PekaStroj tím pri práci v pekárni

Pekastroj - Chuť a vôňa ako od babičky s technológiou modernej doby

Gastro-rukopis Daniely Kováčovej sa začal formovať v pekárenskej výrobe a rozvinul sa do takých rozmerov, že v súčasnosti konkuruje popredným zahraničným dodávateľom pecí, strojov a zariadení pre gastronómiu a pekárenský priemysel. Spoločnosť PekaStroj Nitra vyvinula patentovaný projekt pre menšie kváskové pekárne pod záštitou renomovanej firmy POLIN s názvom MAESTRO koncept. Ako môžu majstri pekári rozvíjať svoje umenie sme sa opýtali majiteľky PekaStroja – Daniely Kováčovej.

Zverejnené:

03. máj 2024 (piatok) - 13:02 od:  Martina Grechová

Narozdiel od mnohých iných ľudí, ktorí si založili svoje firmy v úplne novej oblasti, vaše podnikanie je založené na odborných znalostiach a zručnostiach, ktoré ste získali vyučením v pekárenskom odbore a praxou u výrobcov pekárskych surovín a strojov. Čo vás na vôni čerstvo upečeného chleba priťahovalo najviac?
Podnikanie v pekárenskom odbore je veľmi ťažký chlebíček, ale jeho čerstvá vôňa po upečení je nezabudnuteľná. Každý deň som sa tešila z návštev u klientov, ktorým sme poskytovali poradenstvo, zo širokej ponuky zariadení a pomoci v tak ťažkom remesle.

Vaše podnikateľské začiatky siahajú do roku 1994. Na začiatku budovania vašej vlastnej firmy v priemyselnom parku na okraji Nitry ste mali  „na krku“ úver a práci ste venovali maximum svojho času. V súčasnosti ponúkate kompletný sortiment pekárskych, cukrárskych a iných gastrotechnológií. Čomu pripisujete taký raketový vývoj?
Nenazvala by som ho raketový, skôr postupný, premyslený a rozumný. A jednoznačne vývoj podľa potrieb trhu. Každý rok bol iný – vždy sme museli nepretržite sledovať dopyt po svetových novinkách a následne technologické výdobytky prinášať a implementovať prevažne na Slovensku.

MAESTRO koncept vznikol vďaka spojeniu neuveriteľných skúseností z tradičného pekárstva, moderných technológií a top kvality gastro vybavení z vašej vlastnej ponuky. Kým alebo čím ste sa inšpirovali?
Prevzali sme patent, ktorý vytvorila firma POLIN Group z Talianska. Po svetovej výstave v januári 2020 sme tento koncept takpovediac „učesali po slovensky“ a prispôsobili sme výber zariadení pre náš trh. V čase, keď zúril Covid, sme rekonštruovali a pripravovali kváskovú minipekáreň v našich vlastných priestoroch. Dôvod bol jednoduchý: chceli sme, aby si noví pekári mohli na vlastné uši, oči, chute a vône upiecť bagety, chleby, focaccie či slovenské posúchy klasickou metódou - z kvásku.

Čo MAESTRO koncept obsahuje?
Je to veľmi odborne vyvinutá zostava strojov, ktorá garantuje pri dodržaní technických a technologických procesov, úžasne chrumkavé a chutné výrobky. Výhodami konceptu MAESTRO je napríklad kvasomat či fermentačná komora. Pekár sa teda nemusí báť, že mu prekysne kvas alebo cesto. Činnosti sú zautomatizované.

Môžu si dať mini pekáreň vybaviť na kľúč nielen skúsení majstri pekári, ale aj začínajúci podnikatelia či nadšenci kváskovania?
V tomto je práve to čaro. Každému, kto k nám príde s chuťou vyrábať svoje vlastné výrobky, vieme poradiť a pripraviť konkrétnu zostavu na mieru - podľa veľkosti priestorov, množstva financií alebo špeciálnej výroby či už napríklad bezlepkových alebo inak konkretizovaných špeciálnych produktov s vlastným know-how.

Vo vašej rodinnej firme PekaStroj je členkou vášho pracovného tímu aj dcéra Iveta, ktorá po skončení potravinárskej školy zostala verná svojmu odboru. Ako máte rozdelené podnikateľské úlohy? Ona zastrešuje ekonomiku, marketing, komunikáciu na sociálnych sieťach a vy máte na starosti obchod? Alebo je to naopak?
Presne ako hovoríte. Teraz je to tak, avšak postupne je mojím cieľom, aby ovládala naplno aj obchodné, technické a technologické zručnosti.

V Nitre ste po istom čase zahájili aj vlastnú výrobu doplnkového nerezového zariadenia a vybavenia pre pekárne, cukrárne a iné gastronomické prevádzky. Ponúkate aj poteflonovanie na základe požiadaviek zákazníka. Kde všade tieto produkty dodávate?
Plechy, formy, ošatky, vozíky, regále a iné zariadenia dodávame celému gastro segmentu, najmä však pekárom, cukrárom, mliekarom či mäsiarom.

Semináre a školenia organizujete aj priamo vo vašom predvádzacom centre alebo priamo u výrobcov. Ako to v praxi vyzerá?
Oboznámime záujemcov s výrobou, zaškolíme ich a stroje si môžu s vlastnými receptúrami priamo u nás otestovať. Nespornou výhodou našich gastro-technológií je to, že náš klient si môže napiecť to, čo potrebuje, kedy chce a presne toľko, koľko práve potrebuje. Pekári si s PekaStroj tímom môžu pripraviť okrem chleba a pečiva akékoľvek gurmánske výrobky (pizzu, focacciu, ciabattu, bagety, koláče a sladké pečivo).

V predvádzacej pekárni u vás nájdeme na ploche približne neuveriteľných 15 metrov štvorcových všetko, čo profesionálna kvásková pekáreň potrebuje. Dokáže túto kváskovú pekáreń obslúžiť aj jedna osoba?
Záleží od odbornosti, schopnosti a šikovnosti daného človeka aj od množstva výrobkov. Ale je to možné. Nie je to však na trvalo. Podľa našich niekoľkoročných skúseností, naše mini pekárne tak prudko napredujú, že jeden človek to už nezvláda.

Nepatríte len k „obyčajným“ predajcom strojov do pekární a cukrární. Vašou misiou je zvyšovať povedomie o novinkách v pekárenskom a cukrárenskom svete.  Vaše niekoľkoročné skúsenosti odovzdávate aj prostredníctvom vzdelávacích podujatí v okolí Nitry a tiež  v rámci profesijných združení, ako je Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov alebo Cech pekárov. Ako to zvládate?
Zo svetových veľtrhov a výstav pravidelne prinášame tie najzaujímavejšie novinky. Každý, kto si u nás objedná stroj, zariadi svoju pekáreň alebo cukrárenskú prevádzku „na kľúč“, sa môže kedykoľvek prísť poradiť aj ohľadom spracovania cesta, rozšírenia sortimentu alebo dokúpenia doplnkových zariadení, či rozšírenia prevádzky.

No a samozrejme za všetkým sú ľudia. Ja sama by som takto postavený podnikateľský plán určite sama technicky nezvládla. V našom PekaStroj tíme máme nesmierne  skúsených, odborne zdatných a obetavých pracovníkov. Ich prácu si nesmierne vážim. Vybudovali sme dobrý a zocelený tím, ktorý je tiež „kusom“ nášho úspechu. Našou najvyššou prioritou je zodpovedný prístup k potrebám našich klientov. Neoddeliteľnou súčasťou tohto prístupu sú služby a veľmi kvalitný servis. Ten ponúkame ako súčasť s dodávkou pecí a strojov pre potravinársky priemysel.

Vďaka dlhoročným kontaktom máte stabilnú sieť spoľahlivých partnerov po celom svete. Čo plánujete do budúcna?
V prvom rade byť dobrým obchodným partnerom pre dodávateľov aj odberateľov. Rozšíriť predvádzacie a školiace centrum pre našich, aj budúcich, klientov. Prinášať stále nové stroje a zariadenia, ktoré uľahčia prácu klientom a pomôžu im vyrábať nové a zaujímavé výrobky, ktoré konkurencia nevyrába. Posilniť servis, aby sme vedeli zabezpečiť vždy skvelú podporu pre nepretržité fungovanie prevádzok, čo je v tomto odvetví najdôležitejšie.  

Čo je vašim receptom na zvládnutie všetkých tých výziev v gastro-priemysle?
Človek si musí uvedomiť, že všetko má svoj čas. Postupne dozrieva chlieb, a tak isto aj človek. Vzdeláva sa, oboznamuje sa s novými možnosťami a odovzdáva ich ďalej. To je kolobeh života, ktorý neunáhlime. Preto je potrebné podnikať s láskou, porozumením, morálkou, serióznosťou a poctivosťou.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#cesto #cesto na pizzu #kysnuté cesto #kváskový chlieb #kvások #bageta #chlieb #gastronomické zaujímavosti

----------------------------------------------------------