Biela kapusta

Čo jesť, aby som predišla vzniku rakoviny prsníka?

Riziko vzniku rakoviny ovplyvňuje mnoho faktorov vrátane životného štýlu a genetiky. Existujú potraviny a nápoje, ktoré môžu pomôcť toto riziko znížiť aj zvýšiť. Ktoré potraviny pomáhajú predchádzať riziku rakoviny prsníka?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:34 od:  Agata Profi Kuchárka

Rakovina prsníka je najčastejším nádorovým ochorením u žien. V dnešnej dobe stále čoraz viac stúpa výskyt invazívnej rakoviny prsníka.

Vznik rakoviny prsníka spôsobujú mnohé faktory. Často ide aj o ich vzájomnú kombináciu. 

Čo pridať do stravy, a tak predísť vzniku rakoviny prsníka?

Vláknina z fazule, strukovín, šošovice
Vláknina zohráva veľkú úlohu pri znižovaní rizika rakoviny prsníka. Nachádza sa najmä vo fazuli, šošovici a iných strukovinách a v celozrnných potravinách. Táto skupina potravín podporuje hladinu estrogénu, a tým nás chráni pred rakovinou prsníka.

Vláknina z rastlinných potravín odbúrava prebytočné hormóny, ako napríklad estrogén. Tak nemôžu škodlivé metabolity estrogénu v našom organizme ďalej cirkulovať a ovplyvniť bunky citlivé na estrogény.

Najviac potrebnej vlákniny obsahuje fazuľa, šošovica, tmavá listová zelenina, hrušky, broskyne, maliny, quinoa, ovos, ľan, jačmeň alebo pohánka.

Krížová zelenina
Zelenina, ktorá patrí do čeľade kapustovitých (brokolica, karfiol, pór, kapusta a ďalšie) obsahuje prospešnú zlúčeninu známu ako indol-3-karbinol. Táto zlúčenina pomáha telu účinnejšie metabolizovať estrogén, čo môže prispieť k zníženiu rizika vzniku niektorých typov rakoviny prsníka.

Zelenina z čeľade krížovitých obsahuje aj ďalšiu zlúčeninu nazývanú diindolylmetán, ktorá podporuje zdravú rovnováhu hormónov.

Vitamín D
Vitamín D zohráva veľkú úlohu pri vydávaní pokynov našim imunitným bunkám, čo majú robiť. To umožňuje silnú imunitnú reakciu v čase výskytu akejkoľvek abnormality v našich bunkách vrátane rakovinových buniek.

Skvelými zdrojmi vitamínu D sú: vaječné žĺtky, olej z treščej pečene, huby, tučné ryby ako losos a pstruh a slnečné svetlo.

Fermentované potraviny
Medzi najlepšie fermentované potraviny a nápoje patria: kefír, kvas z červenej repy, kyslá kapusta, kyslé uhorky, jogurt alebo skyr a kimči.

Antioxidanty 
Bobule sú malými, ale silnými nepriateľmi rakoviny prsníka. Podobné prínosy má aj konzumácia horkej čokolády a pitie zeleného čaju. Medzi potraviny s najvyšším obsahom antioxidantov patria:

  • Zelený čaj 
  • Horká čokoláda 
  • Bobuľovité ovocie (čučoriedky, maliny, jahody, černice) 
  • Artičoky 
  • Kapusta 
  • Červená repa 
  • Listová zelenina
     

Omega-3 tuky 
Konzumácia tučných rýb znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka, pretože tieto potraviny sú plné protizápalových tukov, ako aj antioxidantov, napríklad selénu. Najlepšími potravinami na získanie dostatočného množstva omega-3 tukov sú: čerstvé ryby, ako je losos alebo tuniak, chia semienka alebo ľanové semienka a vlašské orechy. Okrem toho tieto tuky nájdeme aj vo forme konzervovaných rýb (sardinky, makrely alebo slede).

Fotka od Ulrike Leone z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ryby #ovocie #zelenina #vlašské orechy #chia semienka #zdravá strava

----------------------------------------------------------