Porcia hnedej ryže uprostred taniera. Na vrchu dusená zelenina so šampiňónmi.

Kari zelenina s hnedou ryžou

Inšpirovaný receptami, ktoré sa denne podávali na večeru na anglickej farme som sa rozhodol pre kari. K ryži a dusenej zelenine sa to vždy neskutočne hodí. V tomto recepte som sa rozhodol aj pre šampiňóny. Nielenže nám to dusenú zmes vyplní, ale sú plné šťavy a tá sa nám hodí. Pre trochu neutralizácie chuti volím aj cuketu. Celá táto kombinácia do seba zapadla ako kúsky lega. Opäť sa nám podarilo vyčarovať jednoduchú a rýchlu zdravú večeru. Poďte sa inšpirovať.

Budeme potrebovať:

 500 gramov  šampiňóny
 200 gramov  ryža hnedá
 1 kus  cibuľa červená
 1 kus  paprika
 1 kus  cuketa
 1 polievková lyžica  olej rastlinný
 1 polievková lyžica  olej olivový extra panenský
 1 čajová lyžička  korenie kari
  podľa chuti  soľ himalájska ružová

Zverejnené:

10. máj 2022 (utorok) - 20:27 od:  michal

Počet porcií: 3

Doba prípravy: 30 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Predslov
Hnedá ryža vyžaduje dlhé dusenie. Niekedy to trvá aj dlhšie ako 45 minút. Táto, ktorú zvyknem kupovať ja, má na sebe nápis "brown parboiled". To znamená, že je hnedá a predvarená. Úplne tomu nerozumiem ako sa ryža predvára, avšak jedno viem iste. Varí sa o dosť rýchlejšie.

Začneme ryžou
Do hrnca nalejeme rastlinný olej. Zapneme najväčší plameň. Keď sa olej rozohreje, pridáme ryžu a riadne premiešame. Potom ako sa začala ryža pražiť, párkrát premiešame a pražíme približne 2-3 minúty. Zalejeme 0,8 litra horúcej vody. Pozor, v momente, keď ju do hrnca nalejeme, začne veľmi silno bublať a vznikne množstvo pary. Ryžu posolíme a môžeme pridať zeleninový bujón. V tom prípade solíme menej. Dusíme. Občas premiešame a skontrolujeme. Ak je to potrebné, dolejeme trochu horúcej vody.

Dusená zelenina
Očistíme cibuľu a nakrájame na štvrť-krúžky. Kľudne aj na celé krúžky, vo výsledku bude opražená a udusená. Papriku očistíme a nakrájame na kocky cca 2 cm. Na panvičke alebo vo woku rozpálime olivový olej a dáme pražiť cibuľu aj papriku. Cuketu očistíme a nakrájame na štvrtinky. Šampiňóny riadne umyjeme a rukami oddelíme nožičky od hlavičiek. Tie potom ešte prepolíme. Netreba sa báť veľkých kusov, šampiňóny sa aj tak dusením zmenšia na tretinu pôvodnej veľkosti. K pražiacej sa zmesi pridáme cuketu a šampiňóny. Jemne posolíme, pridáme kari korenie a dáme dusiť. Dusíme približne 10 minút.

Odporúčam podávať so zeleninou a ihneď ako je jedlo hotové.
Prajem dobrú chuť. =)

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#rýchly recept #večera #ľahká večera #fitness večera #vegetariánske jedlá #zdravé recepty

---------------------------------------------------------