Bobuľovité ovocie

Čo mám jesť, ak sa potrebujem dlho sústrediť?

Ak máme problém sústrediť sa na prácu alebo na štúdium, mali by sme siahnuť po správnej „potrave pre mozog“. Zdravá strava a správna hydratácia zohráva úlohu aj pri zvyšovaní našej koncentrácie.

Zverejnené:

25. február 2023 (sobota) - 14:37 od:  Agata Profi Kuchárka

Máte problém sústrediť sa na prácu či štúdium? Správy, starosti o priateľov a rodinu, toľko pútavého obsahu online – každý deň priťahujú našu pozornosť. Zdravá strava a správna hydratácia zohráva úlohu aj pri zvyšovaní našej koncentrácie.

Správna „potrava pre mozog“ podporuje mozgové funkcie.

Konzumácia správnych potravín môže pomôcť znížiť únavu, zvládať stres a zlepšiť celkové zdravie mozgu. Ak však spozorujeme výrazný kognitívny pokles či nezvyčajnú stratu krátkodobej pamäte, mali by sme okrem prehodnotenia stravovania vyhľadať aj lekársku pomoc.

Prečo je jedlo pre koncentráciu dôležité?
Jesť správne jedlo môže mať veľký vplyv na náš výkon v práci a doma. Konzumácia nesprávnych potravín môže mať za následok opak – nepokoj, zápal a nižšiu energetickú hladinu.

Aj keď po jednom jedle nemusíme hneď zaznamenať zmenu, začlenenie týchto potravín do našej každodennej rutiny nám pomôže lepšie sa sústrediť.
 

Najlepšie jedlá a nápoje na sústredenie sú nasledovné:

Horká čokoláda
Horká čokoláda zlepšuje sústredenie, pretože obsahuje kofeín. A kofeín je zložka známa svojimi povzbudzujúcimi účinkami. Aj keď je horká čokoláda výbornou potravinou na zlepšenie koncentrácie a pamäti, je potrebné konzumovať ju len s mierou.

Mastné ryby
Mastné ryby, vrátane lososa, tuniaka a tresky, patria medzi najznámejšie potraviny na koncentráciu. Mastné ryby obsahujú omega-3 mastné kyseliny a DHA, ktoré sú skvelé na zlepšenie koncentrácie a pamäti.

Každý týždeň sa odporúča konzumovať aspoň dve porcie tučných rýb. Je potrebné vyberať si ryby s nízkym obsahom ortuti.

Čučoriedky
Čučoriedky, ktoré sa často nazývajú superpotravinou prírody, majú niekoľko zdravotných výhod. Čučoriedky sú plné antioxidantov, ktoré chránia naše telo pred voľnými radikálmi. Čučoriedky majú tiež vysoký obsah živín a nízky obsah kalórií, vďaka čomu je toto ovocie medzi mnohými obľúbené.

Konzumácia čučoriedok môže spomaliť rýchlosť kognitívneho poklesu a bojovať proti Alzheimerovej chorobe aj u dospelých.

Čučoriedky sa dobre dopĺňajú s jahodami, gréckym jogurtom alebo ako prísada do nášho obľúbeného ovocného smoothie.

Tekvicové semienka
Tekvicové semienka obsahujú zinok, živinu, ktorá pomáha nášmu metabolizmu a imunitnému systému. Ak potrebujeme popoludňajšiu „vzpruhu“, môžeme si pochutnať na tekvicových semienkach. Tie nám pomôžu s pamäťou a lepším myslením.

Tekvicové semienka sa dajú jesť aj surové, no veľa ľudí si dokáže viac pochutnať na pečených tekvicových semienkach. 
 

Okrem tohto výberu potravín sa môžete rozhodnúť pre potraviny bohaté na antioxidanty, zdravé tuky, horčík, omega-3 mastné kyseliny, vitamín B6, vitamín B12, vitamín C, vitamín E a kyseliny listové. Tieto vitamíny a živiny pomáhajú pri sústredení mozgu a zlepšujú pamäť. 

Fotka od PublicDomainPictures z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#tekvicové semiačka #čučoriedky #ryby #horká čokoláda #superpotravina

----------------------------------------------------------