Zatiaľ neuvarené pohánkové cestoviny

Čo sú pizzoccheri a odkiaľ pochádzajú?

Pizzoccheri patria k tradičným talianskym jedlám z Lombardie, konkrétne z oblasti Valtellina. Ide o krátke a ploché cestoviny, ktoré sa vyrábajú z pohánky a zvyčajne sa podávajú s nasekanými zemiakmi, talianskou kapustou, syrom aj bylinkami. Ako spoznám, že ide o pizzoccheri a ako sa v Taliansku zvyknú pripravovať?

Zverejnené:

19. február 2024 (pondelok) - 16:19 od:  Agata Profi Kuchárka

Pizzoccheri sú cestoviny vo forme tagliatelle vyrobené z pohánkovej múky. Nezaradzujú sa teda k cestovinám vyrobeným čisto z tvrdej pšenice, soli a vody.

Odkiaľ pochádzajú pizzoccheri?
Pôvod pizzoccheri možno hľadať v údolí Valtellina v Taliansku. Niektoré zdroje však ako miesto pôvodu uvádzajú aj talianske Švajčiarsko. Pizzoccheri sa v tejto oblasti pripravujú so zemiakmi, savojskou kapustou, šalviou a cesnakom. 

Hlavnou zložkou Pizzoccheri je pohánková múka, starobylé obilie, ktoré sa v oblasti Como používa od XIV. storočia na prípravu kukuričnej kaše. V minulosti sa nazývali Pinzocheri, podľa miestneho nárečia "vážny a farizejský človek". Od tohto storočia až po súčasnosť sa receptúra Pizzoccheri obohatila, no základ zvyčajne stále tvorí zelenina, syr a maslo.

Tieto malé tagliatelle, nie väčšie ako 7 cm, boli zaradené medzi lombardské typické poľnohospodárske výrobky a vzácna miestna pohánková múka z oblasti Teglio je dokonca členom predsedníctva Slow Food. Vyrábajú sa v celej Valtelline. V iných častiach Talianska je ťažké nájsť tento druh čerstvých cestovín.

Pizzoccheri sa tradične spájajú s chladnou horskou klímou Valtelliny a sú populárnym pokrmom najmä počas zimného obdobia. Tento pokrm je praktickou ukážkou toho, ako miestne ingrediencie a kulinárska tradícia odrážajú špecifické kultúrne a geografické charakteristiky v určitých oblastiach Talianska. 

Ako vyzerajú pizzoccheri a s čím sa pripravujú?
Pizzoccheri sú často krátke a ploché, podobné širším rezancom. Tradičný recept na prípravu pizzoccheri pozostáva v zmiešaní cestovín s nasekanými zemiakmi, talianskou kapustou a syrom, obvykle taleggio alebo iným syrom podobného druhu a konzistencie.

Vo viacerých receptoch na prípravu pizzoccheri sa pridáva nasekaná cibuľa a cesnak, ktoré sa spolu osmažia na panvici s maslom. Potom sa cestoviny, kapusta a zemiaky pridajú do hrnca a spoločne uvaria. Do hotovej zmesi sa následne pridá syr, ktorý sa rozpustí, čím vytvorí krémovú a chutnú omáčku. 

Fotka od Ilo z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#talianska kuchyňa #talianske cestoviny #Taliansko #talianske jedlá #cestoviny #pohánka

----------------------------------------------------------