Kokosový orech, kokosový olej, kokosová múčka

Kokos

Kokosový orech, plod Kokosovníka orechovoplodého (lat.Cocos nucifera), ponúka ľuďom po celom svete naozaj všestrannú využiteľnosť. Použitie si nájde nielen v potravinárskom či cukrárskom priemysle, ale aj v kozmetike či medicíne, a dokonca aj v stavebníctve. Niečo viac o pôvode kokosových paliem, ako aj o rôznych kokosových produktoch, ich využití a prínose pre ľudí, prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Základná charakteristika
Kokosový orech je druh ovocia, dutý nepukavý plod Kokosovníka orechovoplodého (lat.Cocos nucifera), čo je rod paliem z čeľade arekovitých. U nás sa zvykne nazývať aj Kokosová palma alebo Kokosovník obyčajný. Ide o jednu z najzaujímavejších a najznámejších paliem, ktorá má veľký hospodársky význam. 

Kokosovníky môžu dorastať do výšky až 30 metrov a ich kmeň je pokrytý hustými kruhovými jazvami. Na vrchole palmy vyrastajú pozdĺžne listy, často dosahujúce dĺžku až 6 metrov. Tieto pružné, vysoké a štíhle kmene s chocholom listov na vrchovci určite neprehliadnete, pretože ich vidieť už zďaleka.

Medzi listami vyrastajú metliny drobných kvietkov a po ich oplodení jedny z najväčších semien na svete - kokosové orechy. Ide o kôstkovice vajcovitého tvaru s priemerom 20-30 cm, ktorých povrch je zelenej až žltozelenej farby. Na jednej palme sa ich môže urodiť aj 50-60 kusov.

Stred kokosového orecha je dutý a pod tvrdou škrupinou sa nachádza tvrdá biela dužina, ktorá je zložená zo 60 % tuku, 20 % glycidov, 8 % proteínov a 6 % vody. Priemerný mladý kokos je zdrojom až 20 % dennej dávky vápnika, 2 gramov vlákniny, 2 gramov bielkovín, 15 gramov cukrov a 3 gramov nenasýteného tuku. Dužina obsahuje aj železo, meď, selén, horčík, fosfor, zinok a vitamín C.

Dutina orecha je vyplnená kokosovou vodou, ktorá je bohatým zdrojom draslíka, vitamínu B (okrem B6 a B12) a vitamínu C.  Voda z kokosového orecha prechádza počas cesty od koreňového systému do semena náročnou filtráciou a je úplne sterilná. Čistá kokosová voda je jedným z najlepších elektrolytov, ktoré sa vo voľnej prírode inak nevyskytujú.

Pôvod a história
Kokosová palma pochádza pravdepodobne z Polynézie. Nakoľko majú kokosové orechy vláknitý obal, ktorý im umožňuje plávať na hladine vody a klíčiť, rozšírili sa kokosovníky do takmer všetkých tropických oblastí. Kokosový orech má veľmi tvrdú škrupinu, vďaka čomu sa môže bez poškodenia prepravovať na veľké vzdialenosti a aj preto je ľahko dostupný prakticky po celom svete.

Využitie v kuchyni a v priemysle

 1. Kokosová voda sa môže piť čerstvá alebo skvasená ako palmové víno.
 2. Destiláciou kvasenej kokosovej šťavy vzniká alkoholický nápoj zvaný arak.
 3. Odparovaním a zahusťovaním šťavy sa získava sirup a hrubý hnedý palmový cukor.
 4. Sušená dužina zo zrelých plodov sa spracováva na kokosový olej, ktorý sa ďalej používa hlavne na výrobu pokrmových tukov.
 5. Poznáme aj strúhaný kokos - kokosovú múčku, ktorá sa používa pri výrobe rôznych cukroviniek a zákuskov.
 6. Lisovaním postrúhanej dužiny sa získava vysoko výživné kokosové mlieko.
 7. Pokrutiny, ktoré zostávajú po vylisovaní oleja, sú dobrým krmivom pre dobytok a využitie môžu nájsť aj ako hnojivo.
 8. Pevné a pružné drevo kokosovej palmy sa používa na stavbu lodí, ale aj domov.
 9. Vlákna, ktoré pokrývajú kokosový orech, a ktoré sa nazývajú koir, sú veľmi hrubé a pevné, vďaka čomu sú vhodné na výrobu rohoží, kobercov, vrecoviny či kief, ale aj lodných lán, pretože dobre odolávajú slanej vode.

Kokosové produkty a ich prínos

 1. Kokosová voda - v krajinách, kde kokosové orechy rastú, sa považujú za dar od bohov. Napríklad v Indii sa jej pitie pri vážnych chorobách považuje prakticky za povinnosť. Kokosová voda dokonale uhasí smäd a podporuje metabolizmus, čo potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie.
 2. Kokosové mlieko - nejde o vodu z dutiny kokosového orecha, ako sa niektorí mylne domnievajú, ale získava sa lisovaním či mixovaním nastrúhanej dužiny a jej následným precedením cez jemné sitko alebo plátno. Používa sa nielen v potravinárstve, ale aj v kozmetike a medicíne, nakoľko má diuretické, analgetické, antioxidačné aj imunomodulačné vlastnosti. Upravuje tráviace procesy, stimuluje metabolizmus a pri správnych dávkach pomáha pri chudnutí. Avšak jeho nadmerná konzumácia môže viesť k hnačke, a dokonca k nárastu hmotnosti. Neodporúča sa pre ľudí so slabou peristaltikou čriev.
 3. Kokosový olej - vyrába sa lisovaním alebo extrakciou z dužiny zrelých kokosových orechov pri teplote topenia 23 až 26 °C. Je antivírusový a antibakteriálny, podporuje trávenie, chráni pred infekciou močových ciest a obličiek, udržuje zdravú pokožku a zlepšuje hojenie rán. Pomáha tiež udržiavať zdravé zuby, mozog aj srdce.
 4. Kokosová múka - vyrába sa pomletím postrúhanej vysušenej dužiny a je zdravou aj výživnou alternatívnou bežných druhov múky. Je bezlepková, bohatá na vlákninu, bielkoviny a zdravé tuky, má nízky obsah cukru, kalórií a nízky glykemický index. Je teda vhodná pre celiatikov, diabetikov, vegetariánov aj pre stúpencov paleo stravovania. 

Kokosový orech a cholesterol
Väčšina mastných kyselín kokosového orecha je nasýtená, preto sa v minulosti mnohí odborníci na výživu domnievali, že konzumácia kokosu a kokosových produktov podporuje tvorbu cholesterolu, no narozdiel od mastných kyselín v živočíšnych tukoch, tieto mastné kyseliny z kokosu cholesterol nezvyšujú.

TIPY A TRIKY

 1. Nákup. Pri výbere kokosového orechu odporúčame kokosom poriadne pohrkať, potriasť pri uchu. Ak z jeho vnútra nebudete počuť žblnkajúcu tekutinu, tento kokos nekupujte a vyberte iný.
 2. Otváranie. Na škrupine každého kokosového orecha môžete zreteľne vidieť tri čierne očká. Jedno z nich by malo byť o niečo mäkšie ako ostatné. Do tohto očka urobte dierku, napríklad vývrtkou či skrutkovačom a tekutinu z orecha vylejte do pohára. Ak táto tekutina zapácha, akoby bola skysnutá, určite ju nepite a celý orech vyhoďte. Kokosový orech následne môžete rozbiť úderom o tvrdý povrch alebo kladivom. Prípadne môžete kokos vložiť do rúry vyhriatej na 200 °C a počkať 12-15 minút. Škrupina takto zmäkne a potom sa dá ľahšie rozbiť.

100 g strúhaného kokosu (kokosová múčka) obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 667 kcal
 • Bielkoviny 6 g
 • Sacharidy 8 g
 • Tuky 64 g
 • Vláknina 16 g

100 ml kokosového oleja obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 889 kcal
 • Bielkoviny 0,23 g
 • Sacharidy 0,03 g
 • Tuky 99 g

Uvedené hodnoty sú približné a môžu sa líšiť v závislosti od výrobcu.

Fotka od Tijana Drndarski z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor