Kompostovanie

Ako neplytvať potravinami?

Na celom svete sa denne vyhodia tony jedlých potravín. Obrovské množstvá potravín plytvajú nielen spotrebitelia, ale aj maloobchodníci. Ak znižujeme množstvo odpadu, môžeme nielen šetriť peniazmi, ale zároveň aj znížiť uhlíkovú stopu. Ako zmeniť naše návyky, aby sa plytvanie jedlom nestalo našim životným štýlom?

Zverejnené:

25. február 2023 (sobota) - 14:07 od:  Agata Profi Kuchárka

Pre mnohých ľudí na svete sa plytvanie potravinami stalo zvykom: kupovať si na trhoch viac potravín, ako potrebujeme, nechať nadbytočné ovocie a zeleninu v špajzi alebo v chladničke zhniť a dávať si väčšie porcie, ako dokážeme zjesť.

Tieto návyky navyše zaťažujú naše prírodné zdroje a poškodzujú naše životné prostredie. Keď plytváme potravinami, plytváme prácou, úsilím, investíciami a vzácnymi zdrojmi (ako je voda, semená, krmivo, atď.), ktoré sú potrebné na ich výrobu, nehovoriac o zdrojoch, ktoré sú potrebné na ich prepravu a spracovanie. Plytvanie potravinami teda zvyšuje emisie skleníkových plynov a prispieva k zmene klímy.

Na celom svete sa denne vyhodia tony jedlých potravín. Obrovské množstvá potravín sa plytvajú aj v maloobchode alebo na úrovni spotrebiteľov. Znižovanie strát a plytvania potravinami je nevyhnutné vo svete, kde milióny ľudí každý deň hladujú. Keď znižujeme množstvo odpadu, rešpektujeme, že jedlo nie je samozrejmosťou.

Ako zmeniť naše návyky, aby sa plytvanie jedlom nestalo našim životným štýlom?

Začnime so zvyškami potravín
Ak nezjeme všetko, čo si pripravíme, zamrazme to na neskôr alebo použime zvyšky ako prísadu do iného jedla.

Kupujme len to, čo potrebujeme
Varenie si naplánujme. Urobme si nákupný zoznam a držme sa ho. Vyhýbajme sa impulzívnym nákupom. Nielenže budeme jedlom menej plytvať, ale dokonca aj ušetríme.

Začnime si sami variť zdravšiu a udržateľnejšiu stravu
Život je rýchly a príprava výživných jedál môže byť výzvou. No príprava zdravých jedál nemusí byť komplikovaná. Internet je plný rýchlych zdravých receptov, o ktoré sa môžeme podeliť so svojou rodinou aj priateľmi. 

Vyberajme si škaredé ovocie a zeleninu
Nesúďme jedlo podľa vzhľadu! Ovocie a zelenina zvláštneho tvaru alebo pomliaždené sa často vyhadzuje, pretože nespĺňa niektoré kozmetické normy. No my sa nemusíme báť – ovocie a zelenina s kozmetickou vadou chutí rovnako. Zrelé ovocie môžeme použiť na smoothie, džúsy a dezerty.

Potraviny skladujme rozumne
Staršie potraviny by sme mali presunúť do prednej časti skrine alebo chladničky a nové dozadu. V chladničke používajme vzduchotesné nádoby, aby sme udržali otvorené potraviny čerstvé. Balenia potravín v špajzi musíme pevne zaistiť, aby sa hmyz nedostal dovnútra.

Pochopme označovanie potravín
Je veľký rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby. Niekedy je jedlo bezpečné zjesť aj po dátume „minimálnej trvanlivosti“, zatiaľ čo dátum spotreby nám povie, kedy už nie je bezpečné jedlo jesť. Skontrolujme etikety potravín, či neobsahujú nezdravé zložky, ako sú transmastné kyseliny a konzervačné látky. Vyhýbajme sa potravinám s pridaným cukrom alebo soľou.

Použime svoj potravinový odpad
Namiesto toho, aby sme zvyšky jedla vyhadzovali, môžeme ich kompostovať. Týmto spôsobom vraciame živiny späť do pôdy a znižujeme svoju uhlíkovú stopu.

Podporujme miestnych výrobcov potravín
Kúpou miestnych produktov podporujeme rodinných farmárov a malé podniky v našej komunite. Tým zároveň znižujeme znečistenie, pretože skracujeme doručovacie vzdialenosti pre nákladné autá a iné vozidlá.

Fotka od Couleur z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #zelenina #zvyšky #uskladnenie

----------------------------------------------------------