pestované a používané už dávno.

Na Slovensku sa Provensálske korenie začalo používať omnoho neskôr a výrazný nárast záujmu o túto zmes sa objavil až v posledných desaťročiach, keď sa medzinárodná kuchyňa u nás stala populárnejšou a dostupnejšou.

Využitie v kuchyni
Provensálske korenie je známe pre svoju všestrannosť a je vhodné pre rôzne pokrmy. 

Môžeme ho použiť pri príprave grilovaných rýb, syrov či mäsa, napr. kuracieho, králičieho, jahňacieho alebo baranieho.

Skvele sa však hodí aj do šalátov, cestovín, dresingov a rôznych omáčok, taktiež do polievok a zeleninových jedál.

Chuť a aróma provensálskej zmesi dodávajú jedlám charakteristický stredozemský nádych a inšpirovať sa môžete aj našimi receptami s provensálskym korením.

Vplyv na ľudský organizmus
Niektoré bylinky, ktoré môžeme nájsť v rôznych provensálskych zmesiach, ako napríklad tymián, majorán či rasca podporujú trávenie a zmierňujú plynatosť. 

Cesnak, kurkuma, čierne korenie a čili sa zase vyznačujú dezinfekčnými a antibakteriálnymi účinkami.

Avšak pozor: Ak trpíte alergiou na akékoľvek korenie, určite si vždy prečítajte zloženie danej provensálskej zmesi a vyberte si z ponuky tú vyhovujúcu.

Alergická reakcia na niektoré druhy korenia sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi a môže sa objaviť nielen po samotnej konzumácii alergénu, ale aj po vdýchnutí či kontakte s pokožkou.

Medzi príznaky alergie na koreniny patria napríklad opuch a svrbenie pier, jazyka či hrdla, prípadne aj kašeľ. Vyskytnúť sa môžu aj tráviace problémy, ako je vracanie, nadúvanie, bolesť žalúdka, kŕče v bruchu alebo hnačka. Kožné reakcie, ako vyrážky, opuchy alebo červené škvrny sa môžu objaviť v priebehu niekoľkých minút alebo aj nasledujúci deň.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor