Rôzne kúsky tempehu s limetkou, zelené papričky a lístky

Tempeh

Tempeh je fermentovaná potravina vyrobená zo sójových bôbov. Je to úžasne zdravý a chutný sójový produkt. Obľúbená surovina mnohých vegetariánov a vegánov. Pripravuje sa v rôznych kuchyniach sveta. U nás zatiaľ nie je až taký populárny, no získava si na obľube hlavne u ľudí, ktorí sa snažia stravovať zdravšie, či nahradiť svoju mäsitú stravu niečím dobrým a originálnym.

Opis

Tempeh bol pôvodne populárny hlavne v Indonézii a ďalších krajinách juhovýchodnej Ázie. Proces výroby tempehu je podobný procesu kvasenia syrov. Tempeh sa vyrába z celých sójových bôbov. Sójové bôby sa najprv nechajú zmäknúť, potom sa otvoria alebo ošúpu a uvaria, ale nie prevaria. Následne sa pridá oxidačné činidlo (zvyčajne ocot) a štartér obsahujúci prospešné baktérie. Pôsobením týchto baktérií sa získa fermentovaný produkt, ktorý má komplexnú vôňu. Tá sa prirovnáva k orechom, mäsu alebo hubám.

Pri nízkych teplotách alebo silnom vetraní sa na tempehu niekedy vytvoria spóry vo forme neškodných šedých alebo čiernych škvŕn na povrchu. Je to normálne a nemá to vplyv na chuť ani vôňu produktu. Hotový kvalitný tempeh má mierny zápach po čpavku, no tento zápach by nemal byť veľmi silný.

Tempeh sa zvyčajne vyrába v briketách s hrúbkou okolo 1,5 cm. Zaraďuje sa medzi rýchlo sa kaziace produkty a nedá sa dlhodobo skladovať, preto bolo kedysi ťažké ho zohnať mimo Ázie. Dnes ho už ale zoženiete aj v slovenských zdravých či bio obchodoch.

História

Jednoduchosť pestovania sójových bôbov v Indonézii a priaznivé počasie na fermentáciu viedli k tomu, že tempeh sa stal neoddeliteľnou súčasťou miestnej stravy, najmä na Jáve, najľudnatejšom ostrove súostrovia.

Na tom istom mieste, na Jáve, sa objavil - prvá zmienka pochádza asi z roku 1875. V Európe a USA sa začal vyrábať v polovici 20. storočia. Tempeh je pre Indonézanov ako chlieb pre Európanov: lacný, ľahko sa pripravuje a predáva sa všade. Doma sa tempeh vypráža alebo podáva v zeleninovom vývare s kokosovým mliekom. Chuť a textúra tempehu sa však bude líšiť od regiónu k regiónu v závislosti od druhu sójových bôbov a miestnych tradícií.

Zloženie

Tempeh obsahuje množstvo prospešných mikroorganizmov, typických pre fermentované potraviny, ktoré potláčajú baktérie spôsobujúce choroby. Navyše obsahuje fytáty, ktoré sa viažu na rádioaktívne prvky a odstraňujú ich z tela. Tempeh, rovnako ako všetky sójové produkty, je veľmi bohatý na bielkoviny a vlákninu. Plesňová kultúra používaná v procese výroby tempehu obsahuje baktérie, ktoré produkujú vitamín B12, ktorý potláča absorpciu rádioaktívneho kobaltu.

Tip: Prečo je sója kvalitnou bielkovinou?

Využitie v kuchyni

V Indonézii a na Srí Lanke sa tempeh konzumuje ako základná potravina. Tempeh je bohatý na bielkoviny. Vďaka fermentácii počas výrobného procesu je tempehový proteín ľahšie stráviteľný a absorbovaný v tele. Tempeh je dobrým zdrojom vlákniny, pretože jej obsahuje veľa, na rozdiel od tofu, ktoré vlákninu nemá.

Najčastejšie, nakrájaný na kúsky, sa tempeh vypráža v rastlinnom oleji s pridaním ďalších produktov, omáčok a korenín. Niekedy je tempeh vopred namočený v marináde alebo slanej omáčke. Je jednoduchý na prípravu: varenie trvá len niekoľko minút. Textúra podobná mäsu umožňuje použiť tempeh namiesto mäsa v burgroch alebo namiesto kuracieho mäsa v šaláte.

Hotový tempeh sa podáva s prílohou, v polievkach, v dusených alebo vyprážaných jedlách a tiež ako samostatné jedlo. Pre nízky obsah kalórií sa tempeh používa ako diétne a vegetariánske jedlo.

Fotka od Dyah Ahsina Fahriyati z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor