Hnedá miska s čerstvým tvarohom na šedom pozadí

Tvaroh

Tvaroh (od slova „tvoriť“) je fermentovaný mliečny výrobok. Je jedným z najstarších takýchto výrobkov, ktoré ľudstvo pozná. Už obyvatelia starovekého Ríma, starí Slovania a mnohé ďalšie národy sa zaoberali prípravou tvarohu.

Charakteristika tvarohu
Obľuba tvarohu v posledných rokoch stúpa. A niet sa čomu čudovať, keďže vysoký obsah bielkovín a základných živín a nízky obsah kalórií z neho robia ideálny syr pre zdravú výživu. Tento syr má zrnitú textúru a zároveň je krémový. Jeho jemná chuť a nízka kyslosť z neho robia mimoriadne všestranný syr, ktorý možno použiť ako doplnok k šalátom alebo pri príprave dezertov.

História
Informácie o tom, ako tvaroh prvýkrát vyrobili, sa nám nezachovali. Stalo sa to pravdepodobne na samom úsvite civilizácie, len čo človek začal používať živočíšne mlieko ako potravu.

Starí Slovania tvaroh získavali z obyčajného kyslého mlieka – kýšky. Vložila sa do hlineného hrnca na niekoľko hodín do vyhriatej pece, potom sa vybrala a horúca sa naliala do plátenného vrecka, aby srvátka vytiekla. Potom ju dali pod lis a tak získali tvaroh. Táto metóda sa používa dodnes.

Pôvod tvarohu v Európe
Pôvod tvarohu je starý ako samotná konzumácia syra v krajinách strednej Európy. V skutočnosti sa predpokladá, že tvaroh je najbližšie k prvému syru, aký bol kedy vytvorený. Hoci Severoameričania dospeli k presvedčeniu, že syr Cottage je ich vlastný vynález, vytvorili ho robotníci na vidieku v Európe, ktorí vyrábali syr už stáročia predtým, ako prekročil Atlantik. Zdá sa, že výraz Cottage cheese „tvaroh“ vznikol zo zvyku vyrábať jednoduché syry vo vidieckych domoch z akéhokoľvek mlieka, ktoré zostalo po príprave masla. Termín bol prvýkrát použitý v roku 1848.

Zloženie a účinok na ľudský organizmus
Tvaroh obsahuje bielkoviny, minerálne látky, laktózu (mliečny cukor), tuk, enzýmy a vitamíny.

Celkovo je v tvarohu 12 vitamínov: A, D, C a vitamíny skupiny B. Vo veľkom množstve obsahuje aj vápnik, železo a fosfor. Zároveň obsahuje iba 3 % sacharidov. Z 500 g mlieka sa získa asi 200 g tvarohu. Nutričná hodnota tvarohu je oveľa vyššia ako u mlieka.

Užitočné vlastnosti tvarohu sú určené jeho liečivým zložením. Mliečna bielkovina v ňom obsiahnutá – kazeín, má vysokú nutričnú hodnotu a dokáže nahradiť živočíšne bielkoviny.

Minerály, ktoré tvoria tvaroh, prispievajú k tvorbe a spevneniu kostného tkaniva. Aminokyseliny v ňom obsiahnuté prispievajú k prevencii ochorení pečene. Vitamíny skupiny B chránia pred aterosklerózou. Tvaroh bez tuku je súčasťou mnohých diét na chudnutie a pôstne dni.

Využitie v kuchyni
Čerstvý tvaroh sa hodí k mnohým výrobkom: cukor, kakao, paradajky, soľ, hrozienka, sušené marhule, marmeláda, orechy, škorica, vanilka, korenie, rasca, horčica, kôpor, petržlenová vňať...

Tvaroh nám vďaka svojej jemnosti a krémovosti ponúka množstvo gastronomických možností. Môže byť začlenený do našich jedál nahradením viac kalorických prísad, ako je smotana. Môžete s ním pripraviť všetky druhy omáčok, a dokonca aj dresingy. Na celozrnnom chlebe alebo toaste sú to ideálne raňajky, zložené zo sacharidov a bielkovín.

Veľmi obľúbená je tvarohová plnka. S ňou si môžete jednoducho pripraviť napríklad tvarohové palacinky. Okrem toho sa dá využiť aj vo vynikajúcich dezertoch - tortách, koláčoch, cheesecakoch alebo šiškách.

Na Slovensku sa používa pri príprave rezancov s tvarohom na sladko alebo na slano. Ale hodí sa aj k rôznym iným druhom cestovín.

A čo tak tvarohová nátierka alebo slávny Cottage cheese? Čo sa týka slaných receptov, Cottage cheese je ideálny na doplnenie bielkovín do vašich šalátov. Ozdobte ho lyžičkou horčice, pažítkou a pridajte do šalátu, aby mal jemnejší nádych.

Tip-trik: Tvaroh môže nahradiť majonézu v mnohých prípadoch a je oveľa ľahší a zdravší. Skúste ho použiť na prípravu ľahkého šalátu alebo do sendviča s hlávkovým šalátom, tuniakom a paradajkami.

Tvaroh pri diétach
Ďalej je tvaroh skvelý pri redukčných diétach. Jeho hlavnou výhodou je, že ide o syr s nízkym obsahom kalórií, nízkym glykemickým indexom a prakticky bez tuku, vďaka čomu je ideálny pri chudnutí alebo redukcii hmotnosti. 

Sacharidy sú prítomné vo veľmi malom množstve, čo je ďalší dôvod, prečo sa konzumuje pri redukčných diétach. 

Tvaroh je tiež veľmi bohatý na kazeín, pomaly stráviteľnú bielkovinu, ktorá vám umožní udržať si pocit sýtosti dlhšie. 

Jeho vysoké množstvo bielkovín a esenciálnych aminokyselín je zaujímavé najmä pre naberanie svalov a je ideálne pre tých, ktorí športujú a chcú zlepšiť svoje schopnosti ako sila, hypertrofia, odolnosť... .

Fotka od Enotovyj z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor