Surové brokolicové hlúbiky, pór, kučeravý šalát, vetvička rozmarínu na drevenej doske - všetka zelenina zelená

Ako kúpiť, skladovať a pripravovať chrumkavú brokolicu

Čo sa týka zdravého varenia, zeleninu môžete nielen variť alebo pripravovať v pare - tak časom zistíte, že sa vám tieto jedlá zdajú už nudné a otrepané. Ja vám teraz ponúkam tipy a triky, ako môžete pripraviť vizuálne príťažlivé jedlá s bezkonkurenčnou textúrou. Napríklad vám ukážem, ako ich variť pri nízkej teplote tak, aby zostala zelenina chrumkavá a chutná. Ak sa chcete naučiť, ako urobiť túto výbornú brokolicu, pozrieme sa spolu na to krok za krokom.

Zverejnené:

11. máj 2022 (streda) - 17:39 od:  Angelika

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je vybrať si správne a kúpiť naozaj dobrú brokolicu podľa toho, aký druh receptu sa chystáte pripravovať.

5 trikov, ako si kúpiť dobrú brokolicu
Ak neviete, ako si vybrať zeleninu, ako ju správne očistiť a nakrájať, znamená to nesprávne použitie tejto suroviny v kuchyni. V dôsledku toho vás nebude baviť príprava tohto jedla. Z tohto dôvodu veríme, že ak chcete variť zdravo, je nevyhnutné vedieť si vybrať a kúpiť dobrú brokolicu. A to preto, aby ste si mohli pripraviť naozaj chutný recept tak, aby vás varenie bavilo a užili ste si ho.

Pri varení brokolice musíte vziať do úvahy niekoľko aspektov: aký zdravý recept chcete variť, naučiť sa, ako ju správne krájať a v neposlednom rade, ako kupovať takúto zeleninu. Dôležitá je aj rada, že by ste ju mali kupovať na trhu, u svojho obľúbeného zeleninára alebo v špecializovanom obchode, ak je to možné. Ak pri výbere brokolice máte pochybnosti, ponúkame vám sériu trikov, ktoré vám pomôžu vybrať kvalitný druh:

- Ak chcete brokolicu skonzumovať v krátkom čase, skontrolujte, či sú stonky tuhé a hladké. Ak sú mäkké, táto zelenina je už stará alebo bol prerušený chladiaci reťazec.

- Farba brokolice napovie, či je ešte nezrelá alebo už zrelá. Ak má v niektorých častiach svetlozelený tón, nie je ešte pripravená na konzumáciu. Ak je tmavozelená, je dobré si ju kúpiť. Ak vykazuje žltkasté tóny, nie je to dobré znamenie na kúpu, pretože už začína hniť.

- Kvetinové hlávky sú tiež dobrým trikom, ako na nákup čerstvej brokolice. Ak k sebe tesne priliehajú, ide o čerstvý produkt. Naopak, ak má brokolica medzery medzi hlavičkami, znamená to, že stonky nie sú pevné a brokolica sa začala kaziť.

- Na druhej strane sa odporúča kupovať brokolicu v jej sezóne, čo je zvyčajne neskorá jeseň a jar.

- Požiadajte aj profesionála, ktorý vám ju predáva, aby vám pomohol s jej výberom. Mohol by vám odporučiť najlepší druh brokolice podľa toho, aký recept sa chystáte pripraviť.

Skladovanie brokolice:
Po zakúpení si vyberte spôsob skladovania brokolice v závislosti od toho, kedy ju budete používať. Ak je to krátka doba, je lepšie ju skladovať v chladničke. Vydrží tam až päť dní. Ak je to dlhší čas, je lepšie brokolicu zmraziť, aby ste ju udržali v perfektnom stave.

Príprava brokolice:
Ďalej sme si pripravili sériu nápadov, ako pripraviť chrumkavú brokolicu a vychutnať si jej špeciálnu textúru bez komplikácií:

- Jedným zo spôsobov, ako uvariť brokolicu, je blanšírovať. Teda krátko povariť a hneď prestať variť ochladením studenou vodou. Tak zostane al dente, chrumkavá. Potom ju dochutíme soľou, extra panenským olivovým olejom a troškou korenín. Získame tak zdravé jedlo s úžasným chrumkavým nádychom.

- Ak dávate prednosť praktizovaniu iných kulinárskych techník, môžete brokolicu pár minút restovať.  Zostane tak tiež zelená a chrumkavá. Ak vám niečo zvýši, môžete brokolicu uchovávať niekoľko dní v chladničke vo vzduchotesnej nádobe.

- Ďalšou alternatívou je upiecť brokolicu s inou zeleninou, ako je napríklad tekvica. Dáme ju na plech a pečieme aspoň 30 minút za občasného premiešania.

- Ďalším nápadom je pripraviť tempuru s organickou múkou (kukuričnou, pšeničnou alebo ryžovou). Brokolicu obalíme v tejto múke a posolenom a okorenenom vajíčku podľa chuti. Na rozpálenom oleji ju smažíme do zlatista bez použitia nezdravej múky alebo strúhanky. Znovu tak získame veľmi chrumkavé, chutné a zdravšie jedlo.

Obrázok od silviarity z Pixabay

----------------------------------------------------------

#brokolica #varená brokolica #uskladnenie

----------------------------------------------------------