Reštaurácia s vonkajšou terasou

Enogastronómia nie je len o párovaní vína s jedlom

Spájanie vína a jedla bolo dlho len vášňou milovníkov vína a jedla. Počas posledných rokov sa toto umenie, alebo nazvime to aj zručnosť, párovať víno s jedlom exponenciálne rozrástlo. Enogastronómia nie je len o párovaní jedlá a vína, ale aj o udržateľnom cestovnom ruchu. Spája v sebe schopnosti, zručnosti aj emócie moderných kuchárov, ktorí sa stále viac a viac vracajú k tradičným surovinám. Čo je tajomstvom úspešnej reštaurácie? Ako by mal vyzerať moderný kuchár? Ako sa správa typický enogastronomický návštevník?

Zverejnené:

19. január 2024 (piatok) - 10:36 od:  Agata Profi Kuchárka

Enogastronómia vám nájde ku každému jedlu novú fľašu
Enogastronómia získala svoju popularitu vďaka influencerom na sociálnych sieťach a inováciám zo strany vinárstiev aj reštaurácií. Enogastronómia preberá aj prvky zručností someliérov a povyšuje ich na novú sofistikovanejšiu úroveň. Zameriava sa výlučne na kombináciu párovania pohára bubliniek alebo pohára vína s rôznymi kuchyňami, jedlami a pokrmami. Enogastronómia nám pomáha nájsť dokonalé šumivé víno alebo víno, ktoré si môžeme vychutnať k predjedlu, hlavnému jedlu a dezertu. Jej cieľom je "navrhnúť" ku každému jedlu novú fľašu alebo nájsť dokonalú rovnováhu, ktorá bude harmonizovať celý zážitok z jedla.

Cestovatelia za jedlom a vínom rozumejú najlepšej kvalite
Pod pojmom enogastronomický si možno predstaviť cestovný ruch zameraný na jedlo a víno. V štandardizovanom svete, v ktorom dnešná spoločnosť žije, chcú ľudia uniknúť od každodennej rutiny a od tých istých produktov, ktoré nám chce "ekonomický gigant" predať. V posledných rokoch sa tento druh turistiky stáva skutočnou módou, pretože ochutnávka jedla a vína predstavuje dôležitú súčasť celkového turistického zážitku. Kvalita produktov je veľmi dôležitá, pretože cestovatelia za jedlom a vínom sú zvyčajne milovníkmi jedla a rozumejú najlepšej kvalite. 

Firmy otvárajú návštevníkom "svoje dvere"
Firmy chápu potreby a očakávania turistov, ktorí chcú spoznať miestnu kultúru, a preto im otvárajú "svoje dvere", aby im ukázali, ako vyrábajú produkty. Typickým príkladom je napríklad Vínna cesta po Toskánsku, kde môžu návštevníci sledovať všetky fázy výroby vína a na konci prehliadky aj ochutnať víno s miestnym jedlom. 

Enogastronomickí návštevníci si chcú s výrobcom aj podebatovať
Vo svete, kde pravidlá hry diktujú nadnárodné spoločnosti, ešte stále v niektorých štátoch (napríklad v Taliansku) existujú malí výrobcovia a malé firmy, ktoré chcú svojim hosťom ponúknuť nenahraditeľný produkt. Je zrejmé, že v súčasnosti si enogastronomický cestovný ruch vyžaduje špecializované zručnosti a schopnosti, založené na manažérskom plánovaní. Kombinácia medzi kvalitou zdrojov, najlepšími potravinami a vínom je zdrojom udržateľnej výhody pre cestovný ruch. Enogastronomickí návštevníci chcú nielen nájsť najlepšiu kvalitu, typickú a zaručenú, ale aj ochutnať typické jedlá, stretnúť sa s výrobcom a zdvorilo si s ním "podebatovať".

Inšpiratívni kuchári nehľadajú len techniky, ale skôr emócie
Inšpiratívni kuchári nehľadajú len techniky, ktoré prinášajú na tanier, ale skôr emócie, ktoré vytvárajú. Dôraz sa nekladie iba na jedlá a nápoje, ktoré sú výnimočné z hľadiska techniky, ale aj na suroviny, s ktorými kuchári pracujú. Súčasná gastronómia je o syntéze toho, čo sa kedysi robilo v minulosti. Každý deň je potrebné inovovať a nikdy neprestávať objavovať. Minulosť je pre prítomnosť veľmi podstatná.

Novodobá kuchyňa je súčasná a tradičná zároveň
Novodobé gastro prevádzky, ktoré pripravujú jedlá, možno opísať ako súčasné a tradičné zároveň. Nadčasové kuchyne ponúkajú moderné podoby jedál s tradičnými chuťami. Experimentovať možno s hocičím. Napríklad aj s tiramisu, ktoré kuchári pripravia z tresky uvarenej v mlieku a ozdobia ho olivovým olejom s penou zo zemiakov a rozmarínu a kakaovým práškom navrchu.

Moderní kuchári musia byť maximálne kreatívni
Gastronómia nie je len o príprave nového jedla. Ak sa kuchár na niečo sústredí, môže to trvať len pár sekúnd. Ale keď vytvára niečo zložitejšie, experimentuje, snaží sa nájsť jedlá, nápoje alebo chute, ktoré sa k sebe hodia. Kuchár hľadá, aké techniky použiť a aké textúry fungujú. To trvá oveľa dlhšie. Sú chvíle, keď musí byť maximálne kreatívny a nespoliehať sa len na techniky, ktoré vyvinuli jeho predchodcovia. Tajomstvo úspešnej reštaurácie tkvie v tom, že ak si majitelia gastro prevádzok budú vážiť ľudí, ich podniky budú rásť. Nielen vďaka profesionálnym kuchárom, ale aj vďaka sprievodcom, blogerom, novinárom a tým, ktorí sa zaujímajú o ich inovatívne jedlá a nápoje.

Tip: Mohlo by vás zaujímať aj:
Pravidlá ako kombinovať jedlo a víno, ktoré by mal poznať každý
Ktoré druhy vína sa hodia k akému jedlu?

Fotka od 591360 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#víno #biele víno #červené víno #syr #talianska kuchyňa #talianske jedlá #Taliansko #moderné stravovanie

----------------------------------------------------------