Vianočná kapustnica so zemiakmi a hubami v modrej miske. Miska sa nachádza na stole na plátenej utierke.

Rýchla vegánska vianočná kapustnica pre neskúsených

Keď sa povie kapustnica, takmer každého napadne vianočný recept. Tento vegánsky recept na vianočnú kapustnicu je od tradičného odlišný. Ale iba trochu. Nepoužívame v ňom nič živočíšne a chuť kapustnice je božská. Môžu za to najmä zemiaky, huby a červená mletá paprika. Toto je recept pre úplných vegánskych a vegetariánskych začiatočníkov. Zároveň je to možnosť, ako si urobiť vianočnú večeru inak. V štýle vegan, vegetarián. Recept je popísaný detailne, zvládne ho aj úplný začiatočník. Túto vegetariánsku verziu vianočnej kapustnice si určite zamilujete.

Budeme potrebovať:

 750 gramov  kapusta kyslá
 500 gramov  zemiaky
 6 strúčikov  cesnak
 50 gramov  huby sušené
 3 kusy  bobkový list
 3 čajové lyžičky  paprika červená sladká mletá
 2 čajové lyžičky  korenie nové mleté
  podľa chuti  soľ himalájska ružová

Zverejnené:

28. november 2021 (nedeľa) - 06:48 od:  michal

Počet porcií: 9

Doba prípravy: 60 min.

Náročnosť: Ľahké

Pri tomto recepte postupujeme nasledovne:

Príprava
Pred tým, ako začneme tento vegánsky rýchly recept, je vhodné si pripraviť kapustu. Tým, že ju v predstihu vyložíme z chladničky sa oteplí a pridá to neskôr na rýchlosti varenia.

Zemiaky
Ošúpeme ich a umyjeme v teplej vode. Do hrnca nalejeme 2 litre teplej vody a dáme na veľký plameň. Pridáme 2 čajové lyžičky himalájskej ružovej soli (alebo jednu klasickej bielej). Hrniec prekryjeme pokrievkou a začneme krájať zemiaky. Krájame ich na približne 2x2 cm veľké kocky. Kým sú zemiaky nakrájané, voda by mala začať vrieť. Zemiaky vložíme do misky a prepláchneme horúcou vodou. Necháme ich cca 1 minútu v horúcej vode. Týmto krokom sa ich snažíme ešte ohriať. Následne z nich vodu scedíme a opatrne ich vložíme do hrnca. Variť sa budú približne 15-20 minút. Ak chceme zistiť, či sú už uvarené, jeden väčší kúsok vytiahneme a lyžicou prekrojíme. Ak je zemiak tvrdý, je ešte surový.

Kapusta
Zemiaky sa nám uvaria pomerne rýchlo, a tak si medzičasom pripravíme kapustu. Z kapusty scedíme vodu. Tú si odložíme na záver receptu. Ja osobne mám najradšej domácu nakladanú. Má super chuť, no pre rýchly recept môže byť pracnejšia. Keď má dlhé vlákna - rezy, tak je šanca, že sa obkydám, a tak ju zvyknem skracovať. Je to na vás, či vám to vadí.
Kapustu jemne vo vode premyjeme, a tiež necháme v horúcej postáť. Dôvod je taktiež snaha ju ohriať.
Keď sú zemiaky takmer uvarené, do hrnca vložíme pripravenú kapustu. Necháme variť ďalších cca 30 minút.

Na koniec receptu
Keď je kapusta uvarená, mala by byť táto rýchla vegánska kapustnica hotová. Pridáme mletú červenú papriku. Stačí už iba okoštovať a dochutiť.
Môžeme ešte pridať kapustovú vodu, prípadne soľ.

Prajem príjemnú vianočnú náladu a dobrú chuť.
=)

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

---------------------------------------------------------

#recepty pre začiatočníkov #kyslá kapusta #domáca kapustnica #nakladaná kapusta #kysnutá kapusta #vianoce #vianočné recepty #adventná nedeľa

---------------------------------------------------------