Vajcia slepačie

Vajce

Slepačie vajcia sú obľúbeným produktom, o ktorého výhodách sa stále diskutuje. Vajíčko tvorí nenahraditeľnú zložku našej potravy, má vysokú energetickú hodnotu. Bielok obsahuje veľké množstvo bielkovín. Žĺtok je zdrojom vitamínu D, a taktiež aj cholesterolu.

Opis
Vajcia sú známe a tradičné potravinárske výrobky. Slepačie vajcia sa považujú za najbežnejšie. Nosnice znesú jedno (zriedkavo dve) vajcia raz denne. Najužitočnejšie sú vajcia od mladých domácich sliepok. Sú malých rozmerov, ale majú výraznú „vajcovú“ chuť.

Zloženie
V chemickom zložení slepačieho vajca je viac ako desať základných vitamínov - cholín, vitamíny B (B1, B2, B6, B9, B12), A, C, D, E, K, H a PP, ako aj takmer celá tabuľka chemických prvkov Mendelejeva - draslík, vápnik, horčík, zinok, selén, meď, mangán, železo, chlór, síra, jód, chróm, fluór, molybdén, bór, vanád, cín, titán, kremík, kobalt, nikel, hliník, fosfor a sodík. 

Vo vajciach je veľa železa, no z vajec sa nevstrebáva veľmi dobre, preto je lepšie ako zdroj železa použiť mäso a pečeň. Zároveň, ak pijete surové vajcia, bránia aj vstrebávaniu železa z iných potravín.

Slepačie vajce pozostáva z bielku a žĺtka. Bielko– zdroj prírodných, ľahko stráviteľných bielkovín, v priemere na 100 g vaječného bielku pripadá 10 g bielkovín. Žĺtok obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch a tiež cholesterol.

História
Rodiskom vajíčka je India. Stalo sa to pred viac ako 2500 rokmi. V Európe slepačie vajcia ako prví ocenili Rimania, ktorí nimi začínali raňajky.

V tých časoch sa z jednej sliepky dalo bežne získať okolo 30 vajec ročne. Ale súčasné nosnice znášajú ročne viac ako 200 vajec. Je to výsledok stáročnej práce chovateľov. A ľudstvo počas tejto doby ocenilo slepačie vajcia natoľko, že z nich urobilo jeden zo základov varenia.

Využitie v kuchyni
V každej chladničke u nás leží tucet vajec. Ide o strategickú rezervu na rýchlu prípravu omelety, palaciniek alebo akéhokoľvek iného kulinárskeho majstrovského diela. Vedeli ste, že účelom vajíčok nie je len zachrániť nás od hladu, ale pomôcť nám aj pri zvládaní iných úloh?

V kuchyni je slepačie vajce dôležitou zložkou, ktorá vám umožňuje realizovať množstvo receptov každý deň. Používa sa na výrobu cukroviniek, ako aj na prípravu hlavných jedál a občerstvenia. Vďaka vynikajúcemu obsahu bielkovín a nízkej cene je vajíčko spojencom pre jednoduché, gurmánske a výživné jedlá.

Ako variť vajcia?
Vajcia vložíme do studenej vody, panvicu položíme na oheň, po zovretí plameň znížime. Vajcia uvarte v závislosti od požadovaného stupňa varenia:

- vajcia uvarené na mäkko (uvarený bielok a tekutý žĺtok) - doba varenia 2,5 - 3 minúty

- vajcia na hniličku (uvarený bielok a žĺtok, tekutina v strede) - doba varenia 3 - 3,5 minúty

- vajcia uvarené na tvrdo (bielok a žĺtok úplne uvarené) - doba varenia 7-10 minút. 

Je dôležité, aby sa vajcia neprevarili - bielkovina sa stáva "gumou" a na žĺtku sa objaví nepríjemný sivý povlak.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor