Čerstvé ovocie

Je frutariánska strava bezpečná?

Frutariáni tvrdia, že majú viac energie, vitamínov, lepšiu pleť, jasnejšiu myseľ, lepšie fungujúce telo, rýchlejšiu regeneráciu po cvičení alebo zranení a väčšiu odolnosť voči chorobám. Je však frutariánska strava naozaj bezpečná aj z dlhodobého hľadiska? Môžu tehotné a dojčiace ženy dodržiavať striktný frutarianizmus?

Zverejnené:

25. apríl 2023 (utorok) - 08:21 od:  Agata Profi Kuchárka

Existuje mnoho rôznych interpretácií frutariánstva, ale vo všeobecnosti sa jeho vyznávači stravujú predovšetkým rastlinnou stravou. Pri frutariánskej strave sa bežne uvádza „pravidlo“, že 55 % až 75 % stravy by malo tvoriť prevažne surové ovocie. Niektorí ľudia do nej zaraďujú aj orechy, semená a obilniny.

Okrem toho, čo zvyčajne považujeme za ovocie, ako sú jablká a hrozno, môžu frutariáni jesť aj paradajky, uhorky, papriky a avokádo, ktoré napriek tomu, že sa bežne považujú za zeleninu, sú v skutočnosti ovocím. Niektoré z týchto potravín, ako napríklad avokádo, významne prispievajú k príjmu tukov, zatiaľ čo orechy a semená poskytujú určité množstvo bielkovín.

Je frutariánstvo zdravé?
Frutariánska strava, ktorá sa skladá prevažne z ovocia, je veľmi prísny stravovací režim, a preto je nepravdepodobné, že by bola vyvážená.

Ovocie je bohaté na vitamíny, minerálne látky a ochranné antioxidanty, preto je pre väčšinu ľudí zaradenie ovocia do vyváženej stravy cennou súčasťou jedálnička. Odporúča sa zjesť každý deň minimálne päť porcií ovocia a zeleniny, s dôrazom na zeleninu.

Ktoré živiny môžu chýbať vo frutariánskej strave?
Osoby, ktoré dodržiavajú prísnu frutariánsku diétu, majú zvyčajne nízku hladinu vitamínu B12 a železa, čo môže mať za následok únavu a anémiu. Takáto strava môže spôsobovať aj nízky obsah vápnika, ktorý je potrebný pre silné kosti a zuby a nedostatok vitamínu D (najmä v zimných mesiacoch). Frutariáni majú často nedostatok aj minerálu jódu, ktorý je potrebný pre normálnu funkciu metabolizmu.

Frutariánska strava obsahuje málo bielkovín a esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú dôležité pre rast a obnovu, ako aj pre normálnu funkciu imunitného systému a reguláciu hormónov.

Je frutariánska strava bezpečná z dlhodobého hľadiska?
Frutariánska strava nie je bezpečná ako dlhodobá stravovacia stratégia. Obmedzenie stravy na taký obmedzený sortiment potravín môže spôsobiť v organizme nevyváženosť stravy s následnou podvýživou. Okrem toho fruktóza - prirodzený cukor v ovocí - môže pri vysokej konzumácii spôsobovať viaceré zdravotné problémy vrátane tráviacich problémov a možnej zubnej erózie.

Je frutariánska strava účinná pri chudnutí?
Niektorí ľudia môžu schudnúť, pretože výrazne obmedzujú množstvo jedla, ktoré konzumujú. V dôsledku toho sa však u nich pravdepodobne prejaví aj anémia, únava a oslabenie imunitného systému. Po obnovení normálneho stravovacieho režimu je pravdepodobné, že stratenú hmotnosť opäť priberú.

Treba tiež poznamenať, že niektorí ľudia, ktorí začnú jesť veľké množstvo ovocia práve priberú. Je to preto, že ovocie obsahuje veľa prírodných cukrov.

Kto by nemal držať frutariánsku diétu?
Prísnej frutariánskej diéte by sa mali vyhnúť ľudia trpiaci cukrovkou alebo ľudia s nábehom na cukrovku, ľudia s problémovou hladinou cukru v krvi alebo s poruchami pankreasu a obličiek.

Frutariánmi by nemali byť ani zraniteľné skupiny vrátane starších ľudí, mladých ľudí (do 18 rokov), osoby užívajúce lieky, osoby s nízkym indexom telesnej hmotnosti (BMI), osoby s emocionálnymi alebo psychickými problémami (vrátane akejkoľvek anamnézy porúch príjmu potravy), tehotné a dojčiace ženy.

Fotka od Silvia z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#ovocie #orechy #cukor #avokádo #obilniny #diétne jedlá #moderné stravovanie

----------------------------------------------------------