Plnené paradajky s rukolou

Rukola

Rukola, alebo aj Rucola (Eureca sativa) pochádza z Apeninského poloostrova a jej popularita neustále rastie aj u nás na Slovensku. Táto listová zelenina má naozaj charakteristickú a nezameniteľnú chuť, vďaka ktorej spestrí nielen šaláty či cestoviny ale i mäsité jedlá. Navyše obsahuje veľké množstvo vitamínov.

Rukola (do roku 2013 sa normatívnym spôsobom písala rukkola) je jednoročná bylina z rodu Indau (Eruca) z čeľade kapustovité (Brassicaceae). Kultivované formy akceptované ako samostatný druh rodu alebo poddruhu Eruca vesicaria.

Základná charakteristika:
Rastie divo v severnej Afrike, južnej a strednej Európe; v Ázii sa vyskytuje od Malej Ázie po Strednú Áziu a Indiu.

V súčasnosti sa pestuje na rôznych miestach, najmä - v regióne Benátky (Taliansko). Rukola sa udomácnila na miestach s dosť drsným podnebím v porovnaní so Stredomorím, napríklad v severnej Európe a Severnej Amerike.

Rastie na suchej, voľnej pôde. Listami rukoly sa živia larvy niektorých druhov Lepidoptera (motýle).

História:
Už starí Rimania si chuťové a aromatické vlastnosti tejto rastliny vážili natoľko, že vytvorili šľachtený druh, ktorý je dnes známy ako rukola. Niektorí vedci však s týmto názorom nesúhlasia a oddeľujú ju ako samostatný druh (Eruca sativa Mill.).

Zloženie:
Semená rukoly obsahujú až 30 % esenciálnych olejov a listy sú bohaté na vitamíny, minerálne látky a vlákninu.

Listy rukoly obsahujú pomerne veľké množstvo vápnika, železa, horčíka, mangánu, draslíka, fosforu, zinku, riboflavínu, tiamínu, vitamínu A, C, B6. Jedinou „nevýhodou“ rukoly je vysoký obsah cukru, ktorý však kompenzuje veľké množstvo vlákniny, rastlinných bielkovín, vitamínov a minerálov.

Priaznivé účinky:
Rukola sa používa v ľudovom liečiteľstve na liečbu chorôb dýchacích ciest a tráviaceho ústrojenstva. Rukola, podobne ako mnohé druhy, má antibakteriálne, diuretické a laktogénne vlastnosti. Šťava z tejto rastliny sa používa na boj s pehami, kurím okom a polypmi.

Niektoré druhy rukoly sú jedovaté, zatiaľ čo mnohé sú jedlé. Z jedlých rukol sa jedia mladé výhonky a listy, ktoré majú ostrú chuť kapustovej stonky alebo reďkovky.

Tip: Prečítajte si aj článok Rukola - gastro tipy a triky, kde vám okrem iného poradíme, ako si ju vybrať v obchode či ako ju správne skladovať. 

Využitie v kuchyni:
Rukola sa pridáva do šalátov, polievok a hlavných jedál. Pred použitím sa odporúča rukolu opariť vriacou vodou, aby sa mierne znížila jej ostrá chuť. Semená možno použiť namiesto horčice.

Rukola sa používa do šalátov a omáčok, aby im dodala pikantnú, korenistú chuť a výraznú vôňu.

Rukola je široko používaná v stredomorskej a severoafrickej kuchyni. V Taliansku sa táto bylinka podrobuje minimálnej tepelnej úprave alebo sa podáva surová k cestovinám a mäsovým jedlám.

Často sa pridáva do pesta namiesto bazalky pre intenzívnejšiu chuť a vôňu. Niekedy sa pizza a rizoto pripravujú s rukolou. Tá sa pridáva niekoľko minút predtým, ako je jedlo hotové.

V Slovinsku je obľúbenou náplňou do koláčov rukola so syrom.

Na ostrove Ischia (Taliansko) sa z rukoly vyrába alkoholický nápoj rucolino. Pije sa v malých množstvách po jedle na zlepšenie trávenia.

Rukola dokáže nahradiť soľ v mnohých jedlách. Aby ste zachovali prospešné vlastnosti rukoly, nekrájajte ju. Vložte do jedla celé listy alebo ich natrhajte rukami.

Fotka od hcdeharder z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor