Múka, vajíčka, príprava cesta

Múka

Múka je jedným z hlavných potravinárskych produktov. Počet jej druhov a odrôd je jednoducho úžasný: robí sa z pšenice, raži, kukurice aj ryže. Okrem toho sa každý z druhov líši chuťou, kvalitou a vlastnosťami.

Múka je potravinový výrobok získaný mletím zŕn rôznych plodín, najmä obilnín. Môže byť vyrobená z takých odrôd obilnín, ako je pšenica, špalda, raž, pohánka, ovos, jačmeň, proso, kukurica, ryža. Väčšinou sa ale vyrába z pšenice. Je nevyhnutnou súčasťou pri výrobe chleba.

História:

Najstarší archeologický dôkaz o tom, že semená pšenice boli rozdrvené na prach medzi jednoduchými mlynskými kameňmi na výrobu múky, pochádzajú z roku 6000 pred Kristom. S mletím múky v mlynoch sa začalo v starovekom Ríme. V roku 1879, počas priemyselnej revolúcie, sa prvé mlyny poháňané parou objavili v Londýne. V 30. rokoch 20. storočia sa múka niekedy fortifikovala železom, kyselinou nikotínovou, tiamínom a riboflavínom. Od 40. rokov 20. storočia sa fortifikácia vykonávala vo veľkom priamo v mlynoch. Od 90. rokov 20. storočia sa múka obohacuje o kyselinu listovú.

V období priemyselnej revolúcie sa otázka konzervovania múky stala akútnou v súvislosti s trvanlivosťou. Mastné kyseliny obsiahnuté v klíčku a zostávajúce v múke v dôsledku mletia časom oxidovali, čo viedlo k nepoužiteľnosti múky. Koncom 19. storočia začali zo zrna vyberať klíčky, aby sa do múky nedostali mastné kyseliny, a tiež aby mohli múku tepelne spracovať pomocou pary alebo suchého tepla.

Priaznivé účinky na ľudský organizmus:

V závislosti od druhu a odrody múky sa mení aj jej nutričná hodnota. Najvyššie triedy pšeničnej múky majú síce vysokú nutričnú hodnotu a nepochybné chuťové prednosti, no obsah cenných a prospešných látok je v nich oveľa menší ako v nižších triedach. Koniec koncov, vyrábajú sa nielen z pšeničných zŕn, ale aj z ich škrupín, ktoré majú vysoký obsah užitočných bielkovín, vlákniny, obsahujú pôsobivú sadu vitamínov a minerálov: E, PP, vitamíny B, ako aj vápnik, železo, fosfor, horčík, mangán, meď, draslík a zinok. Toto zloženie napomáha telu k dobrej kondícii, zlepšuje duševnú činnosť, imunitu a tiež zrážanlivosť a reguláciu krvi. Tým, ktorí trpia nadváhou, sa odporúča jesť pekárenské výrobky vyrobené z celozrnnej múky. Ak trpíte chorobami gastrointestinálneho traktu, je lepšie jesť iba chlieb z múky najvyššej triedy.

Využitie v kuchyni:

Múka sa používa na pečenie chleba, palaciniek, koláčov, pri výrobe knedlí, cukroviniek (koláče, muffiny, sušienky, vafle, perníky) a cestovín, krmív pre zvieratá, na výrobu pást a omáčok. Múka sa používa aj na pečenie, napríklad rýb alebo mäsových guľôčok. Odporúča sa múku pred použitím preosiať, aby sa usušila, prekyprila a obohatila vzduchom potrebným na dobré kvasenie.

Tip: Odporúčam vám aj článok Múka - gastro tipy a triky, kde sa dozviete napríklad aj to, aký druh múky sa používa do akého jedla.

Fotka od Seksak Kerdkanno z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor