Pšeno v bielej štvorcovej miske

Pšeno

Pšeno sa získava odstránením pliev zo zrna Prosa siateho (lat. Panicum miliaceum). Pšeno má optimálne výživné vlastnosti, je veľmi chutné a ľahko stráviteľné. Obsahové látky majú priaznivý pomer bielkovín (12 %), tukov (4 %) a sacharidov (68 %), ktorý sa približuje k odporúčanému pomeru živín. Dôležitá je neprítomnosť lepku, preto sa odporúča pri bezlepkovej diéte.

Pšeno je obilnina získaná z plodov pestovaných druhov prosa (Panicum), zbavených šupín kláska lúpaním. Výsledkom takéhoto spracovania je, že zrno si zachováva iba jadro - všetky šupiny a klíčky sú odstránené počas procesu mletia. Z tohto dôvodu má proso o niečo menej bohaté chemické zloženie, pretože významná časť zlúčenín a látok je obsiahnutá v obilných šupinách. Pšeno sa používa na výrobu krúpov, z ktorých sa robia polievky, kaše a dochucuje sa nimi mäso.

História:

Pšeno je semeno prosa, jednoročnej bylinnej obilniny.

Primárnymi centrami pestovania pšena sú Mongolsko a Čína, kde sa pestovalo už pred 5000 rokmi. Pšeno bolo po stáročia základom výživy v Ázii, severnej Afrike a južnej Európe. Na začiatku nášho letopočtu táto teplomilná rastlina ustúpila ryži a iným obilninám. V súčasnosti sa pšeno pestuje najmä v strednej Afrike, Indii a Číne. Vo voľnej prírode sa proso dlho nevyskytovalo.

V súčasnosti je pšeno jednou z najlacnejších obilnín.

Zloženie:

Pšeno pozostáva zo 60 % sacharidov a je bohaté na vlákninu (9 g na 100 g sušiny obilnín), tuky (3-4 %) a bielkoviny (11 %). Z hľadiska zloženia aminokyselín sú bielkoviny z pšena na druhom mieste po ovsených a pohánkových bielkovinách. Z minerálov a stopových prvkov je pšeno bohaté najmä na kremík, fluór, železo, mangán, horčík a meď.

Priaznivé účinky:

Pšeno má lipotropný účinok, to znamená, že zabraňuje ukladaniu prebytočného tuku. Okrem toho je pšeno schopné odstrániť toxíny a antibiotiká z tela. Jedlá z pšena sú užitočné najmä pri cukrovke, ateroskleróze, ochoreniach pečene, pankreasu, kardiovaskulárneho a nervového systému. Pšeno vďaka vysokému obsahu kremíka a fluóru posilňuje kosti, zuby, vlasy, nechty. Meď dodáva pružnosť svalom a kostiam. Pšenová kaša má hrejivý, regeneračný a povzbudzujúci účinok, čo z nej robí nenahraditeľný produkt pre deti.

Využitie v kuchyni:

Pšeno (pšeno krúpy) a múka sa získavajú zo zŕn prosa, z ktorých sa vyrábajú polievky, lievance, koláče a plnky do koláčov. Najobľúbenejším jedlom z pšena je kaša. Varí sa vo vode alebo v mlieku so soľou alebo cukrom a podáva sa so sušeným ovocím, orechmi, maslom, kyslou smotanou, zeleninou, tvarohom, pečeňou, cibuľou, hubami.

Vďaka vysokému obsahu tuku pšeno rýchlo žltne (oxiduje) a horkne. Aby ste tomu zabránili, mali by ste si vybrať jasne žlté pšeno, kúpiť ho v malom množstve a dodržiavať správnu technológiu varenia.

Pšeno by sa malo starostlivo triediť a niekoľkokrát umyť v tečúcej vode. Posledné opláchnutie by sa malo vykonať horúcou vodou, aby sa rozpustil mastný film vytvorený na povrchu zŕn.

Na ten istý účel (zbaviť sa horkej chuti) by sa kaša z pšena mala uvariť do polovice vo veľkom množstve vody, potom vodu scediť, pridať mlieko alebo novú porciu horúcej vody a variť do úplného uvarenia.

Aby ste zlepšili chuť prosových krúp, môžete ich opražiť na suchej panvici s korením.

Ak chcete získať drobivú kašu, mali by ste dodržiavať pravidlo: 2 diely tekutiny na 1 diel obilnín.

Obrázok od Angelica Vaihel na Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor