Sójové bôby

Sója

Sójové bôby sa pestujú vo viac ako 60 krajinách na všetkých kontinentoch. Sójové semená, nie presne nazývané „sójové bôby“ (z anglického soya bean, soybean), sú rozšíreným produktom známym už v treťom tisícročí pred naším letopočtom.

Sója je najrozšírenejšia medzi strukovinami a olejnatými semenami. Slúži ako surovina pre širokú škálu potravinárskych výrobkov a jej vysoký obsah bielkovín a cenných nutričných zložiek umožňuje jej využitie ako lacnú a zdravú náhradu mäsa či mliečnych výrobkov.

Tip: Prečítajte si aj Prečo je sója kvalitnou bielkovinou.

História a rozšírenie
Sója je rastlina z čeľade bôbovité. Pochádza z východnej Ázie. Rastlina rastie aj v tropických a subtropických zónach Afriky, južnej Ázie a Austrálie; pestuje sa na ostrovoch Tichého a Indického oceánu.

Najobľúbenejším rastlinným druhom je sója (Glycine). Semená tohto druhu sa nazývajú sójové bôby. Pre ľudí majú veľký nutričný a technický význam.

V Číne sa na povrchu rôznych predmetov nájdených pri vykopávkach našli obrázky sójových bôbov, čo umožňuje tvrdenie, že rastlina sója je ľudstvu známa už od tretieho tisícročia pred Kristom. Opis procesu pestovania sóje bol nájdený v ranej čínskej literatúre.

V 19. storočí Východ priniesol záujem Európanov o toto ovocie: mnohí sa nechali uniesť kultúrou Číny, jej národnými produktmi vrátane sóje.

Spojené štáty americké začali skúmať vlastnosti sójových bôbov v polovici 19. storočia. Američania rýchlo pocítili, aká výnosná je sója na priemyselné účely: už päťdesiat rokov po zoznámení sa s rastlinou podnikaví Američania zaberali asi milión hektárov pôdy zasiatej sójou.

Zloženie
Sója je skvelá pre vegetariánov, najmä vegánov, a je dobrá pre športovcov. Podľa mnohých odborníkov na výživu je referenčná rýchlosť absorpcie sójového proteínu veľmi vysoká. Preto jedlo zo sójových bôbov môže nahradiť mäso. Sója obsahuje dôležité vitamíny – karotén a kyselinu listovú.

Využitie v kuchyni
Všetky hlavné spôsoby varenia nielen jedál, ale aj výrobkov zo sóje pochádzajú z východoázijskej kuchyne.

Na prípravu napríklad miso polievky je potrebná pasta s rovnakým názvom, ktorá sa vyrába zo semien rastliny. Nevyhnutné sú aj pri príprave sójovej múky.

Sójový olej, ktorý sa lisuje zo semien sóje, možno použiť pri vyprážaní ako každý rastlinný olej.

Sójové mlieko je bielej farby a používa sa v tofu syre.

Tip: Viac o tomto syre si môžete prečítať v článku Tofu.

Odtučnené sójové mlieko je zložkou sójového mäsa, ktorá vzhľadom pripomína mäso.

Beztukový film zo sójového mlieka sa nazýva yuba. Používa sa mrazená alebo suchá, máčaná v sójovej omáčke, ako výborný snack („sójová špargľa“).

Lisované tyčinky zo sójového „tvarohového“ tempehu sa používajú ako prídavok do polievok alebo sa jedia ako samostatné jedlo.

Orientálne technológie spracovania a prípravy rôznych produktov zo sóje sú podobné získavaniu mliečnych výrobkov.

Sójové bôby sú bezodpadový produkt.

Tip: Mohol by vás zaujímať aj článok Sójové výrobky druhej generácie.

Fotka od Александр Пономарев z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor