Škorica

Škorica

Škoricu poznáme ako korenie s charakteristickou sladko-horkou chuťou a príjemnou arómou. V kuchyni sa využíva pri príprave mnohých jedál - od sladkých dezertov a ovocných šalátov, až po mäsové jedlá a nápoje. Okrem toho, že zaručuje vynikajúci chuťový zážitok, má aj pozitívny vplyv na zdravie. Napríklad podporuje trávenie a pomáha udržiavať správnu hladinu cukru v krvi. Takže ak sa chcete pustiť do niečoho nového, určite neváhajte vyskúšať rôzne recepty s použitím škorice.

Škoricovník (lat.Cinnamomum verum) je stromovitá rastlina pochádzajúca z krajín juhovýchodnej Ázie a južnej Indie. 

Kmeň škoricovníka môže dosiahnuť výšku až 10 až 15 metrov, ale často je odrezávaný na výšku približne 2 až 3 metre, aby sa umožnil ľahší zber a spracovanie jeho kôry. 

Listy škoricovníka sú na stonke usporiadané striedavo, stopku majú dlhú až 2,5 cm a sú vajcovitého tvaru s dlhou špicatou koncovkou. Sú kožovité, lesklé a tmavozelené. Majú dĺžku približne 5 - 12 cm a šírku 2,5 - 6 cm.

Najcennejšou časťou rastliny je jej kôra, ktorá sa zbiera v pružných pásikoch. Používa sa ako korenina v kuchyni a ako zdroj liečivých látok. Kôra má charakteristickú vôňu a chuť, ktorá sa používa v mnohých jedlách, najmä v cukrovinkách, ale aj v zmesiach korenia pre korenistú chuť. Okrem toho sa škorica používa aj na liečenie niektorých zdravotných problémov, ako sú napríklad tráviace ťažkosti, bolesti hlavy a svalové kŕče.

Rod škoricovník zahŕňa viac ako 100 druhov a komerčne sa pestujú hlavne dva druhy:

  1. Škoricovník cejlónsky (lat.Cinnamomum zeylanicum) nazývaný aj pravý škoricovník, ktorý je považovaný za kvalitnejší.
  2. Škoricovník čínský (lat.Cinnamomum cassia) - korenie, ktoré sa predáva na Slovensku pochádza najčastejšie práve z tohto druhu.

Škorica na Slovensku
Na Slovensku sa škoricovník nevyskytuje, pretože ide o subtropický strom. Avšak, Slovensko ako súčasť Uhorska, malo obchodné kontakty s krajinami, kde sa škorica pestuje a získava, a preto ju aj dovážalo. 

V 16. a 17. storočí bola škorica na Slovensku veľmi drahá a bola vyhradená výlučne len pre bohatých ľudí a šľachtu.

V 18. a 19. storočí sa výroba škorice začala rozširovať a zlacňovať, čo umožnilo prístup k tomuto koreniu aj širšiemu obyvateľstvu.

Využitie v kuchyni
Dnes je škorica bežným korením, ktoré sa používa na dochutenie mnohých jedál, dezertov a nápojov.

Často sa používa pri pečení perníkov a pri sladkých jedlách, ako sú napríklad škoricové lievance.

Ochucuje sa s ňou napríklad paradajková omáčka alebo polievka z hokkaido tekvice.

Máte nejaký obľúbený recept so škoricou? Dajte vedieť cez komentár ;)

Zaujímavosti o škorici
V stredoveku bola škorica veľmi vzácna a drahá. Preto sa používala aj ako platidlo. Bol to takzvaný "škoricový peniaz", ktorý sa používal ako obchodná mena v Egypte aj v Ríme.

Vo viktoriánskej dobe bola škorica považovaná za afrodiziakum.

Škorica má antibakteriálne vlastnosti, preto sa v minulosti používala aj na konzervovanie potravín a ako dezinfekčný prostriedok. Dnes sa stále používa v aromaterapii na liečenie niektorých ochorení.

Existuje teória, že v staroveku boli mumifikované telá balené v škorici, pretože toto korenie má konzervačné vlastnosti. 

Zdravotné benefity
Niektoré zdravotné benefity škorice sú už dlho známe a iné sa ešte stále skúmajú. Niektoré z najvýznamnejších zdravotných prínosov škorice zahŕňajú:

  1. Škorica môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi tým, že zlepší inzulínovú citlivosť a zníži inzulínovú rezistenciu. To môže byť užitočné pre ľudí s diabetom typu 2.
  2. Vďaka silným antioxidantom môže pomôcť chrániť telo pred pôsobením voľných radikálov.
  3. Škorica môže pomôcť znižovať hladinu cholesterolu v krvi.
  4. Zlepšuje trávenie.
  5. Môže mať pozitívny vplyv na mozgové funkcie a zlepšenie pamäte, koncentrácie či reakčnej rýchlosti.

Väčšina týchto účinkov bola skúmaná iba v laboratórnych podmienkach alebo na zvieratách, takže niektoré z týchto účinkov môžu byť na ľudský organizmus menej výrazné.

Alergény a nepriaznivé účinky
Škorica by sa mala užívať s opatrnosťou, pretože vysoké dávky môžu byť toxické a môžu mať vedľajšie účinky, najmä u tehotných žien a dojčiacich matiek.

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor