Ružičky brokolice rýdzo zelenej farby. Aranžované s krájaným pórom, rozmarínom, petržlenovou vňaťou a korením.

Brokolica

Názov tejto zeleniny pochádza z talianskeho slova „brocco“, čo znamená „výhonok“ alebo „vetva“. Brokolica pochádza z Malej Ázie a východného Stredomoria. Gréci a Rimania jedli brokolicu už pred 2000 rokmi, no v Európe sa stala populárnou až v 16. storočí.

Základná charakteristika
Brokolica je jednoročná zelenina so šťavnatými tmavozelenými púčikmi z čeľade kapustovitých, poddruh karfiolu. Má skoré obdobie dozrievania - jej vegetatívne obdobie od klíčenia po zber je 60-65 dní a od výsadby sadeníc 30-35 dní.

Brokolica sa líši od karfiolu štruktúrou hlavičky, ktorá pozostáva z vytvorených fialových alebo zelených pukov. Priemer hlavičky dosahuje 10–12 cm. Po odrezaní centrálnej hlavičky sa rastlina začína vetviť, každá vetva končí malou hlavičkou. Hlávky sa odrežú s časťou stonky dlhou 10–20 cm, ktorá sa tiež konzumuje.

Brokolica v súčasnosti
V dvadsiatych rokoch XX. storočia si táto zázračná zelenina začala získavať pozornosť v Európe aj v Amerike. Teraz sa brokolica distribuuje predovšetkým v Anglicku, Španielsku a Taliansku. V Rusku sa stále pestuje pomerne zriedka.

Využitie v kuchyni
Brokolica sa podáva ako nízkokalorická vitamínová príloha k mäsu, hydine, zeleninovým jedlám, pridáva sa do šalátov, kaše či polievok.

Na jedenie sa používajú puky a mladé stonky brokolice. Aby sa zachovali ich užitočné vlastnosti, mali by sa len minimálne tepelne spracovávať. Po uvarení či dusení by brokolica mala zostať chrumkavá.

Tip č.1: Ako kúpiť, skladovať a pripravovať chrumkavú brokolicu.

Tip č.2: Brokolica - gastro tipy a triky.

Priaznivé účinky na náš organizmus
Brokolica je považovaná za liečivú zeleninu, odporúča sa pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Chlorofyl, ktorý je jej súčasťou, má priaznivý vplyv na zloženie krvi. Prítomnosť esenciálnych aminokyselín v brokolici ju prirovnáva k hovädziemu mäsu a prítomnosť lyzínu a izoleucínu - k bielkovine z kuraťa. Hodnota brokolicového proteínu sa zvyšuje vďaka prítomnosti látok v ňom, ktoré zabraňujú hromadeniu cholesterolu v tele.

Lekári odporúčajú jesť brokolicu ako prevenciu nervových porúch. Táto zelenina pomáha odstraňovať soli ťažkých kovov nebezpečných pre ľudský život, zvyšuje odolnosť ľudského tela voči žiareniu. Nedávno sa zistilo, že brokolica je vynikajúcim profylaktickým prostriedkom proti rakovine.

Štúdia vykonaná lekármi z Johns Hopkins College zistila, že brokolica obsahuje špeciálnu látku zvanú sulforafan, ktorá zabíja baktérie spôsobujúce niektoré typy žalúdočných vredov a tiež zabraňuje vzniku rakoviny. Navyše sulforafan zabíja aj tie baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Teraz sa vedci snažia vyvinúť lieky založené na tejto chemikálii, ktoré by ľudské telo optimálne absorbovalo.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Brokolica obsahuje vlákninu, draslík, fosfor, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán, síru, vitamíny C, B1, B2, B5, B6, PP, E, K, provitamín A.

Brokolica je výborným dodávateľom vitamínov PP, U a beta karoténu. Prítomnosťou beta-karoténu táto plodina mnohonásobne prevyšuje ostatné zeleninové plodiny. Okrem toho je brokolica bohatým zdrojom minerálov: čo sa týka draslíka, vápnika, fosforu, sodíka, železa, konkuruje karfiolu a dvojnásobne ho prekonáva nielen minerálnymi soľami, ale aj bielkovinami.

100 g brokolice v surovom stave obsahuje cca:
Energetická hodnota 43 kcal
Bielkoviny 3 g
Sacharidy 6 g
Tuky 0,2 g
Vláknina 3 g

Fotka od silviarita na Pixabay

Komentáre


Nikola 27. máj 2022 (piatok) - 17:27
Inak viete, že aj rrokolica má pre zrak dobré účiky? Mrkva má v tomto jednotku ale aj brokolica a iná listová zelenina obsahujú luteín. Ten pomáha blokovať určité svetelné lúče pred poškodením očí. Teda pomáha.