Zelená brokolica s hlávkovým šalátom obsahujúce kyselinu listovú

Ktoré potraviny obsahujú kyselinu listovú?

Kyselina listová, známa aj ako vitamín B9, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý podporuje najmä zdravé delenie buniek a správny rast a vývoj plodu tehotných žien. V ktorých potravinách nájdeme kyselinu listovú?

Zverejnené:

09. apríl 2023 (nedeľa) - 13:00 od:  Agata Profi Kuchárka

Kyselina listová, známa aj ako vitamín B9, je vo vode rozpustný vitamín, ktorý má v našom tele veľa dôležitých funkcií. Podporuje najmä zdravé delenie buniek, správny rast a vývoj plodu. Tým sa u tehotných žien výrazne znižuje riziko vrodených chýb. Vitamín B9 sa prirodzene nachádza v mnohých potravinách, ako aj vo forme kyseliny listovej v obohatených potravinách.

Odporúča sa, aby zdraví dospelí prijímali aspoň 400 mcg (0,4 mg) kyseliny listovej denne.

Nasledovné potraviny obsahujú veľké množstvo kyseliny listovej:

Brokolica
Jedna šálka (91 gramov) surovej brokolice obsahuje približne 57 mcg kyseliny listovej.

Varená brokolica obsahuje ešte viac kyseliny listovej. Brokolica má tiež vysoký obsah mangánu a vitamínov C, K a A. Okrem toho obsahuje sulforafán, ktorý má silné protirakovinové vlastnosti.

Vajcia
Jedno veľké vajce obsahuje 22 mcg kyseliny listovej. Vajcia sú tiež plné bielkovín, selénu, riboflavínu a vitamínu B12. Okrem toho majú vysoký obsah luteínu a zeaxantínu, teda antioxidantov, ktoré pomáhajú znižovať riziko očných porúch, ako je makulárna degenerácia.

Listová zelenina
Zelená listová zelenina, ako je špenát, kel a rukola, má nízky obsah kalórií, no je plná mnohých kľúčových vitamínov a minerálov vrátane kyseliny listovej.

Jedna šálka (30 gramov) surového špenátu obsahuje 58,2 mcg kyseliny listovej.

Cvikla
Cvikla obsahuje veľa mangánu, draslíka a vitamínu C a jedna šálka (136 gramov) surovej cvikly obsahuje až 148 mcg kyseliny listovej.

Okrem obsahu mikroživín má repa vysoký obsah dusičnanov, čo je typ rastlinnej zlúčeniny, ktorá sa spája s mnohými zdravotnými výhodami.

Hovädzia pečeň
Hovädzia pečeň je jedným z najkoncentrovanejších dostupných zdrojov kyseliny listovej. Okrem nej obsahuje aj vitamín A, vitamín B12 a meď.

Banány
Banány majú vysoký obsah nielen kyseliny listovej, ale aj draslíka, vitamínu B6 a mangánu.

Avokádo
Avokádo je neuveriteľne obľúbené vďaka svojej krémovej textúre a maslovej chuti.

Okrem svojej jedinečnej chuti je avokádo výborným zdrojom mnohých dôležitých živín, vrátane kyseliny listovej.

Polovica surového avokáda obsahuje 82 mcg kyseliny listovej alebo asi 21 % množstva, ktoré potrebujeme na celý deň. Avokádo je navyše bohaté na draslík a vitamíny K, C a B6.

Fotka od Robert Owen-Wahl z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#brokolica #vajcia #listový šalát #kel #špenát #banán #avokádo #pečeň #cvikla #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------