Tarhoňa

Tarhoňa

Viete o tom, že tarhoňa sa ku nám dostala z Maďarska a maďarský výraz tarhonya zase pochádza zo staroperzského slova tarhana? Dnes je u nás fanúšikovská základňa tarhone podstatne menšia, než bola pred pár desiatkami rokov, no aj tak ešte nájde uplatnenie v mnohých našich domácnostiach, hlavne ako príloha k mäsitým jedlám.

Tarhoňa je druh vaječnej cestoviny. Bežne sa pripravuje nielen v slovenskej či maďarskej kuchyni, ale poznajú ju aj kaukazské národy, Mongoli a obyvatelia Balkánu. Niektorí ju dokonca aj podobne volajú, a to tarana či tarkhana.

História
Ako sme už spomenuli, slovo tarhonya pochádza zo staroperzského tarhana, čo označovalo zmes mletého obilia a jogurtu (alebo mleté ​​obilie uvarené v kyslom mlieku) používanú od staroveku kočovníkmi z Prednej Ázie ako základ na výrobu kaše. 

Prvý výskyt slova tarhonya v maďarčine je z obdobia okolo roku 1600, kedy túto surovinu začali do Uhorska dovážať tureckí nájazdníci. V upravenej podobe rýchlo zdomácnela hlavne v južnej časti Maďarska, v okolí Szegedu, kde potom dlho zastávala poprednú pozíciu pri každodennom stravovaní pastierov koní a oviec.

V 20. storočí sa tarhoňa aj na Slovensku stala prakticky povinnou výbavou všetkých školských a závodných kuchýň.

Domáca tarhoňa
Tarhoňa, ktorú poznáme z obchodných reťazcov, sa vyrába moderne na veľkokapacitných strojoch. Práve preto má taký pravidelný tvar. Môžete si ju však vyrobiť aj doma, nie je to vôbec komplikované.

Zmiešame v miske 300 g hrubej múky, 2 vajíčka a trochu soli. Vypracujeme si tuhšie cesto, ktoré môžeme buď vyvaľkať dlaňou na tenké rezance, ktoré potom nakrájame nožom na drobné guličky, alebo môžeme použiť strúhadlo. Príprava pomocou strúhadla je rýchlejšia a jednoduchšia, no vznikajúce kúsky nebudú mať pravidelný guľatý tvar. 

Nastrúhané či nakrájané guličky sa následne sušia na slnku alebo v mierne rozpálenej rúre.

V minulosti bola tarhoňa klasifikovaná podľa veľkosti pomocou tarhoňového sita, pričom platilo, že čím boli jednotlivé kúsky guľatejšie a homogénnejšie, tým bola tarhoňa považovaná za kvalitnejšiu.

Využitie tarhone v kuchyni
Tarhoňa sa nevarí ako iné cestoviny - teda vo väčšom množstve osolenej vriacej vody. Dá sa to spraviť aj tak, ale vtedy je veľmi obyčajná a mohli by ste si namiesto nej pripraviť akýkoľvek iný druh cestoviny. 

Ďalší spôsob jej prípravy je, že ju ešte pred varením opražíme na troške oleja, aby pekne zhnedla, a až potom ju zalejeme vodou, aby sa uvarila. Ale existujú aj mnohé ďalšie spôsoby jej prípravy, napríklad na masti.

Na Slovensku sa tarhoňa používa hlavne ako príloha a Recept na základnú prípravu tarhone je naozaj jednoduchý. 

Výborne sa hodí k mäsitým jedlám, či už z bravčového, hovädzieho či kuracieho mäsa a zvykne sa používať aj ako závarka do polievok.

V receptoch na "maďarský spôsob" sa pripravuje hlavne k perkeltom, paprikášom, ale pridáva sa aj do fazuľovej polievky.

Niekoľko ďalších tipov: primiešajte uvarenú tarhoňu do leča, skúste ju ako prílohu k hubovému perkeltu na smotane, alebo vyskúšajte náš recept na Krémovú tekvicovú tarhoňu.

Máte nejaký obľúbený alebo neobvyklý recept s tarhoňou? Napíšte nám do komentára ;)

100 g dusenej tarhone obsahuje cca:

  • Energetická hodnota - 216 kcal
  • Bielkoviny - 5,50 g
  • Sacharidy - 36,90 g
  • Tuky - 5,00 g
  • Vláknina - 0,06 g

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor