Nekvasený okrúhly chlieb

Čo je Socca?

Socca je tradičný pokrm z francúzskej oblasti Nice. Je to druh plochého chleba alebo placky pripravených z cícerovej múky, vody, olivového oleja a soli. Tieto ingrediencie sa zmiešajú do cesta, ktoré sa potom pečie v horúcej rúre alebo v peci. Socca má zvyčajne tenký a chrumkavý vonkajší plášť a mäkké, lepkavé vnútro.

Zverejnené:

16. september 2023 (sobota) - 12:35 od:  Agata Profi Kuchárka

Socca sa tradične servíruje ako pouličné jedlo alebo ako občerstvenie v kaviarňach a reštauráciách v oblasti Provence a francúzskej riviéry. Často sa podáva s ľahkým šalátom alebo s morskými plodmi. Je to populárny pokrm na pikniky a oslavy.

Táto pochúťka je známa aj pod inými názvami. V Taliansku ju napríklad nájdeme pod pojmom "farinata", v Talianskom Piemonte ako "cecina" a "fainá" v Janove. Socca má bohatú históriu a je obľúbená pre svoju jednoduchosť a výraznú chuť.

Ako vyzerá chlieb Socca? 
Socca je jednoduchý a slaný nekvasený okrúhly chlieb, ktorý sa pečie v rúre, kým nie je na okrajoch chrumkavý a v strede jemný. Vyrába sa z cícerovej múky, takže neobsahuje lepok ani obilniny a je dobrým zdrojom bielkovín a vlákniny.

Tradične sa pečie v otvorenej peci na veľkej medenej panvici s pocínovaným povrchom, kde sa potom krája na plátky a podáva sa čistý, prípadne posypaný korením. Môže sa tiež posypať a použiť ako kôrka na pizzu alebo sa môže naplniť a pripraviť aj ako omeleta alebo palacinka z cíceru.

Odkiaľ pochádza Socca? 
Predpokladá sa, že socca vznikla v talianskom Janove, kde si vraj rímski vojaci pražili na štítoch múku z cíceru. Iní sa domnievajú, že pochádza z Francúzskej riviéry (juhovýchodné Francúzsko). Všetci sa však zhodneme na tom, že tento stredomorský chlieb je výborný bez ohľadu na to, kde vznikol. V závislosti od zemepisnej polohy sa tento chlieb podáva na rôzne spôsoby, pričom sa používa rovnaký základ cesta z jedného dielu múky a vody plus soľ a olej.

Ako sa podáva Socca? 
Tento slaný chlieb sa zvyčajne podáva s niekoľkými bylinkami, korením a konzumuje sa rukami. Chlieb sa môže jesť len tak (roztrhaný alebo nakrájaný na plátky), podávať s korením alebo posypaný rôznymi prísadami. 

Tu je zopár obľúbených možností ako Socca podávať:

Zelenina + dip: Na ľahkú desiatu alebo obed podávame Socca so zeleninovými tyčinkami a klasickým humusom alebo humusom z bielej fazule.

Ako šalát: Vhodnou kombináciou je klasický domáci šalát, zelený šalát + citrónový tahini dresing alebo šalát z paradajok a endívie + olivová bagna cauda.

Polievka + dusené mäso: Socca podávame s cícerovou polievkou Ratatouille, paradajkovo-bazalkovou polievkou alebo citrónovou cícerovou polievkou Orzo.

Zelenina: Soca podávame s vegánskou zeleninou.

Fotka od 1195798 z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#chlieb #domáci chlieb #čerstvý chlieb #Taliansko #talianska kuchyňa #talianske jedlá #francúzsko #vegánske jedlá

----------------------------------------------------------