Rozsypaná čerstvo namletá strúhanka zo suchého pečiva

Strúhanka

Strúhanka je rovnomerne pomleté vysušené pečivo. Zvyčajne je vyrobená z bieleho chleba, ale môžu existovať aj iné možnosti: ražný chlieb, maslový, rôzne druhy pečiva s otrubami a pridaním ovsa, pohánky a iných druhov obilnín.

Charakteristika
Strúhanka je väčšinou nastrúhaný pšeničný chlieb. Používa sa pri vyprážaní na obaľovanie mäsa, syrov, rýb či zeleniny. Strúhanka dodáva výrobkom atraktívny vzhľad, vytvára chrumkavú kôrku, znižuje stratu vlhkosti a pravdepodobnosť prilepenia jedla na povrch panvice. Japonská strúhanka je známa ako panko. Vyrába sa z vysušeného a rozdrveného bieleho chleba bez kôrky. 

História
Akékoľvek pečivo veľmi rýchlo zatuchne, ale vyhadzovanie chleba za každých okolností sa už v minulosti považovalo za zlú, hlúpu a dokonca rúhačskú vec. Zvyšky plátkov sa preto starostlivo zbierali, sušili pod lúčmi slnka alebo v peci. Potom sa dali dlho skladovať a mohli sa jesť, keď nebolo iné jedlo alebo sa muselo ísť na dlhú cestu: sucháre sú ľahšie ako chlieb, ale zasýtia rovnako ako chlieb. Nastrúhaný chlieb je tiež pomerne starý spôsob prípravy mäsa, hydiny, rýb, zeleniny a syra. Recepty so strúhankou sa nachádzajú vo všetkých kuchyniach sveta.

Zloženie a účinky na ľudský organizmus
Strúhanka obsahuje všetky užitočné látky z chleba, z ktorého je vyrobená: sú to vitamíny skupiny B, ktoré sú prospešné pre zdravie nervovej sústavy, pokožky, vlasov a nechtov, vitamíny E, K a PP, vlákninu a nerozpustnú vlákninu, a určité množstvo aminokyselín. Strúhanka sa neodporúča ľuďom s intoleranciou a alergiou na lepok – v tomto prípade môže aj malé množstvo vyvolať reakciu. Príliš veľa strúhanky môže dráždiť tráviaci trakt a vyvolať tráviace ťažkosti.

Ako chutí strúhanka
Chuť strúhanky je rovnaká ako chuť chleba, z ktorého je vyrobená: pšenica, raž, atď.

Využitie v kuchyni
Kúsky mäsa, hydiny, syra alebo rýb sa pred varením obaľujú v takzvanom trojobale - múka, rozšľahané vajíčko, strúhanka. V moderných zdravších receptoch sa múka vynecháva. Iné recepty používajú takzvané dvojité obaľovanie - vajíčko, potom strúhanka, potom znova vajce a znova strúhanka. Takže obal je obzvlášť silný, napríklad aby nám nevytiekol syr. Niekedy sa zmes suchých korenín alebo byliniek pridáva priamo do pečiva. Ak ste alergický na lepok, strúhanku možno nahradiť ryžovou alebo kukuričnou múkou.

Ako skladovať strúhanku
Strúhanku skladujeme na suchom a tmavom mieste. Musíme dávať pozor, aby nesplesnivela.

Zopár zaujímavosti:
Nie je vhodné kŕmiť vtáky strúhankou alebo sušienkami - z toho môžu dostať vážne poruchy trávenia.

Priemyselná strúhanka je lepšia ako domáca v tom, že mletie je rovnomernejšie, čo je dosť ťažké dosiahnuť vlastnými silami.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor