Muškátový orech

Muškátový orech

Muškátový orech je aromatická korenie s výraznou chuťou a vôňou, ktorá poteší sviatočných kuchárov aj gurmánov. Jeho jemnú arómu môžete využiť pri príprave mnohých jedál, od dezertov až po hlavné jedlá. Mnohé kuchyne ho nikdy nevynechajú v tradičných receptoch, ako sú napríklad francúzsky guláš, talianske lasagne alebo rakúske štrúdle. Muškátový oriešok bol známy už v antických dobách. Napríklad starogrécky lekár a botanik Dioscorides už v 1. storočí n. l. opísal muškátový oriešok ako liečivú rastlinu v knihe "De Materia Medica". Zmienku o muškátovom orechu nájdeme aj v básni "Metamorfózy" od starorímskeho básnika Ovídia.

Muškátový orech je semenný plod stromu Myristica fragrans, ktorý patrí do čeľade muškátovníkovitých (Myristicaceae). Ide o vždyzelený strom, obvykle vysoký 5-15 metrov, výnimočne aj viac ako 20 metrov. Kvety má zvonovitého tvaru, svetlo žlté, trochu voskovité a mäsité.

Má tmavozelené, lesklé listy a malé, bielo-žlté kvety. Plodom stromu je tvrdá, nepravidelne tvarovaná drevitá kapsula vo veľkosti orecha. V každej kapsuli sú dva semenné plody, ktoré sú známe ako muškátové oriešky.

V kuchyni sa používa najmä v mletej alebo strúhanej forme, muškátový olej sa používa aj ako ingrediencia v parfumoch a kozmetike.

Geografický pôvod a história
Muškátový orech sa dostal do Európy počas obdobia Veľkých geografických objavov v 16. storočí. Portugalskí a holandskí obchodníci ho dovážali z Molukských ostrovov (známych aj ako Ostrovy korenia) v Indonézii. Odvtedy sa muškátový orech stal dôležitým koreniacim prvkom v európskej kuchyni a stal sa tiež súčasťou mnohých tradičných európskych jedál. 

V súčasnosti sa muškátový orech pestuje v rôznych krajinách sveta, sú to však hlavne India, Srí Lanka, Malajzia, Karibik a niektoré africké krajiny. 

Využitie v kuchyni
Muškátový orech sa v gastronómii používa najmä v mletej a strúhanej forme ako korenie na ochutenie dezertov, pečiva, koláčov, omáčok, polievok a niektorých druhov mäsa.

Určite ho oceníte pri príprave Hovädzieho steaku so špenátom a bylinkovým maslom, alebo Mäsových IKEA guličiek.

Zo sladkých jedál a dezertov môžeme spomenúť napríklad Tvarohové palacinky s hrozienkami a často sa používa aj pri príprave rôznych nápojov, ako je napríklad punč alebo Čokoládovo-vaječný likér

Zdravotné benefity

  1. Muškátový oriešok má pozitívny vplyv na liečbu tráviacich problémov, ako sú poruchy trávenia a žalúdočné vredy.
  2. Pomáha proti nespavosti a predĺži trvanie hlbokého spánku - vyskúšajte pred spaním teplé mlieko so štipkou muškátového orecha.
  3. Prchavé oleje ako sú myristicín, eugenol a elemicín zvyšujú hladiny serotonínu, dopamínu a norepinefrínu v hippocampe, čo môže mať terapeutický účinok na prevenciu neurodegeneratívnych chorôb, ako sú Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.
  4. Muškátový orech má antibakteriálne vlastnosti - vďaka obsahu kyseliny myristovej, trimyristínu, metanolového extraktu a macelignanu má potenciál inhibovať aktivitu baktérií, ktoré sú spojené s bolesťami zubov a zubným kazom.
  5. Má aj protirakovinové účinky - podľa štúdií má myristicín z muškátového orecha aj chemopreventívne vlastnosti. Zistilo sa, že indukuje bunkovú smrť (apoptózu) v leukemických bunkách, čo môže pomôcť pri prevencii rastu rakovinových buniek a metastáz leukémie.
  6. V minulosti sa muškátový orech používal aj ako afrodiziakum.

Alergény a neželané účinky
Muškátový orech môže byť pre niektorých ľudí alergénom. Táto alergia sa najčastejšie prejavuje kožnými reakciami, ako sú svrbenie a vyrážky. Ťažšie prípady môžu zahŕňať opuch hrtana, dýchavičnosť, kŕče a anafylaxiu. Ak máte podozrenie na alergiu na muškátový orech, mali by ste sa poradiť s lekárom a vykonať potrebné alergologické testy.

Pri používaní muškátového orieška si treba dávať pozor aj na jeho množstvo. Odporúča sa použiť maximálne 1/3 mokka lyžičky, pretože pri vyšších dávkach môže dôjsť k predávkovaniu, ktoré môže spôsobiť nevoľnosť a závraty, až halucinácie.

Fotka od scym z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor