Zázvor alebo ďumbier - využitie v kuchyni, priaznivé účinky, stopové látky, vitamíny, minerály

Zázvor

Odkiaľ presne zázvor pochádza, nie je známe. Napríklad v Indii a Číne sa používa už viac ako 3 000 rokov. Podstatné je, že dnes je už veľmi populárny aj u nás - okrem čajov sa z neho v kaviarňach pripravujú rôzne limonády, varí sa z neho pivo, vyrábajú rôzne výživové doplnky na posilnenie imunity alebo aj plodnosti či sexuálneho života mužov aj žien. Niektoré jeho pozitívne účinky na naše zdravie, napríklad pri nachladnutí, sú všeobecne známe. No vedeli ste, že v niektorých prípadoch môže aj uškodiť?

Základná charakteristika
Zázvor alebo po slovensky aj Ďumbier, je korenie získavané z podzemkov rastliny s odborným názvom Zázvor lekársky (lat. Zingiber officinale). 

Môže mať žltú, okrovú až červenú farbu. Má výraznú živičnú vôňu. Jeho chuť je tiež veľmi výrazná, slabo ovocná až citrusová a sladko pikantná. Vo väčšom množstve môže byť jeho chuť až príliš ostrá. Túto ostrú a výraznú chuť má na svedomí gingerol, látka chemickým zložením podobná kapsaicínu obsiahnutému v chilli a v pálivých paprikách. Pri varení sa gingerol premieňa na zingeron, ktorý je aromatickou látkou bohato využívanou v potravinárskom priemysle a pri výrobe parfumov.

Či už čerstvý, sušený, varený alebo nakladaný, zázvor pôsobí na ľudský organizmus veľmi priaznivo. Avšak pozor - napriek mnohým blahodarným účinkom môže zázvor niektorým ľuďom aj vážne uškodiť. O priaznivých aj nepriaznivých účinkoch budeme písať nižšie.

Pôvod a história
Odkiaľ presne zázvor pochádza, to nie je známe. Niektoré zdroje uvádzajú, že najskôr bol pestovaný na juhu Číny, odkiaľ neskôr prenikol do Indie. S istotou však môžeme povedať, že v Indii aj v Číne sa používa už viac ako 3 000 rokov. 

Pravdepodobne zásluhou fenických moreplavcov sa zázvor z Ázie rozšíril do krajín Blízkeho východu a okolia Stredozemného mora. V stredoveku bol dobre známy Grékom, Rimanom aj Egypťanom.

Do Afriky ho priviezli Portugalci a do Južnej Ameriky ho v 16. storočí zaviezli Španieli.

Nakoľko sa podzemky zázvoru v teple nekazia, stal sa jedným z prvých druhov korenia prepravovaných arabskými obchodníkmi do Afriky aj Európy, kde sa udomácnil natoľko, že nechýbal na žiadnom stole, podobne ako dnes soľ a čierne korenie.

Priaznivé účinky na náš organizmus

 1. Zázvor sa často používa do čajov a záparových zmesí. Koreň zázvoru, najmä čerstvý, sa odporúča pri ťažkých prechladnutiach. 
 2. Prvky obsiahnuté v zázvore majú pozitívny vplyv na prácu tráviaceho traktu, výrazne zlepšujú chuť do jedla, ako aj produkciu žalúdočných štiav, zmierňujú bolesti žalúdka, uľahčujú vstrebávanie potravín, najmä tých mastných, vyprážaných a ťažkých. V ajurvédskej kuchyni sa zázvor považuje za jedlo ohňa a podporuje vnútorné spaľovanie. 
 3. Zázvor stimuluje krvotvorbu a normalizuje krvný obeh.
 4. Je antifugálny. Plesňové infekcie spôsobujú najrôznejšie stavy, od kvasinkových infekcií až po atletickú nohu. Zázvor pomáha zabíjať huby spôsobujúce tieto ochorenia.
 5. Zlepšuje zdravie kostí a zmierňuje bolesti kĺbov spojené s artritídou. Obsahuje gingerol, ktorý má silné protizápalové vlastnosti a je priamo spojený so zlepšením osteoartritídy, zápalu kolena aj reumatoidnej artritídy.
 6. Pomáha pri prevencii rakoviny prsníka, kože, žalúdka, vaječníkov aj pankreasu.
 7. Chemické zlúčeniny obsiahnuté v zázvore zabraňujú bolestivým sťahom maternice a hladkého svalstva v tráviacej sústave, čím pôsobia proti menštruačným kŕčom.

Nepriaznivé účinky a alergény

 1. Povzbudzuje tvorbu žlče, preto sa neodporúča pacientom so žlčovými kameňmi.
 2. Neodporúča sa ani pacientom, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku, pretože zázvor má podobný účinok a takáto kombinácia môže tlak znížiť až príliš, prípadne môže zapríčiniť nepravidelný srdcový rytmus.
 3. Zázvor by nemali užívať pacienti, ktorí užívajú warfarín - liek na riedenie krvi. Zázvor by mohol ich účinok znásobiť, čo by mohlo viesť ku krvácaniu alebo ku vzniku modrín. 
 4. Neodporúča sa pri užívaní niektorých liekov a liečív, ako napríklad Ibuprofén, Diklofenak, Aspirín, Heparín, Klopidogrel, Naproxén, Dalteparín či Enoxaparín.
 5. Zázvor nie je vhodný pre malé deti, tehotné a dojčiace ženy, diabetikov, ani pri acidóze.

Využitie v kuchyni
Zázvor je neodmysliteľnou súčasťou hlavne indickej a čínskej kuchyne, ale veľmi dobre ho poznáme aj v našich končinách. Okrem nám asi najznámejšieho čaju sa často používa do rôznych sladkých aj slaných pokrmov, ako sú zázvorové pečivo, guláš či pečené mäso, ale aj do piva a limonád. 

V nepriaznivom počasí výborne zahreje a dlhodobo udrží vnútorné teplo. Práve táto vlastnosť zázvoru sa využíva v horúcich alkoholických nápojoch severnej Európy, ako sú varené víno a punč. Škorica, klinčeky a zázvor sú tri nevyhnutné ingrediencie v každej zmesi vareného vína. 

V Severnej Amerike je veľmi populárna zázvorová limonáda, ktorú si môžete pripraviť sami tak, že nasekáte kúsok koreňa zázvoru s rozmermi 2 x 2 cm, pridáte plátok alebo dva citrónu a dochutíte lyžicou cukru.

Zázvor sa veľmi dobre hodí do pečenia. Zázvorové koláče, zázvorová žemľovka alebo zázvorové sušienky svojou sviežou chuťou určite upútajú pozornosť na každom čajovom večierku. Okrem toho zázvor pomáha lepšie absorbovať múku, aktivuje prácu žalúdka a zabraňuje stagnácii. Skúste použiť na pečenie menej cukru, hrubšiu múku a tiež ovsenú či pohánkovú múku. Spolu so zázvorom bude táto kombinácia nielen nová a chutná, ale aj zdravá. Nahraďte cukor medom a pečenie bude nielen voňavé, ale bude obsahovať aj menej kalórií.

Zázvor je skvelým dochucovadlom rýb alebo hydinového mäsa. Blahodarný účinok zázvoru sa prejavuje obzvlášť v noci a ráno, keď nie je cítiť ťažobu v žalúdku z výdatnej večere. Pri pečení, dusení a vyprážaní je tiež dobré používať zázvor. Vytvára príjemnú štipľavosť, pripomínajúcu korenie.

Nakladaný zázvor sa v ázijskej kuchyni podáva pri zmene chodu na prečistenie chuťových pohárikov a tiež na ochranu pred parazitmi, ktoré sa nachádzajú v jedlách zo surových rýb. Zázvor dokonale čistí a osviežuje ústa, pripravuje  ich tak na nové jedlá a chute.

Vitamíny, minerály a nutričné hodnoty

Zázvor obsahuje esenciálne oleje kamfín, felandrín, cineol, borneol, citral a gingerol.

Je plný vitamínov A, C, B1, B2, obsahuje aj horčík, fosfor, železo, vápnik, sodík, zinok a draslík. 

Ďalej obsahuje aminokyseliny tryptofán, fenylanín, treonín, leuzín, valín, metionín.

100 g čerstvého zázvoru obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 80 kcal
 • Bielkoviny 2 g
 • Sacharidy 17 g
 • Tuky 0,75 g
 • Vláknina 2 g

100 ml zázvorového čaju bez príchutí obsahuje cca:

 • Energetická hodnota 3 kcal
 • Bielkoviny 0,04 g
 • Sacharidy 0,65 g
 • Tuky 0,02 g

Fotka od Pixabay z Pexels

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor