Sezam indický

Sezam

Keď som ako malý školáčik prvý raz videl rozprávku Alibaba a 40 zbojníkov a počul „Sezam, otvor sa!“, vôbec som netušil, čo slovo sezam vlastne znamená. „Čo to je?“ pomyslel som si, keď sa Alibaba postavil pred jaskyňu, skríkol túto známu formulku a jaskyňa mu vydala svoje poklady... Viete vôbec, prečo práve "sezam"? Vraj aby sa tajný úkryt rozpukol ako sezamová tobolka a vydal všetky nazbierané bohatstvá. V 80-tych a 90-tych rokoch minulého storočia nebol sezam na Slovensku až taký bežný ako dnes, takže som ani len netušil, čo je sezam a aké poklady v sebe ukrýva. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.

Základná charakteristika
Sezam indický (lat. Sesamum indicum) je jednoročná bylina, ktorá väčšinou rastie do výšky 100-120 cm, ale môže dosiahnuť až 200 cm.

Nedrevnatá listnatá stonka býva porastená jemnými chĺpkami a kvety sú kalichovité, dlhé 3-5 cm. Väčšinou bývajú biele až slaboružové, niekedy však môžu byť aj fialové alebo modré.

Plodom sezamu sú kapsuly, ktoré po dozretí pukajú a uvoľňujú drobné semená, ktoré sa používajú ako prísada do rôznych jedál.

Sezamové semienka bývajú 3-4 mm dlhé a 2 mm široké, ich najbežnejšia farba je krémovo biela, ale existujú aj hnedé a čierne.

Pôvod a história
Sezam je považovaný za jednu z najstarších korenín a najstaršiu plodinu, ktorá sa pestovala na výrobu jedlého oleja. Prvé zmienky o sezame siahajú až do 3. tisícročia p.n.l. a zuhoľnatené zvyšky semien boli nájdené v mnohých archeologických vykopávkach.

Podľa všetkého pochádza sezam z oblasti rieky Eufrat a bol kultivovaný už v starom Egypte v období Ptolemaiovcov. Dnes sa pestuje takmer vo všetkých subtropických oblastiach po celej zemeguli. Asi najviac sa pestuje v Indii, Číne a Mexiku.

Sezam v gastronómii
Vďaka orechovej príchuti je sezam veľmi obľúbený v kuchyniach po celom svete, najmä pri pekárskych výrobkoch.

Sezamové semienka sa používajú do sladkého aj slaného pečiva, na zdobenie chlebíčkov a sušienok. 

Zaujímavú chuť dodajú grilovanému mäsu, pokrmom z ryže a rezancov, fašírkam aj majonézam.

Ich chuť vynikne predovšetkým pri kuracom mäse a rybách. 

Sú tiež výborné do rôznych šalátov, či už zeleninových alebo ovocných, ako aj do dresingov a omeliet.

Zo sezamu sa vyrába sezamové maslo aj sezamová pasta Tahini.

Veľmi zdravý je sezamový olej, ktorý je vhodný pre prípravu slaných aj sladkých pokrmov.

Ak máte radi chuť sezamu a nemáte naň alergiu, určite si pozrite naše RECEPTY SO SEZAMOM.

Pozitívny vplyv na ľudský organizmus
Vysoký obsah karoténu v kombinácii s vápnikom, horčíkom a zinkom pripisuje sezamovým semienkam vynikajúci vplyv na zdravie očí, slizníc, kože, nechtov a vlasov. 

Sezam je prospešný aj pri prevencii a liečbe osteoporózy, zlomenín kostí, chrupaviek a zubov. 

Vysoký obsah vitamínu B, horčíka, fosforu a vápnika je zase veľmi prospešný na nervy, vďaka čomu je sezam výborným liekom na depresie, neurózy a psychózy. Vitamíny B1 a B3 zase pomáhajú športovcom, študentom a ťažko pracujúcim.

Sezam má pozitívny vplyv na srdce, cievy, cholesterol, trávenie, krvný tlak aj pečeň. Zvyšuje imunitu a výrazne zlepšuje látkovú premenu.

Vysoký obsah železa je zase skvelý pre pacientov s anémiou. 

Konzumácia sezamových semienok pomáha zvlhčovať črevnú sliznicu, čo pomáha pri zápche.

Neželané účinky a alergény
Sezam síce patrí k najzdravším potravinám, ale, žiaľ, aj k najväčším alergénom.

Sezamová alergia patrí medzi najrozšírenejšie a sezam spoločne so pšenicou, arašidmi či mliekom patrí medzi veľkú osmičku alergénov, ktoré trápia najväčšie množstvo pacientov.

Táto alergia sa môže objaviť v každom veku a narozdiel od niektorých iných alergií neslabne ani nevyhasína. Často sa objavuje bok po boku s alergiou na slnečnicu, horčicu, arašidy, makadamové orechy či sóju.

Podľa európskej legislatívy sa musí sezam na obaloch potravín aj v jedálnych lístkoch označovať a na pekárenských výrobkoch ho môžete identifikovať pohľadom.

Ak neviete, či ste na sezam alergický, radšej sa poraďte so svojim lekárom.

100 g sezamových semien obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 660 kcal
 • Bielkoviny 22,00 g
 • Sacharidy 4,00 g
 • Tuky 59,00 g
 • Vláknina 8,00 g

100 g sezamového oleja obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 896 kcal
 • Bielkoviny 0,10 g
 • Sacharidy 0,10 g
 • Tuky 99,40 g
   

Uvedené hodnoty sú len približné a môžu sa líšiť v závislosti od výrobcu.

Fotka od Balu G z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor