Pak choi s bravčovým mäsom a chia

Pak choi - gastro tipy a triky

Pak choi sa považuje za jednu z najstarších pestovaných druhov zeleniny na svete a je neodmysliteľnou ingredienciou ázijskej kuchyne. Pac choi sa často podáva v aromatických omáčkach alebo smažených jedlách. Ako vyzerá pak choi a akú má výživovú hodnotu? Ktorý spôsob prípravy pak choi je najideálnejší? S čím kombinovať pak choi a ako túto rastlinu skladovať?

Zverejnené:

18. marec 2023 (sobota) - 11:47 od:  Agata Profi Kuchárka

Pak choi (alebo Pac choi, Bok choy, Bok choi či Bai cai) je známe pod mnohými rôznymi názvami kvôli rôznym ázijským dialektom a odrodám. Na celom svete sa pestuje viac ako dvadsať rôznych odrôd. Pak choi sa považuje za jednu z najstarších pestovaných druhov zeleniny na svete a je neodmysliteľnou ingredienciou ázijskej kuchyne. Táto listová zelenina podobná kapuste je obľúbená pre svoje vysoké výživové vlastnosti. Pak choi sa bežne pridáva do teplých aj studených jedál a používa sa ako univerzálna zelenina, ktorá dodáva jedlám sviežu chuť podobnú umami.

Ako vyzerá pak choi?
Pac choi má zahnuté, hrubé stonky spojené s oválnymi listami, ktoré sú v priemere 20-25 cm dlhé a sú voľne zoskupené do cibuľovej základne. Pevné stonky majú v závislosti od odrody bielu až svetlozelenú farbu a sú chrumkavé s mierne vláknitou štruktúrou. K stonkám sú pripojené tmavozelené až bledozelené listy, ktoré sú krehké, lesklé a poddajné s výrazným bielym žilkovaním, ktoré sa tiahne po celom povrchu. Listy aj stonky pak choi sú jedlé. Pak choi má v surovom stave chrumkavú, žuvateľnú konzistenciu so zelenou, sladkou a horčicovou chuťou. Po tepelnej úprave získa Pak choi jemnú konzistenciu aj chuť podobnú kapuste a špenátu.

Akú výživovú hodnotu má pak choi?
Pac choi je vynikajúcim zdrojom vitamínov A a C, teda antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť imunitný systém a obnovovať poškodené bunky. Obsahuje aj vitamíny B6, K a E, horčík, draslík, železo, mangán a vápnik.

Ktorý spôsob prípravy pak choi je najideálnejší?
Pac choi sa najlepšie hodí na surové aj tepelne upravené použitie, ako je varenie, varenie v pare, grilovanie, dusenie a prípravu soté. V surovom stave majú stonky a listy jemne štipľavú chuť podobnú horčici. Preto je pak choi vhodnou ingredienciou aj do čerstvých šalátov. Stonky sa môžu použiť ako chrumkavý doplnok do dipov a nátierok alebo do predjedál. Pac choi je neodmysliteľnou súčasťou ázijskej kuchyne. Môže sa nakrájať nadrobno a plniť do knedličiek alebo čerstvých jarných závitkov. Pak choi možno rozdeliť na polovice alebo štvrtiny do polievok, dusiť a miešať do rezancových jedál, zľahka smažiť a podávať ako prílohu k varenému mäsu alebo nakladať na neskoršie použitie. 

V Ázii sa Pac choi často dochucuje aj omáčkami zloženými z ustricovej, sójovej alebo hoisinovej omáčky zmiešanej s ďalšími prísadami, ako je cukor, cesnak, kurací vývar alebo sezamový olej. Pac choi sa tradične konzumuje počas osláv čínskeho nového roka v aromatických omáčkach alebo smažených jedlách.

S čím kombinovať pak choi?
Pak choi sa najviac využíva v ázijských receptoch. Okrem ázijskej kuchyne možno pak choi pripraviť na grile a s Parmezánom, pridať do čerstvých šalátov s prísadami, ako je mäta a marhuľa, do cestovín, napríklad do tekvicových halušiek, alebo do obilných mís s inou pečenou zeleninou. Pak choi sa dobre kombinuje s hubami, mrkvou, paprikou, cesnakom, zázvorom, citrusmi, rybami, tofu a mäsom (bravčové mäso, kačacie mäso a hydina).

Ako skladovať pak choi, aby vydržalo čo najdlhšie?
Listy a stonky pak choi vydržia až jeden týždeň, ak sú voľne uložené v plastovom vrecku a uložené v chladničke v priehradke.

Fotka od -Rita-👩‍🍳 und 📷 mit ❤ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zelenina #horčica #letný šalát #huby #mrkva #cesnak #paprika #ázijská kuchyňa #uskladnenie

----------------------------------------------------------