Klasy kukurice

Ako správne variť kukuricu a kedy bude hotová?

Čerstvú kukuricu možno pripraviť naozaj veľmi jednoducho. Stačí nám vriaca voda a soľ. Ako dlho však variť kukuričné klasy, aby bola kukurica šťavnatá a mäkká?

Zverejnené:

19. február 2023 (nedeľa) - 15:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Čerstvá kukurica je ideálnou letnou prílohou ku takmer akejkoľvek bielkovine. Niektoré rodiny dokonca varia kukuričné klasy a pripravujú z nich jedlo úplne samostatne. Ak máme zvyšky kukurice, môžeme odrezať jadrá a použiť ich na ďalšie obľúbené kukuričné recepty, ako sú esquites či kukuricový šalát.

Čerstvá kukurica, nazbieraná na vrchole leta, je najlepšia, ak ju pripravíme naozaj veľmi jednoducho. Ako uvariť kukuričné klasy, aby sme dosiahli čo najjemnejšie a najsladšie výsledky? 

Ak je to  možné, mali by sme kupovať kukuricu s napnutou a neporušenou šupkou. Klasy by sme mali tesne predtým, ako ich vhodíme do hrnca s vodou, sami vylúpnuť. 

Tesne pred varením kukuricu ošúpeme, hodvábne nite stiahneme a špicatým nožom vyrežeme prípadné škvrny. Kukuricu vložíme do veľkého hrnca naplneného vriacou osolenou vodou. Hrniec prikryjeme a vodu aj s vloženými kukuricami necháme opäť prejsť varom. Ak máme mäkké a čerstvé kukurice, môžeme nechať kukurice vo vode ďalších 10 minút. Ak sú kukurice tvrdé, treba ich na zmenšenom plameni variť ešte minimálne 30 minút, alebo dovtedy, kým nezmäknú. 

Klasy pred podávaním vytiahneme z horúcej vody a vložíme ich do cedidla alebo na kuchynské utierky, aby mohli odkvapkať. 

Hotovú kukuricu podávame poliatu maslom a soľou alebo majonézou či inými nátierkami.

Na čo netreba zabúdať pri varení kukurice?

Kukuricu varíme vo VEĽMI slanej vode.
Naša kukurica nakoniec nebude chutiť slano – soľ len pomôže zvýrazniť jej chuť. 

Kukuricu treba veľmi dobre ošúpať.
Kým sa nám zohrieva voda, musíme starostlivo stiahnuť kukuričné šupky. Treba začať od špičky, uchopiť všetky šupky a čo najviac potiahnuť nadol, k najhrubšiemu koncu kukurice. Opakujeme dovtedy, kým nezmizne celá šupka. Na odstránenie hodvábnych nití je niekedy potrebná čistá zubná kefka.

Kukuricu treba uvariť rýchlo.
Ako dlho variť kukuricu je niekedy naozaj veľký problém. Neexistujú zaručené indikátory kedy bude hotová, alebo bude mať jasne žltú farbu a bude mäkká a šťavnatá. Pri varení kukurice si môžeme nastaviť časovač, pretože ak necháme kukuricu prevariť, zrná môžu byť tvrdé. Cieľom sú šťavnaté, chrumkavé jadierka, nie kašovité suché. Čerstvá kukurica sa zvyčajne varí rýchlejšie ako staršia kukurica. Preto treba čas varenia kukurice vždy upraviť podľa jej čerstvosti.

Fotka od Tatyana_Chernobuk z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#kukurica #majonéza #koreniny #maslo #varenie #tipy pre začiatočníkov

----------------------------------------------------------