Krupica, krupicová kaša

Krupica

Asi každý dospelák na Slovensku aj v Čechách si pamätá chuť krupicovej kaše a dlho v našich končinách prevládal názor, že by mala patriť ku hlavným zložkám detskej stravy. Je to ale naozaj tak? Čo je vlastne krupica, aké sú jej silné stránky a aké sú jej nedostatky? Tieto, ale aj iné informácie vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Základný popis
Krupica je obilný výrobok, ktorý je výsledkom veľmi hrubého mletia - je podstatne hrubšia ako múka a priemer jednotlivých krúpov sa pohybuje v rozmedzí od 0,25 do 0,75 mm.

Najčastejšou obilninou na výrobu krupice bola vždy pšenica, ale dnes je už bežná aj krupica kukuričná, pohánková či ryžová.

V článku sa budeme venovať aj nevýhodám "klasickej" pšeničnej krupice a jej vhodným náhradám.

Využitie v kuchyni
Tradičným a obľúbeným jedlom z krupice je krupicová kaša. Takáto kaša sa varí v mlieku a smotane, s cukrom a maslom.

Krupicu môžeme použiť aj pri príprave halušiek či palaciniek, môžeme ju pridávať do fašírok, nákypov a suflé. 

Časté používanie krupice pri varení má pôvod aj v tom, že keď sa „stretne“ s akoukoľvek tekutinou (aj v malom množstve), rýchlo napučí, zväčší svoj objem a „zlepuje“ hmotu.

Pšeničná krupica 
Asi každý dospelý si pamätá chuť krupicovej kaše a aj v našich končinách dlho prevládal názor, že by mala patriť ku hlavným zložkám detskej stravy. 

V posledných rokoch sa však pšeničná krupica stala predmetom kontroverzií medzi pediatrami a odborníkmi na výživu, ktorí tvrdia, že kvôli vysokému obsahu škrobu a nízkym nutričným hodnotám ide o najškodlivejšiu obilninu pre detský organizmus.

Podľa odborníkov na výživu môže deťom pšeničná krupica spôsobovať vážne problémy v podobe kolitídy či chronickej gastritídy a to hlavne z dôvodu vysokého obsahu lepku, ktorý nedokážu detské črevá spracovať.

Pšeničná krupica obsahuje tiež veľké množstvo fytínu, ktorý interferuje s absorbciou vápnika a vitamínu D, čo môže viesť k rachitíde (detské ochorenie z nedostatku vitamínu D) alebo ku oslabeniu imunity dieťaťa.

Na základe týchto informácií by sa pšeničná krupica nemala podávať deťom aspoň do1 roka ich veku, kým sa činnosť čriev u dieťaťa úplne neznormalizuje.

Pre kŕmenie dojčiat sú omnoho vhodnejšie produkty z ryže či pohánky, ktoré neobsahujú lepok, nespôsobujú alergie a navyše sú bohatšie na vitamíny aj minerály.

Ryžová krupica
Výbornou a chutnou alternatívou klasickej krupice je ryžová krupica, ktorá je prirodzene bezlepková, ľahko stráviteľná a môžu ju teda konzumovať aj celiatici. 

Ryža ako taká obsahuje podstatne viac kvalitných rastlinných bielkovín než pšenica a má aj vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín. Patrí medzi najmenej alergénne potraviny, dobre ju znášajú deti a aj dospelí s tráviacimi problémami.

Ryžová krupica obsahuje veľmi málo tuku a žiadny cholesterol.

Vďaka všetkým týmto výhodám môžeme ryžovú krupicu využívať ako plnohodnotnú náhradu pšeničnej krupice aj pri stravovaní detí od útleho veku.

Pripraviť ju vieme podobne ako tú "klasickú", pšeničnú a to varením v mlieku s cukrom a malým množstvom soli. Po uvarení je dokonca chutnejšia, lahodnejšia a hlavne zdravšia. Prichutiť si ju môžeme kakaom, škoricou a maslom.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus
Pšeničná krupica je jediný obilný produkt, ktorý sa vstrebáva v dolnom čreve a preto sa odporúča ľuďom, ktorí podstupujú operáciu žalúdka a dvanástnika.

Nepriaznivé účinky a alergény

 1. Kvôli obsahu lepku môže pšeničná krupica vyvolať alergické reakcie, hnačku alebo dermatitídu. 
 2. Pre vysoký obsah kalórií sa neodporúča konzumácia vo veľkých množstvách.
 3. Obsahuje aj veľa škrobu, a preto by sme ju mali deťom podávať s rozumom.

100 g pšeničnej krupice jemnej obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 347 kcal
 • Bielkoviny 10,00 g
 • Sacharidy 74,00 g
 • Tuky 1,01 g
 • Vláknina 2,40 g

100 g varenej krupicovej kaše obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 150 kcal
 • Bielkoviny 4,60 g
 • Sacharidy 19,31 g
 • Tuky 6,00 g
 • Vláknina 0,25 g

Uvedené hodnoty sú približné a môžu sa líšiť v závislosti od konkrétneho výrobcu.

Fotka od Wolfgang Hasselmann z Unsplash

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor