Horčica

Horčica

Horčicu na Slovensku pozná určite každý a určite nechýba v žiadnej domácnosti či reštaurácii. Odkiaľ ale pochádza, z čoho sa vyrába, čo všetko obsahuje a ako vplýva na náš organizmus? A čo jej využitie v našej kuchyni?

Základná charakteristika
Toto dochucovadlo v podobe hustej žltej až žltohnedej pasty sa vyrába z mletých semien Horčice siatej (Sinapis alba), prípadne Horčice Sarepta (Brassica juncea) alebo Horčice čiernej (Brassica nigra). Rozomleté horčičné semená sa následne miešajú s vodou, octom, olejom alebo inou kvapalinou. Má ostrú, mierne až silne pálivú chuť a za jej súčasnú podobu vďačíme pravdepodobne starým Rimanom.

Pôvod a história
Horčičné semená majú svoje miesto aj v Biblii. Prvý záznam o ich použití sa nachádza v sanskritských skriptoch, ktoré majú už tisíce rokov.

V Starom svete bola horčica distribuovaná všade od Európy po Čínu, pričom v Európe bola dlhý čas jedinou dostupnou štipľavou pochutinou. Pravdepodobne prvýkrát bola vyrobená v Rímskej ríši, keď Rimania zmiešali nekvasenú hroznovú šťavu (mušt) s mletými bielymi horčičnými semienkami a získali tak pikantnú pastu. 

Recept na horčicovú pastu sa nachádza aj v kuchárskej knihe De re coquinaria, zostavenej v 4. alebo 5. storočí, pričom obsahuje nielen mleté ​​horčičné semienka, ale aj rascu, ľubovník, koriandrové semienka pečené v ohni, kôpor, zeler, tymian, oregano, cibuľu, med, ocot, garum a rastlinný olej. 

Využitie v kuchyni
Horčica je široko používaná v mnohých národných kuchyniach po celom svete. 

Tradične sa podáva pri stole ako korenie a dochucovadlo. Ako prísada sa používa pri príprave nespočetného množstva polievok, marinád a omáčok. Medzi najznámejšie patrí napríklad Holandská omáčka.

Hodí sa k najrôznejším mäsitým jedlám a syrom, ku pečenej klobáse, pridáva sa do šalátov a samozrejme nemôžeme nespomenúť hot-dog, hamburger a rôzne sendviče.

Horčica sa často používa aj pri pečení. Potrie sa ňou povrch mäsa, hydiny alebo rýb, čím sa zabráni pripáleniu alebo vytekaniu šťavy. Zároveň vytvorí korenistú kôrku a celkovo dochutí pokrm.

Nasucho pražené semienka čiernej horčice majú orieškovú príchuť. V Indii sú obľúbené ako korenie do šalátov a teplých jedál.

Priaznivé účinky
Horčičné semená pomáhajú pri liečbe rakoviny, pri ťažkostiach s dýchaním alebo aj pri migréne.

Keďže je horčica dobrým zdrojom vlákniny, zlepšuje aj trávenie a pohyb čriev, čím sa zvyšuje rýchlosť metabolizmu ľudského tela.

Horčičné semienka sú účinné aj pri psoriáze či kritických zápalových autoimunitných ochoreniach a sú užitočné aj pri terapeutickom hojení pri kontaktnej dermatitíde.

Pre ženy môžu byť horčičné semená významným prínosom v období menopauzy. Horčík s vápnikom, ktoré obsahuje, totiž pomáhajú podporovať zdravie kostí a zabraňujú poškodeniu kostí spojeným s menopauzou. Vápnik podporuje zníženie obsahu horčíka v kostiach a pomáha znižovať riziko osteoporózy u starších žien.

Nežiadúce účinky a alergény
Bielkovinové alergény obsiahnuté v horčici vykazujú značnú odolnosť ako voči pôsobeniu vysokých teplôt (tzv. termorezistencia), tak aj voči tráviacim enzýmom a kyselinám.

U citlivých jedincov môže po konzumácii horčice dôjsť k radu príznakov typických pre alergické reakcie - počnúc opuchmi pier či jazyka, cez nevoľnosť, až po ťažké, astmatické dýchanie, kožné prejavy nevynímajúc.

U silných alergikov dochádza k anafylaktickej reakcii (zlyhanie dýchania a srdcovej činnosti) a ak nie je včas poskytnutá lekárska pomoc, môže končiť fatálne.

Zdravotné problémy môžu niekomu spôsobiť aj ďalšie látky obsiahnuté v horčici - napr. kyselina benzoová (konzervant) alebo kurkuma, používaná na zvýraznenie farby.

Zaujímavosť
Na svetovej výstave v St.Louis v Spojených štátoch v roku 1904 bola predstavená novinka - žltohnedá horčica, ktorá bola prvýkrát v histórii použitá na výrobu hot-dogov.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty
Horčičné semená obsahujú okrem sacharidov, vlákniny, tukov, bielkovín, vody a vitamínov A, B, C, E a K aj rastlinné zlúčeniny glukosinoláty (horčičný glykosid) a izotiokyanáty, sinigrín a sinalbin.

Z minerálnych látok môžeme spomenúť hlavne horčík, fosfor, železo, zinok, vápnik, draslík a sodík.

100 g plnotučnej horčice obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 102 kcal
  • Bielkoviny 6 g
  • Sacharidy 7 g
  • Tuky 5 g
  • Vláknina 1 g

100 g kremžskej horčice obsahuje cca:

  • Energetická hodnota 131 kcal
  • Bielkoviny 4 g
  • Sacharidy 17 g
  • Tuky 5 g

Uvedené hodnoty sú len približné a samozrejme závisia aj od konkrétneho výrobku/výrobcu.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor