Plátky tofu na tanieri, podliate sójovou omáčkou a posypané bylinkami

Tofu

Tofu, sójový sójový syr sa vyrába zo zrazeného sójového mlieka. Má minimálny obsah tuku, absolútne žiadny cholesterol a viac bielkovín ako ktorýkoľvek iný rastlinný produkt.

Tofu je úžasný produkt: keďže nemá žiadnu vlastnú chuť, ľahko preberá chute a arómy jedál okolo neho.

Výroba
Tofu sa vyrába z tekutiny podobnej mlieku získanej zo sójových bôbov koaguláciou (zrážaním) bielkovín sójového mlieka zahrievaním alebo filtrovaním. To sa deje pomocou koagulantu (napríklad nigari - chlorid horečnatý, kyselina citrónová alebo síran vápenatý). Potom sa tofu lisuje. Konečný produkt je biely.

Vo všeobecnosti výroba tofu pripomína proces výroby syra z mlieka, preto sa tofu niekedy hovorí aj sójový syr alebo tvaroh.

Lisované tofu sa predáva v hermetických obaloch naplnených vodou.

Tip: Prečítajte si aj Prečo je sója kvalitnou bielkovinou, kde sa okrem iného dozviete aj to, prečo by sme ju a výrobky z nej mali konzumovať.

História
O objavení tofu existuje niekoľko legiend. Podľa jednej z nich bolo tofu prvýkrát uvarené náhodou. Jeden čínsky šéfkuchár pridal nigari do roztlačených sójových bôbov kvôli chuti a získal tvaroh, ktorý sa teraz nazýva tofu.

Podľa inej verzie sa tofu objavilo v Číne počas éry Han (3. storočie pred Kristom). Potom sa tento produkt rozšíril do Japonska.

Existujú názory, že tofu objavili budhistickí mnísi.

V Thajsku, Vietname a Kórei je tofu po stáročia základnou potravinou. V západných krajinách sa tofu preslávilo v druhej polovici 20. storočia vďaka rozšíreniu vegetariánstva.

Zloženie
Tofu je bohaté na kvalitný rastlinný proteín, ktorý obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny. Je zdrojom železa a vápnika. Tofu je zároveň nízkokalorický produkt, ktorý neobsahuje cholesterol. Je v ňom veľké množstvo stopových prvkov a vitamínov skupiny B.

Tofu je užitočné pri gastritíde, cukrovke, kardiovaskulárnych ochoreniach, nadváhe. Kvôli ľahko stráviteľným bielkovinám sa odporúča pre športovcov na budovanie svalovej hmoty.

Hutný a menej vlhký syr obsahuje viac bielkovín.

Pravidelná konzumácia surového tofu chráni telo pred dioxínom, ktorý spôsobuje rakovinové nádory, a podporuje aktívne odstraňovanie dioxínu z tela.

Tofu výrazne znižuje hladinu cholesterolu v krvi, možno ho použiť ako prevenciu osteoporózy a zmierňuje menopauzu.

Na východe sa tofu nazýva „mäso bez kostí“. Má nízky obsah uhľohydrátov a telo ho ľahko vstrebáva, čo z neho robí hodnotnú potravinu pre deti aj dospelých.

Využitie v kuchyni
Tofu sa používa na rôzne spôsoby. Je bez chuti, čo umožňuje použitie s rôznymi omáčkami, koreninami a pre takmer všetky spôsoby varenia.

Tofu sa vyrába v dvoch variantoch: mäkké a tvrdé. Na polievky je lepšie použiť jemnejšie druhy tofu. V iných jedlách je lepšie pevné tofu. Japonskí kuchári tento produkt vyprážajú a pečú. Tofu sa tiež marinuje a údi.

Tofu sa skladuje pri -6 °C.

Čas použiteľnosti je až niekoľko týždňov. Ak chcete zachovať čerstvosť a chrániť pred zápachom, skladujte tofu v studenej vode a vymieňajte ju dvakrát denne.

Fotka od Devanath z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor