Chrumkavé tofu s korením, omáčkou a zeleninou

Ako pripraviť tofu?

Tofu, vegánsku náhradu mäsa, možno pripraviť viacerými chutnými spôsobmi tak, že ani nespoznáte, že nejde o mäso. Vedeli ste, že tofu možno pripraviť aj v mikrovlnnej rúre alebo ho smažiť na panvici viacerými spôsobmi?

Zverejnené:

03. február 2024 (sobota) - 11:08 od:  Agata Profi Kuchárka

Tofu, ázijská potravina vyrobená zo sójových bôbov, si v západných kultúrach získala značnú popularitu. Je to práve vďaka miestnym čínskym reštauráciám, ktoré ponúkajú k väčšine jedál horúcu a kyslú polievku s malými kúskami tofu. Aj napriek tomu, že nie ste fanúšikmi tofu, určite ho začnete obľubovať, ak si ho začnete pripravovať doma. Dôvodom je varenie tofu tým správnym spôsobom, ktorý zachováva aj jeho chrumkavosť.

Tofu sa považuje za vegánsku náhradu mäsa, no môže sa používať do všetkých možných výrobkov. Od vegánskych náhrad mäsa cez tvarohové koláče a pudingy až po vegánske „vajíčka“ a mnoho ďalších dobrôt. Tofu sa v skutočnosti vyrába zo sójového mlieka a má vysoký obsah bielkovín.

Ako pripraviť tofu chrumkavo?
Pod chrumkavým tofu si naozaj nemusíte predstavovať iba vyprážanú verziu. Máme pre vás viacero rôznych spôsobov, ako pripraviť tofu recepty.

Ako pripraviť tofu v mikrovlnnej rúre?

Čas potrebný na prípravu - 5-6 minút, odkvapkávanie - nie je potrebné.

Tofu často pripravujeme v rúre alebo na panvici. Avšak mikrovlnná verzia je veľmi jednoduchá a získate z nej skutočne tzv. „kuracie“ tofu, ktoré sa najlepšie hodí do vyprážaných a kari pokrmov.

Tofu nakrájame pozdĺžne na hrubé prúžky (asi 1 - 2 cm). Pásiky tofu vložíme do misky vhodnej do mikrovlnnej rúry. Pridáme vegánsky kurací vývar v prášku a olej alebo len soľ, korenie a sójovú marinádu. Poriadne premiešame a znova pridáme tofu. Tofu "varíme" v mikrovlnnej rúre 5 až 6 minút, kým nezíska žuvačkovú konzistenciu. Po troch minútach tofu otočíme, aby sa uvarilo rovnomerne.

Tip: Pri varení v mikrovlnnej rúre sa zvyknú tofu kúsky na seba lepiť. V tomto prípade veľmi pomáha nepriľnavý olej v spreji.

Prúžky tofu na okraji misky sa zvyčajne uvaria rýchlejšie ako tie uprostred. Preto neustále kontrolujeme uvarené prúžky, aby nám tofu nestvrdlo. Ak nám niektoré prúžky tofu aj napriek tomu stvrdnú v dôsledku nadmerného varenia, pridáme ich do vývaru alebo do kari. Tak výborne nasiaknu omáčkou a nabobtnajú bez toho, aby stratili svoju príjemnú chuť.

Ako variť tofu v rúre/Ako piecť tofu?

Čas potrebný na prípravu, teplota – 180 °C, čas - 45 minút.

Pečené tofu je veľmi jednoduché na prípravu a môžeme ho dlho skladovať v chladničke. Drobné kúsky pečeného tofu môžeme použiť do vyprážaných pokrmov, šalátov, kari, a dokonca aj do vyprážanej ryže alebo šalátových špecialít. Štruktúra pečených kúskov tofu je chrumkavá až žuvačková.

Rúru si predhrejeme na 180 °C. Osušené tofu s korením alebo omáčkami najprv necháme minimálne pol hodiny marinovať v marináde podľa vlastného výberu (kari, soľ, sušený cesnak alebo sójová omáčka). Potom kúsky tofu preložíme na vymastený plech a pečieme 45 minút. V polovici pečenia kúsky tofu otočíme. Pred uskladnením necháme kúsky tofu úplne vychladnúť.

Tip: Pre chrumkavejšiu štruktúru postriekame trochou oleja a použijeme kukuričný škrob.

Ako pripraviť tofu na panvici?

Čas potrebný na prípravu, čas - smaženie (15-20 minút); vyprážanie (9-12 minút); miešané tofu (20-25 minút), odkvapkávanie – je potrebné.

Pri varení tofu na panvici máme tri možnosti. Tofu môžeme smažiť na miernom až strednom ohni 10-20 minút (kým okraje nie sú chrumkavé). Alebo ho môžeme vyprážať dozlatista. Alebo môžeme tofu rozdrobiť, pridať korenie, omáčku a pripraviť miešané tofu.

Smaženie na miernom ohni: Na panvici rozohrejeme pár kvapiek oleja. Pridáme marinované kúsky tofu a varíme na miernom až strednom ohni. Po niekoľkých minútach každý kúsok tofu jemne otočíme, aby sa každá strana dokonale prepiekla. Môže trvať 15 až 20 minút, kým sa každá dávka tofu dokonale upečie.

Smaženie: Na panvicu s plochým dnom pridáme 4-5 lyžíc oleja. Do rozpáleného oleja pridáme marinované kúsky tofu a smažíme dovtedy, kým každá strana tofu nezíska zlatohnedú farbu. Každú stranu smažíme 4-5 minút na strednom plameni, aby sa kúsky tofu na panvici nepripálili.

Tip: Pre dosiahnutie najlepších výsledkov tofu nakrájame na stredne tenké plátky.

Tofu na miešaný spôsob: Ak chceme rozdrobené tofu, začneme s osušeným extra pevným alebo pevným tofu. Na panvicu pridáme niekoľko kvapiek oleja a necháme ju rovnomerne rozohriať. Pridáme tofu, rozdrobíme ho vidličkou a pred dochutením ho necháme poriadne opiecť. Do miešaného tofu môžeme pridať aj vopred uvarenú zeleninu, jarnú cibuľku a bylinky. Ak pripravujeme tofu na indický spôsob, pridáme trochu kari korenia a kurkumy pre pekný žltkastý odtieň a jemnú kari príchuť. Tofu varíme dovtedy, kým sa nerozpadne a nie je suché s hnedastým nádychom.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#tofu #marinované tofu

----------------------------------------------------------