Zrolované kúsky šunky

Šunka

Šunka je v podstate solené a údené bravčové mäso. V závislosti od spôsobu prípravy môže byť šunka varená, varená a údená, údená a pečená, surová údená a sušená. V kuchyni je to absolútne nepostrádateľný produkt, ktorý môže nahradiť alebo doplniť mäso, použiť sa dá v teplých a studených misách, alebo dokonca môže plniť čisto dekoratívnu funkciu.

História
História šunky má viac ako 2 tisíc rokov. Už v 1. storočí pred Kristom Marco Terenzio Varrone vo svojom diele "O poľnohospodárstve" poznamenáva, že obyvatelia Galie sú veľkými odborníkmi na spracovanie bravčového mäsa a v tomto remesle sa im darí až natoľko, že do Ríma aktívne vyvážajú kúsky šunky vo veľkosti štvrtiny vykŕmeného kanca. 

Talianska šunka bola vychvaľovaná prominentnými básnikmi, spisovateľmi a hudobníkmi, počnúc Gabrielom D'Annunziom, ktorý sa v liste sochárovi Renatovi Brozzimu opísal ako „horlivý obdivovateľ šunky“. Jej nežnosť a guľatosť porovnával so vzrušujúcimi formami mladej ženy, čím potvrdil svoju slávu zmyselného básnika.

Najväčší producenti šunky v súčasnosti
V dnešnej dobe patria k najväčším producentom šunky Čína, USA, Nemecko, Španielsko, Taliansko, Poľsko, Brazília, Kanada, Holandsko a Dánsko. 

Rôzne druhy šunky
Produkcia šunky v rôznych krajinách zvyčajne zohľadňuje miestne chute a tradičné suroviny, ako aj výrobné procesy. Tieto krajiny potom produkujú rôzne druhy šunky, ako sú napríklad šunka z bavorskej klobásy, parmská šunka, serrano šunka, pražská šunka, schwarzwaldská šunka a mnoho ďalších.

Z pohľadu spotrebiteľa sa dusené a varené šunky delia do kvalitatívnych tried:

  1. Šunka špeciál - má najvyšší podiel mäsa a musí obsahovať min. 16 % čistých svalových bielkovín. Do takejto šunky sa pri výrobe nesmie pridávať vláknina, škrob ani žiadne rastlinné bielkoviny.
  2. Šunka výberová  - musí obsahovať min. 13 % čistých svalových bielkovín a tiež nesmie obsahovať žiadnu pridanú vlákninu, škrob ani rastlinné bielkoviny.
  3. Šunka štandard - má najmenší obsah mäsa a podiel čistých svalových bielkovín je len 10 %. Môže obsahovať vlákninu, škrob aj rastlinné bielkoviny a aj všetky ostatné povolené prídavné látky.

Čo už nie je šunka?
Šunkou sa nesmú nazývať výrobky, ktoré majú menší podiel čistých svalových bielkovín, než je 10 %. Takéto produkty v obchodoch ľahko rozoznáme podľa rôznych šunkových prívlastkov, ako sú nap. šunková saláma, šunkový nárez, pizza šunka a podobne.

Nákupné tipy
Kvalitu nebalenej šunky treba určite prehodnotiť zrakom aj čuchom. Povrch šunky nesmie byť mazľavý ani lepkavý a ani zatvrdnuté okraje so šedivým stredom nesvedčia o čerstvosti. Šunka by určite namala niesť žiadne stopy po zásahoch pre navrátenie jej čerstvosti, ako sú namáčanie, umývanie, alebo dokonca čistenie kefami.

Nebalená nakrájaná šunka sa musí predať do 24 hodín. Ak ide o trvanlivé (sušené) šunky, tie sa musia predať najneskôr do 48 hodín.

Ako čítať etikety na šunke?
Pri kúpe šunky je určite dobré venovať pozornosť aj etiketám a zloženiu, ktoré je na nich uvedené. 

Príklad: 
Pražská šunka špeciál so zložením: "Bravčové stehno 90 %, voda 5 %, jedlá soľ, konzervačná látka E250, dextróza, glukózový sirup, stabilizátory (E451, E452), antioxidant (E316). Obsah čistých svalových bielkovín min. 16 %."

je určite kvalitnejšia, než

Pražská šunka výberová so zložením: "Bravčové stehno 64 %, pitná voda, jedlá soľ, modifikovaný škrob E1422, dextróza, stabilizátor E450, E451, E262, zahusťovadlo E407, antioxidant E301, E331, E327, E300, regulátor kyslosti E330, E575, E250."

Druhá šunka obsahuje omnoho viac éčok, a aj keď sa výrobca nepochválil obsahom vody, je zrejmé, že táto šunka je vodou nastriekaná z viac ako 30 % a údaj o obsahu čistého mäsa je len orientačný.

Využitie šunky v kuchyni
Šunka je všeobecne jednou z najobľúbenejších ingrediencií v národných kuchyniach mnohých krajín, predovšetkým však európskych. 

Na Slovensku ju asi najčastejšie konzumujeme v studenej kuchyni. Šunkové rolky bývajú pravidelným účastníkom najrôznejších rodinných osláv a firemných eventov, často sa používa pri výrobe rôznych balených aj nebalených sendvičov, bagiet či žemlí a určite ste ju už stretli aj v rôznych šalátoch.

Pár tipov na studený šalát so šunkou:

  1. Šalát so šunkou a broskyňou: nakrájame šunku, broskyňu a uhorku na tenké plátky. Zmiešame so šalátovými listami a podávame s dresingom z olivového oleja, medu a dijonskej horčice.
  2. Šalát so šunkou a špenátom: zmiešame nakrájanú šunku, nastrúhaný syr a špenátové listy. Podávame s dresingom z jogurtu, medu a cesnaku.
  3. Šalát so šunkou a Feta syrom: Nakrájame šunku, Feta syr a paradajky na malé kocky. Zmiešame so šalátovými listami a podávame s dresingom z olivového oleja, octu a medu.

Okrem studenej kuchyne si šunka veľmi úspešne zastane svoje miesto aj pri varení, pečení či vyprážaní. 

Výborne sa hodí najmä na pizzu, k hubám, mliečnym výrobkom, do cestovín a aj k zelenine.

Vyskúšajte napríklad skvelý Mexický závin z lístkového cesta, alebo starú dobrú "klasiku" Kurací Gordon Bleu.

Šunka je výbornou voľbou aj pre jednoduché a nenáročné jednohubky ako sú napríklad Zapekané bagetky, alebo rýchle a výdatné raňajky vo forme Omelety so šunkou a syrom.

Kalorické hodnoty
Kalorické hodnoty šunky sa môžu líšiť dosť zásadne, a to v závislosti od toho, z akého mäsa a akou technológiou je daná šunka vyrobená. A že tých druhov šunky je v regáloch našich obchodov naozaj požehnane.

Kalórie v 100 gramoch šunky sa môžu pohybovať v rozmedzí od 80 kcal až po 250 kcal, ale vo všeobecnosti platí podobné pravidlo ako pri iných mäsových produktoch - ak ste zameraní na nízkokalorickú stravu, uprednostnite radšej kuraciu alebo morčaciu šunku pred bravčovou. 

Fotka od Adonyi Gábor

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor