Rôzne druhy surovej zeleniny - mrkvy, petržleny, kaleráb, zeler, batáty, cibule, hlavička cesnaku

Ako pripravovať zeleninu

Zelenina sa pestuje s cieľom využiť listy, stonky, či korene rastliny. Môže sa konzumovať čerstvá, varená, grilovaná či pečená. V súčasnosti sa odporúča zaradiť do denného jedálnička aspoň 2 alebo 3 porcie zeleniny. Ak chcete túto skupinu potravín zaradiť do svojho menu častejšie, naučte sa pripravovať zeleninu jednoducho a zároveň dokonalo. Čítajte ďalej, v tomto tipe skúmame širokú škálu zeleniny a spôsoby, ako ju zdravo a chutne pripravovať.

Zverejnené:

23. apríl 2022 (sobota) - 17:20 od:  marTinka

Chcete sa naučiť variť zeleninu pre deti aj pre celú rodinu? V nasledujúcich riadkoch uvádzame najlepšie spôsoby prípravy zeleniny tak, aby sa jej vitamíny nestratili a všetky živiny zostali zachované.

Ako pripravovať zeleninu v pare
Príprava zeleniny v pare je jednou z našich obľúbených možností, pretože ingrediencie si zachovávajú väčšinu živín a je dosiahnutá výnimočná štruktúra jedla. Vyskúšajte prípravu v pare. Každá surovina sa varí rôzne dlho. Trochu špargle alebo pár dusených mrkiev sú ideálne ako príloha k filé z lososa alebo k varenej ryži. Výsledok je veľkolepý. Čas prípravy a varenia je veľmi krátky! Budete potrebovať iba parný hrniec a voilá.

Ako pripravovať zeleninu v rúre
Zeleninu pečenú v rúre možno pripraviť mnohými spôsobmi a je to jednoduchá príprava tohto typu jedla. Môžete ju pridať nasekanú alebo jednoducho prekrojenú na polovicu. Zo zeleniny ochutenej korením, pár kvapkami extra panenského olivového oleja, alebo aj predtým marinovanej, vznikne chutné a zdravé jedlo.

Ako pripravovať zeleninu v mikrovlnnej rúre
Ak patríte k tým, ktorí nemajú veľa času, neváhajte si zeleninu uvariť v mikrovlnke. Takéto jedlo budete mať hotové za chvíľu. V tomto prípade existujú rôzne nádoby vhodné špeciálne do mikrovlnnej rúry, ako sú naparovače alebo silikónové puzdrá na varenie v mikrovlnnej rúre. Tie môžu výrazne zjednodušiť kroky tohto typu prípravy. Keď je zelenina hotová, pridajte kvapku extra panenského olivového oleja a vychutnajte si svoj výtvor. Jednoduchšie sa to už fakt nedá!

Ako pripravovať zeleninu v panvici alebo woku
Zeleninu môžete nakrájať a opražiť na miernom ohni s trochou extra panenského olivového oleja. Venujte pozornosť tvrdosti a potrebe praženia každej z nich. Často miešajte a vyberte ich, keď sú zlaté. Rýchly a zdravý pokrm máte za chvíľu priamo na stole.

Ako variť čerstvú zeleninu
Pokiaľ ide o varenie tohto typu jedla, môže sa stať, že stratí viac vlastností a živín. Závisí to ale od druhu zeleniny, nie pri každom je to tak. Ide však o rovnako zdravý a široko používaný spôsob prípravy. Varenie či dusenie zeleniny pod pokrievkou slúži na prípravu polievok, šalátov alebo príloh k mäsu. Môže pomôcť vytvoriť nové jedlá, ktoré zaradíte do svojho týždenného jedálneho lístka a zvýšite tak príjem zeleniny. Kontrolujte čas prípravy, a keď je zelenina hotová, vyberte ju, aby ste ju ochutnali.

Odporúčam Vám prečítať si môj tip o vitamínoch, v ktorom presne píšem, ktoré potraviny ich varením strácajú, a ktoré to majú dokonca naopak.

Ako variť mrazenú zeleninu
Vhodné je staviť na čerstvé potraviny, a preto sa rozhodnúť pre sezónnu zeleninu. Mnohokrát sa však môžete uchýliť k zmrazeniu, keď čas nie je vaším spojencom. V tomto zmysle prvá vec pri varení mrazenej zeleniny je rozmraziť ju po kúskoch, bez použitia mikrovlnnej rúry. Môžete to urobiť v chladničke, v závislosti od prípravy, ktorú si vyberiete. Nemusíte ju vopred rozmraziť, ale ak to urobíte, môžete počítať s lepším výsledkom. Potom si môžete zvoliť rôzne techniky varenia: zeleninu dusiť, pariť či variť.

Zdravá a vyvážená strava sa dosahuje konzumáciou čerstvej aj varenej zeleniny. Zeleninu môžete variť v pare, piecť v rúre či vo woku, alebo pripraviť v mikrovlnnej rúre. Záleží len na vás.

Obrázok Ľuboš Houska z Pixabay

----------------------------------------------------------

#varenie #zelenina #pečenie v rúre #dusenie #mikrovlnka #wok

----------------------------------------------------------