Kari

Kari

Viete, prečo má kari tak veľa priateľov po celom svete? Lebo vie mimoriadne pútavo rozprávať pikantné príbehy ;) Kari korenie je v skutočnosti zmesou rôznych korenín a semien, nie samostatným druhom korenia. Obsahuje napríklad kurkumu, koriander, kardamón, škoricu aj muškátový oriešok. Rôzne recepty a značky môžu mať odlišné zloženie, ale ich chuť a vôňa vždy zanechajú nezabudnuteľný dojem. Ak hľadáte v kuchyni dobrodružstvo, kari korenie je tou správnou voľbou.

Pôvod a história 
Kari korenie, známe aj ako "kari" alebo "kari prášok", je koreninová zmes pochádzajúca z južnej Ázie, charakteristická pre indickú kuchyňu. Slovo "kari" pochádza z tamilčiny a znamená "omáčka".

Zmienky o tomto korení obsahujú už staroveké indické texty, ako napríklad Mahábhárata a Rámájana. Neskôr získalo popularitu aj v arabskom svete a do Európy sa dostalo prostredníctvom arabských obchodníkov.

Taliansky cestovateľ Marco Polo, ktorý žil v 13. storočí, opísal svoje dobrodružstvá v Ázii v knihe s názvom "Kniha o zázrakoch sveta". V tejto knihe opisuje aj používanie kari korenia v ázijskej kuchyni.

Je však dôležité zdôrazniť, že presné zloženie kari korenín a ich receptúry sa v priebehu času líšili a vyvíjali v rôznych regiónoch. Existuje veľa variantov kari korení, ktoré sa v závislosti od krajiny, regiónu a miestnej kuchyne môžu líšiť.

Farba kari korenia môže byť rôzna - od svetlej žltej až po tmavo hnedú. Táto farba je daná množstvom obsiahnutej kurkumy, ktorá je zodpovedná za žltý odtieň.

Kari inšpirácie 
V kuchyni je kari korenie vďaka svojej chuti a vôni nenahraditeľné a má široké využitie.

Často sa pridáva do marinád na mäso a zeleninu, aj do omáčok, ktoré sú základom mnohých ázijských jedál. Tieto omáčky môžu byť zeleninové, mäsové alebo rybie a majú bohatú a pikantnú chuť.

Môžeme ho tiež pridať do polievok, šalátov či dusených jedál a použiť na dochutenie kuracieho mäsa, rýb, zemiakov, cestovín aj varenej ryže.

Ak máte chuť na zdravú a rýchlu večeru, môžete vyskúšať náš recept na Pšeno s tofu.

Môže kari korenie spôsobiť alergickú reakciu? 
Áno. Kari je zmesou rôznych druhov korení, z ktorých každé má svoje vlastné zložky, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu.

Najčastejšie alergické reakcie na kari korenie sú spojené s kurkumou a koriandrom. Príznaky môžu zahŕňať kožné prejavy ako vyrážky, svrbenie a opuchy, ale aj tráviace problémy, dýchacie ťažkosti a v závažných prípadoch aj anafylaktický šok.

Ak máte podozrenie, že ste alergický na niektoré druhy korenín, je dôležité vyhľadať lekára alebo alergiológa na vykonanie testov.

Fotka od Steve Buissinne z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor