Koriander

Koriander

Koriander, viac ako len korenie. Táto aromatická rastlina s jemnými lístkami je neodmysliteľnou súčasťou ázijskej a stredozemnej kuchyne. Čerstvý koriander pridáva do jedál sviežosť a exotickú chuť. Jeho listy sú skvelou prísadou do šalátov, polievok a morských jedál. Tiež sa často používa na dochutenie kari, tacos alebo guacamole. Vyskúšajte túto úžasnú rastlinu a obohaťte svoje jedlá o vôňu a chuť koriandra.

Koriander (Coriandrum sativum) je jednoročná bylina z čeľade mrkvovité (Apiaceae). Dosahuje výšky približne 60 cm a má tenké, striebro-zelené stonky s rozvetvenými listami. Listy sú dvojité, perovitého tvaru, svetlozelené a majú jemnú, príjemnú vôňu. Kvet je drobný, biely a tvorí bohaté útvary v zloženom okolíku. Plodom koriandra sú drobné, okrúhle, žltobiele semienka s charakteristickou arómou.

Rastlina preferuje slnečné miesta a dobre priepustnú pôdu. Je síce mrazuvzdorná, ale viac jej vyhovuje teplejšie podnebie.

Koriander sa pestuje zo semien, ktoré sa zasievajú priamo do záhrady na jar. Rastlina sa rýchlo vyvíja a dozrieva asi do 3 mesiacov. Je dôležité ju pravidelne zalievať, aby sa udržala vlhká pôda. Po dozretí semien je možné ich zbierať a využívať na kulinárske účely alebo na výsev nových rastlín.

Táto univerzálna bylina s jemnou arómou a výraznou chuťou je populárna a obľúbená po celom svete, nakoľko je nenáročná na pestovanie a pridáva do jedál výnimočnú chuťovú nuansu.

Pôvod a história
Za pôvodnú domovinu koriandra je považovaná oblasť strednej Ázie a východného Stredomoria.

Asi najstaršie písomné zmienky o koriandri pochádzajú zo starovekého Egypta. Ide o papyrusy z obdobia Starej ríše, ktoré sa datujú do 27. storočia pred našim letopočtom a spomínajú koriander ako dôležitú rastlinu. Egyptskí faraóni mali koriander vysoko v úcte, a preto sa koriander používal nielen na kulinárske účely, ale aj pri náboženských obradoch a balzamovaní mŕtvych.

Okrem Egypta sa koriander stal populárnym aj v starovekom Grécku a Ríme, kde bol používaný nielen ako korenie, ale aj ako liečivá rastlina.

Vo svojom diele "Historia Plantarum" spomína grécky filozof a botanik Theophrastos koriander ako korenie s výraznou arómou a liečivú rastlinu. Dielo gréckeho spisovateľa Athenaeusa z 3. storočia n. l., pod názvom "Deipnosophistae", obsahuje zmienku o koriandri ako zložke rôznych jedál a nápojov. V slávnej epickom diele Homéra "Odyssea" je koriander spomenutý v súvislosti s čarovnými nápojmi, ktoré sa dávajú do pohárov hrdinovi Odysseovi.

Tieto zmienky ponúkajú síce len obmedzený pohľad na staroveké grécke vnímanie koriandra, ale svedčia o jeho aktívnom používaní.

Rovnako aj starorímsky autor Plinius Starší vo svojom diele "Naturalis Historia" spomína využívanie koriandra v gastronómii a v medicíne.

Na Slovensku sa koriander využíva v kuchyni už dlhé roky, avšak presný dátum začiatku jeho používania nie je možné určiť. Dnes je u nás bežným koreniacim prostriedkom a je dostupný v mnohých obchodoch.

Koriander v gastronómii
Koriander ponúka nielen výraznú chuť, ale aj vôňu, ktoré môžu obohatiť a oživiť jedlá rôznych kuchýň z celého sveta.

Čerstvé koriandrové lístky sa často používajú na ozdobenie jedál, ale aj ako hlavná zložka v mnohých receptoch. Ich chuť je svieža a jemne citrusová, čo z nich robí obľúbenú prísadu v ázijskej, mexickej a stredomorskej kuchyni. Koriandrové lístky sú skvelé vo výrazných šalátoch, omáčkach, ale aj ako dochucovadlo do polievok a gulášov.

Okrem lístkov sa koriander využíva aj vo forme semien. Koriandrové semienka majú intenzívnejšiu chuť a pridávajú jedlám hrejivú a ľahko pikantnú arómu. Sú nevyhnutné v mnohých ázijských kari jedlách a pastách, marinádach na grilovanie. Môžu byť použité aj pri výrobe chleba, koláčov, pečiva a korenín.

Medzi populárne exotické jedlá, ktoré využívajú koriander, patrí napríklad Guacamole. Táto mexická pochúťka kombinuje avokádo, paradajky, cibuľu, čerstvú limetkovú šťavu, koriander a dochucuje sa soľou a korením. Koriander dodáva guacamole osviežujúcu chuť a vôňu.

Z našich receptov odporúčame do vašej pozornosti napríklad aj Nátierku z čerstvej koriandrovej vňate a špenátu alebo Vegánsku thajskú polievku tom yum.

Bez ohľadu na to, či sa používa vo forme lístkov alebo semien, koriander je neodmysliteľnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete.

Fotka od Mockupo z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor