Slivka domáca (lat. Prunus domestica)

Slivky

Slivka domáca (lat. Prunus domestica) je druh rodu slivka z podčeľade slivkovej čeľade Rosaceae. Zo sliviek možno zostaviť menu na kompletný obed: šalát, polievku, mäso so slivkovou omáčkou, dezert, kompót... Naozaj všestranné ovocie!

Základná charakteristika:
Slivka je všeobecný názov pre rod ovocných rastlín. V biologickom zmysle medzi slivky patria mandle, čerešne, marhule, broskyne, čerešňa vtáčia. Do podrodu Plums patria slivky a marhule. V bežnom zmysle je slivka strom alebo ker so žltými, červenými alebo tmavomodrými plodmi.

Slivka je chutná a výživná (z hľadiska kalórií je na druhom mieste za hroznom a čerešňami) aj v čerstvom stave. A je nielen tmavomodrá, ale aj červená, žltozelená a jasne žltá ako med. Ale táto rozmanitosť je bežnejšia v teplejšom južnom podnebí. V strednom podnebí tieto ovocné stromy ešte nie sú veľmi rozšírené.

História:
Rodiskom slivky je rozsiahle územie východného Kaukazu a Malej Ázie. Existuje verzia, že tieto slivky sa objavili v dôsledku kríženia žlto-červenej sladkej čerešňovej slivky a kyslej fialovej trnky. Divoká slivka, z ktorej vznikli všetky moderné odrody sliviek, spája vlastnosti oboch predkov: chuť a šťavnatosť čerešňovej slivky, mrazuvzdornosť a farbu trnky.

V súčasnosti existuje niekoľko stoviek odrôd sliviek, ktoré sa líšia farbou od bielej a žltej po zelenú a fialovú; mäkkosťou od jemnej a šťavnatej po pevnú; chuť od veľmi sladkej až po neznesiteľne kyslú. Slivky sa pestujú a rastú vo voľnej prírode všade, s výnimkou extrémneho severu a rovníkového pásu.

Zloženie:
Bez ohľadu na chuť, všetky slivky obsahujú veľa cukru (sacharóza, fruktóza a glukóza) a vlákniny. Slivky obsahujú veľa vitamínov A a C, vápnik, fosfor, draslík, železo. Čerstvé a sušené slivky sú bohaté na antioxidanty, pektíny, organické kyseliny, triesloviny.

Priaznivé účinky:
Čerstvé a sušené slivky podporujú trávenie a pôsobia laxatívne.

Využitie v kuchyni:
Slivka je úžasne všestranné ovocie. Toleruje ľahké tepelné spracovanie. Pár minút ich opečieme na panvici na kúsku masla a podávame k mäsu (teľacie, bravčové), hydine (kačica, kuracie, morčacie), vnútornostiam (pečeň, obličky). Takto pripravenú slivku je dobré použiť na pizzu, do ktorej treba pridať kozí syr a vlašské orechy.

Sladkokyslá slivka dokonale vystihne chuť mäsa (napríklad thajské bravčové sa výborne dopĺňa s chuťou slivkovej omáčky).

Slivkové víno sa pije takmer na celom svete. Vynikajúce sú aj slivkové dezerty, lekváre, džemy či kompóty. 

V kompótoch sa slivky kombinujú so sezónnym ovocím (hrušky, dule, jablká), medom a niektorými koreninami, ako je škorica či zázvor. 

Čerstvé slivky sa hodia aj k syrom.

Zaujímavosti:
Slivka je národným kvetom Číny.

Živica uvoľnená z kmeňa a konárov slivky sa v stredoveku používala na výrobu atramentu pre rukopisy.

Fotka od congerdesign z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor