Pizza cesto - obaly top 6 výrobcov polotovaru na prípravu pizze

Najlepšie cesto na pizzu - Recenzie a porovnanie 6 top pizza výrobcov

Pozrite si, ako sme otestovali hotové chladené cesto na prípravu pizze. Piekli sme pizze z polotovaru a prinášame vám výsledok nášho testu na porovnanie jednotlivých výrobcov pizza cesta. Takéto hotové cesto sme zakúpili v obchode a po upečení porovnali jeho chuť, tvar, cenu, ale aj zloženie, a ako sa nám s daným cestom pracovalo.

Zverejnené:

24. apríl 2023 (pondelok) - 11:10 od:  michal

Máte radi na pizzi práve tie svoje najobľúbenejšie domáce ingrediencie, ale práve tá vaša správna kombinácia nie je v žiadnej ponuke pizzérií? Alebo radi experimentujete a nechcete míňať veľa peňazí za donášku? Zároveň vám ale príde príprava vlastného pizza cesta zložitá a komplikovaná? 

Hlavne v dobe, keď v obchode zoženiete takmer akýkoľvek polotovar, sú všetky tieto otázky na mieste. Ale ktoré chladené pizza cesto je pre vás to naj? Aby sme vám uľahčili odpovede na vaše otázky, urobili sme za vás a zároveň pre vás test chladených pizza ciest, ktoré sa u nás predávajú ako polotovary. Poďte sa s nami spoločne pozrieť, ako to dopadlo :-)

Porovnali sme týchto 6 pizza ciest. Poradie jednotlivých položiek je čisto náhodné.

 BILLASALVATOREKAUFLANDLIDLTESCOJEDNOTA
Hmotnosť400 g280 g400 g550 g400 g280 g
Tvarobdĺžnikkruhobdĺžnikobdĺžnikobdĺžnikkruh
Čas prípravy20 minút15 minút15 minút15 minút13 minút14 minút
Hrúbkahrubšietenšiehrubšietenšietenšietenšie
Cena1,69 €1,79 €1,09 €1,49 €1,79 €1,49 €

 

Poďme sa detailne pozrieť na jednotlivé cestá.

BILLA - Kysnuté cesto s olivovým olejom 2 %, na prípravu pizze, zrolované na papieri na pečenie, chladené 
Chuť tohto cesta bola najbližšia k domácemu pizza cestu. Cesto sa nám krásne upieklo. Pravidelne nám narástlo až na približne 2-násobok. Nevykazovalo bubliny a po upečení podľa návodu nebolo surové.
Recepty: Cesto sme rozdelili na polovice a pripravili vegetariánsku verziu: Olivovo-mozzarellový pizza koláč  a verziu pre klobásožravcov: Klobásovo-paprikový pizza koláč.
Zloženie cesta: pšeničná múka, pitná voda, extra panenský olivový olej 2 %, lieh, slnečnicový olej, kypriace látky: difosforečnany, uhličitany sodné; pšeničný glutén, jedlá soľ, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín; pšeničný škrob, droždie, antioxidant: kyselina askorbová. Výrobok môže obsahovať mlieko.
Návod na prípravu z obalu: Predhrejte rúru na 220 ˚C (horný a spodný ohrev) alebo 200 ˚C (teplovzdušná). Vyberte cesto z chladničky a rozložte ho - s papierom priamo na plech na pečenie. Navrstvite paradajkovú omáčku na pizzu a na ňu rozložte obľúbené ingrediencie. Pizzu pečte (stredná poloha roštu) cca 15-20 min. Teplota a čas prípravy sa môžu líšiť v závislosti od typu spotrebiča.

----

SALVATORE - Pizzové cesto kysnuté 
Chuť samotného cesta bola neutrálna, nijako výrazná. S cestom sa nám pracovalo dobre. Dokonca sme si ho z kruhu natiahli na tvar plechu - na obdĺžnik. Cesto nám v rúre ešte trochu nakyslo. Nasvedčovali tomu bubliny, ktoré sa v hotovom ceste objavili. Narástlo nám približne o jednu tretinu po okrajoch a približne o polovicu v strede. Keďže sme robili smotanovú verziu a okraje sme si poriadne nevyzdvihli, stalo sa nám, že nám trochu smotany z cesta vytieklo.  
Recept: Paradajkovo-šampiňónová pizza so smotanovým základom
Zloženie cesta: pšeničná múka, voda, olej slnečnicový, etylalkohol, kypriace látky: dihydrogénfosforečnan a hydrogénuhličitan sodný; 1,2 % olivový olej, pšeničný lepok, jedlá soľ, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín; dextróza, pšeničný škrob, droždie, antioxidant: kyselina askorbová. Môže obsahovať stopy mlieka.
Návod na prípravu z obalu: Predhrejeme teplovzdušnú rúru na 200 ˚C (normálnu rúru na 220 ˚C). Cesto vyberieme z obalu, rozvinieme na plechu spolu s papierom na pečenie, v ktorom je cesto zabalené, potrieme ochuteným paradajkovým pretlakom a obložíme podľa chuti. Pečieme cca 12-15 minút v strednej časti rúry. Čas a teplotu pečenie prispôsobíme rúre.

----

KAUFLAND - Cesto na pizzu, chladené, zrolované na papieri na pečenie 
Chuť tohto cesta bola oproti iným trochu výraznejšia. Cesto bolo chutné ako typické cesto na pizzu. Trochu sladšie a posolené. Cesto nám počas pečenia narástlo len minimálne. Vo výsledku to bola pizza hrúbkou podobná ako aj ostatné. S cestom sa nám pracovalo pomerne dobre, dalo sa tvarovať na veľkosť plechu podľa predstáv, možno práve pre jeho hrubšiu povahu.
Recept: Paradajková pizza s mozzarellou a rukolou
Zloženie cesta: pšeničná múka, pitná voda, repkový olej, pšeničný škrob, olivový olej (1,5 %), etylalkohol, jedlá soľ, kypriace látky (difosforečnany, uhličitany sodné), droždie, pšeničný glutén, dextróza, kukuričná múka, kyselina: kyselina citrónová, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín.
Návod na prípravu z obalu: Cesto na pizzu rozviňte spolu s papierom na pečenie na plech. Paradajkovú omáčku rozotrite na cesto a obložte podľa želania. Predhrejte rúru (horný aj spodný ohrev) na teplotu 220 ˚C a pizzu pečte 15-20 minút. V teplovzdušnej rúre je čas pečenia kratší o cca 5 minút.

----

Lidl XXL - Cesto na pizzu s extra panenským olivovým olejom 1,5 %  
Chuť cesta je dosť sladká. Určite najsladšia zo všetkých. Jediné nám po príprave podľa návodu trochu prihorelo. Bolo viac prihorené v strede ako dookola. Cesto trochu narástlo. Papier na pečenie obsahuje olivový olej, možno aj preto prihorelo, cesto vyschlo, papier zhnedol. 
Recept: Salámovo-šunková pizza na plechu s paprikou
Zloženie: pšeničná múka, pitná voda, repkový olej, 1,5 % extra panenský olivový olej, pšeničný škrob, lieh, jedlá soľ, kypriace látky: difosforečnany, uhličitany sodné; droždie, pšeničná bielkovina, dextróza, kukuričná múka, kyselina: kyselina citrónová; emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín.
Návod na prípravu: Rúru na pečenie (horný/spodný ohrev) predhrejte na 220 ˚C (teplovzdušnú rúru na 200 ˚C). Cesto spolu s papierom na pečenie vyrolujte na plech na pečenie. Pizzu obložte podľa chuti, napríklad paradajkovou omáčkou, syrom, šampiňónmi, šunkou alebo cibuľou. Podľa množstva obloženia pečte 15-20 minút. Upozornenie: Doba pečenia a teplota sa môže líšiť v závislosti od typu spotrebiča. Dobrú chuť!

----

TESCO - Cesto na pizzu v obdĺžnikovom tvare. Chladený polotovar. 
Chuť samotného cesta bola neutrálna. Takmer žiadny cukor a takmer žiadna soľ. Cesto sa nám lepilo. Vyriešili sme to tak, že sme si ruky trochu pomúčili. Keď sme ho vystierali na plech, nechtiac sme ho roztrhli. Toto cesto nie je veľmi vhodné na manipuláciu, stále sa vracalo do pôvodnej pozície. Ak však chcete cesto iba položiť na plech, žiadny problém. 
Recept: Tuniaková pizza so smotanou
Zloženie cesta: pšeničná múka, pitná voda, rastlinný olej repkový, pšeničný škrob, rastlinný olej olivový (1,5 %), etanol, jedlá soľ, kypriace látky (difosforečnany, uhličitany sodné), droždie, pšeničný glutén, dextróza, kukuričná múka, regulátor kyslosti (kyselina citrónová), emulgátor (mono- a diglyceridy mastných kyselín).
Návod na prípravu z obalu: RÚRA: Z chladeného: 12-15 minút. Rozviňte cesto, poprepichujte ho vidličkou a pridajte svoje obľúbené prísady. Predhrejte rúru na +220 ˚C, vložte výrobok do rúry a pečte 12-15 minút. Použite program s vrchným a spodným ohrevom. Všetky spotrebiče sa líšia, preto považujte tieto pokyny za orientačné.

----

COOP JEDNOTA - Čerstvé cesto na pizzu zvinuté na papieri na pečenie 
Chuť cesta bola vyvážená - mierne slané, mierne sladké. Pracovalo sa s ním dobre a upieklo sa nám presne podľa návodu. Trochu narástlo a myslíme si, že sme ho mohli ešte trochu dlhšie piecť. V teplovzdušnej rúre na 200 stupňoch sme ho piekli 14 minút. Vo výsledku bolo v strede jemne surové. 
Recept: Šunková pizza s paradajkami, paprikou a olivami
Zloženie cesta: pšeničná múka, voda, slnečnicový olej, etylalkohol, kypriace látky: fosforečnan sodný, hydrogénuhličitan sodný; 1,2 % olivový olej, pšeničný lepok, jedlá soľ, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín; dextróza, pšeničný škrob, droždie, antioxidant: kyselina askorbová. Môže obsahovať stopy mlieka.
Návod na prípravu z obalu: Predhrejeme teplovzdušnú rúru na 200 ˚C (pri hornom a spodnom ohreve na 220 ˚C). Cesto vyberieme z obalu, rozvinieme na plechu spolu s papierom na pečenie, v ktorom je cesto zabalené. Potrieme ochuteným paradajkovým pretlakom a obložíme podľa chuti. Pečieme cca 12-15 minút v strednej časti rúry. Čas pečenia a teplota sa môžu líšiť v závislosti od typu rúry. 

----

Energetické hodnoty
Výsledky porovnania zloženia a energetickej hodnoty:

 BILLASALVATOREKAUFLANDLIDLTESCOJEDNOTA
Energetická hodnota kJ/kcal1163/2761182/2801126/2671131/2681126/2671182/280
Tuky /na 100 g5 g5 g5,4 g5,4 g5,4 g5 g
Z toho mastné kyseliny1 g1 g0,7 g0,7 g0,7 g1 g
Sacharidy47 g48 g45 g45,3 g45 g48 g
Z toho cukry2,7 g3,1 g2,5 g2,5 g2,5 g3,1 g
Bielkoviny7,8 g7,9 g6,6 g6,6 g6,6 g7,9 g
Soľ1,9 g1,9 g1,9 g1,93 g1,9 g1,9 g
Vláknina  2,2 g 2,2 g1,5 g

 

VYHODNOTENIE:  
Pri porovnaní polotovaru pizza cesto chladené sme až na také veľké razantné rozdiely nenatrafili. Avšak aj napriek tomu, každé cesto je trochu iné. Poradie, v akom uvádzame jednotlivé cestá je čisto náhodné. Pri porovnaní sme dbali hlavne na tieto parametre cesta: tvar, manipulácia, výsledná chuť a cena. Vo výsledku nemáme žiadneho konkrétneho favorita - všetko záleží od konkrétnych preferencií.

Ak máte radi hrubé cesto, rozhodne vám odporúčame cesto z Billy. Ako jediné nám narástlo až skoro na dvojnásobok. Ostatné narástli len trochu, no nie viac ako o tretinu svojej hrúbky.

Ak ste skôr fanúšikom tenkého cesta, určite siahnite po pizzi Salvatore. Po upečení nám toto cesto narástlo najmenej zo všetkých testovaných.

Ak uprednostňujete pečenie obdĺžnikovej pizze, odporúčame chladené pizza cesto Lidl alebo Kaufland. Tieto nám na náš plech pasovali najlepšie.

Jednoznačne chrumkavé dopadli pizze, ktoré sme piekli podľa návodu: Billa a Lidl. Naopak cesto z Jednoty sme mohli piecť o trošku dlhšie alebo sme asi mali použiť o trochu vyššiu teplotu. 

V teste nám chuťovo najmenej výrazné vyšlo cesto Tesco. Ak teda uprednostňujete neutrálnu chuť, odporúčame Tesco alebo Salvatore.

Na záver ešte malá tabuľka prepočtu cien jednotlivých ciest. Prepočítali sme cenu na 100 gramov hotového cesta.

BILLASALVATOREKAUFLANDLIDLTESCOJEDNOTA
0,42 €0,64 €0,27 €0,27 €0,45 €0,53 €

 

Hodnotenia sú naše subjektívne. Preto vás prosíme, ak máte inú skúsenosť, napíšte vlastný komentár. Ako hodnotíte chladené polotovary pizza cesta vy?

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#polotovary #cesto na pizzu #cesto #pizza

----------------------------------------------------------