Príprava okrúhleho tureckého chleba

Yufka - Najčastejšie otázky a odpovede

Chlieb Yufka je turecký plochý chlieb pripravovaný z múky, vody a soli. Môže byť okrúhly alebo oválny a výrazne chrumkavý. Chlieb Yufka sa v kuchyni často využíva ako "obal" na mäsové, zeleninové či syrové náplne. Je yufka chlieb zdravý? Je bezlepkový? Možno ho zmraziť?

Zverejnené:

18. jún 2023 (nedeľa) - 11:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Chlieb Yufka je druh tureckého plochého chleba, ktorý sa vyrába z múky, vody a soli. Zvyčajne má okrúhly alebo oválny tvar a tenkú, chrumkavú štruktúru. Chlieb Yufka sa často používa ako obal na rôzne náplne vrátane mäsa, zeleniny a syra. Môže sa podávať obyčajný alebo poliaty maslom či medom.

Aká je história chleba Yufka? 
Chlieb Yufka je základom tureckej kuchyne už po stáročia a vznikol vraj počas Osmanskej ríše. Chlieb Yufka sa tradične vyrábal ručným rozťahovaním a vaľkaním tenkého cesta. V niektorých častiach Turecka sa dodnes vyrába týmto spôsobom. Väčšina chleba yufka predávaného v obchodoch alebo pekárňach sa však vyrába strojovo.

Koľko kalórií obsahuje chlieb Yufka? Je chlieb Yufka zdravý? 
Chlieb Yufka je dobrým zdrojom sacharidov a bielkovín a má nízky obsah tuku. Má tiež relatívne nízky obsah kalórií. Jeden veľký chlieb yufka (približne 28 gramov) obsahuje približne 70 kalórií. Chlieb Yufka zlepšuje trávenie, znižuje hladinu cholesterolu, riziko srdcových ochorení a reguluje hladinu cukru v krvi.

Ako pripraviť chlieb Yufka? 
Cesto na chlieb Yufka sa zvyčajne pripravuje z celozrnnej múky, ale môže sa pripraviť aj z ražnej múky. Cesto sa miesi, kým sa nevytvorí mäkká, poddajná guľa. Potom sa nechá 30 minút odpočívať, aby sa vytvoril lepok.

Po odpočinku sa cesto roztiahne na tenký plát buď rukami, alebo valčekom. Takto pripravený plát cesta sa potom pečie na rozpálenom rošte alebo v rúre, kým nie je zlatohnedý a chrumkavý.

S čím sa najčastejšie pripravuje chlieb Yufka? 
Chlieb yufka možno pripraviť so syrom Feta a špenátom, s jahňacím mäsom a zeleninou alebo aj so zemiakmi a vajcom.

Ako sa chlieb Yufka skladuje? 
Chlieb Yufka sa môže skladovať pri izbovej teplote v suchej, vzduchotesnej nádobe až jeden týždeň. Môže sa tiež zmraziť až na tri mesiace.

Môže sa chlieb Yufka ohrievať? 
Áno, chlieb Yufka sa môže ohrievať v rúre alebo na rošte. Najlepšie je však podávať ho čerstvý a chrumkavý.

Obsahuje chlieb Yufka lepok? 
Chlieb Yufka sa vyrába z múky, ktorá obsahuje lepok. Preto nie je vhodný pre tých, ktorí sú alergickí alebo citliví na lepok.

Je chlieb Yufka vegánsky? 
Áno, chlieb Yufka je vegánsky, pretože neobsahuje žiadne živočíšne produkty.

Je chlieb Yufka vhodný pri keto diéte? 
Nie, chlieb yufka nie je vhodný pri keto diéte, pretože obsahuje sacharidy.

Fotka od click worx z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#celozrnná múka #domáci chlieb #chlieb #uskladnenie #turecko

----------------------------------------------------------