Surový cícer v bielom tanieri s červenými ornamentami s tenkým zeleným okrajom.

Cícer

Pre nás, Slovákov, cícer už síce nie je novinkou, ale v krajinách Blízkeho východu sa pestuje a konzumuje už tisíce rokov. Oriešková chuť a zrnitá textúra cíceru sa dobre hodí k iným surovinám. Aj preto sa cícer aktívne používa pri varení v Turecku, Sýrii, Indii, Pakistane, atď. Pri príprave cíceru je jedno dôležité tajomstvo, ktoré vám prezradí nasledujúci článok.

Základná charakteristika:
Cícer, bohatý zdroj bielkovín, vitamínov, minerálov a vlákniny, je dobrý pre zdravie a trávenie. Je výbornou náhradou mäsa pri vegetariánskej a vegánskej strave.

Patrí do rodiny strukovín a je tiež známy ako turecký hrach, baraní hrach alebo fazuľa garbanzo. Používal sa už v rokoch 8 500–7 500 pred Kristom v Turecku a Levante. Potom sa táto kultúra rozšírila do Stredomoria a skončila v Indii.

Výskyt:
Vlasťou pestovaného cíceru je juhovýchodné Turecko a severovýchodná Sýria, kde rastie jeho predok Cicer reticulatum. Vo voľnej prírode sa kultúra nenachádza, ale pestuje sa vo viac ako 50 krajinách sveta. Plodiny zaberajú 13,5 milióna hektárov. Viac ako 90 % úrody pripadá na južnú a západnú Áziu: India (72 %), Pakistan (10 %), Irán (5 %), Turecko (4 %) a Sýria (1 %). Okrem tohto regiónu boli v pestovaní najúspešnejšie Austrália (3 %) a Etiópia (2 %). Asi jedno percento úrody sa zbiera v Mexiku, Maroku a Malawi.

História:
Prvú zmienku o cíceri možno nájsť v spisoch Karola Veľkého (800 n. l.). V tomto texte kráľ Frankov píše, že sa pestuje na každom cisárskom panstve. V nemeckej literatúre sa v roku 1793 objavuje cícer ako náhrada kávy. Neskôr ho práve na tento účel začalo pestovať Nemecko počas prvej svetovej vojny. Mimochodom, cícerové nápoje sa stále pijú namiesto kávy.

Využitie v kuchyni:
Cícer ľahko zaradíte do svojho jedálnička. V súčasnosti poskytuje cícer viac ako 20 % zo svetového množstva rastlinných bielkovín. Je cenovo dostupný, dá sa kúpiť v mnohých obchodoch. Ľahko sa pripravuje a dá sa použiť v širokej škále jedál. 

Pridáva sa do šalátov, polievok, dusených pokrmov alebo sa konzumuje ako samostatné jedlo.

Je hlavnou zložkou humusu, ktorý sa často používa do sendvičov.

A ak opečiete cícer, získate lahodnú a chrumkavú maškrtu.

Môžete ho pridať aj do vegetariánskych burgerov alebo tacos – tieto jedlá sú vďaka vysokému obsahu bielkovín skvelou náhradou mäsa.

Tip: Cícer - gastro tipy a triky.

Dôležité tajomstvo
Pred použitím ho treba poriadne namočiť. Ak sa tak nestane, látky v ňom obsiahnuté môžu vyvolať plynatosť (ako je to v prípade iných strukovín). Aby ste predišli problémom, jednoducho nechajte cícer cez noc v hlbokom hrnci s asi 3-krát väčším množstvom vody ako fazuľu. Po prvé, ušetrí vás to pred nadúvaním a po druhé, cícer napučí, absorbuje vlhkosť, zväčší sa 2-3 - krát a zmäkne. To znamená, že sa uvarí veľmi rýchlo.

Ak chcete uvariť suchý cícer bez namáčania, majte na pamäti, že potom sa doba varenia predĺži. V priemere kľudne aj na 2 hodiny.

Fotka od Appel-und-n-Ei z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor