Kurací vývar

Čo jesť po operácii na urýchlenie hojenia?

Konzumácia veľkého množstva výživných potravín po operácii pomáha nášmu telu zotaviť sa, podporuje hojenie rán a zabraňuje zápche. Vo všeobecnosti by sme sa mali zamerať na celozrnné potraviny a vyhýbať sa spracovaným potravinám s nízkym obsahom vlákniny a vysokým obsahom cukru a nasýtených tukov. Aj keď nemáme chuť do jedla, mali by sme jesť menšie kalorické jedlá, namiesto troch veľkých jedál, ktoré nevládzeme dojesť.

Zverejnené:

03. jún 2023 (sobota) - 11:25 od:  Agata Profi Kuchárka

Ak sme podstúpili operáciu, potraviny, ktoré konzumujeme tesne po operácii v priebehu týždňov či mesiacov, môžu ovplyvniť naše hojenie a zotavovanie. Konzumácia správnych potravín a vyhýbanie sa nesprávnym potravinám nám zároveň môže pomôcť zabrániť komplikáciám, ako je zápcha a pooperačná infekcia.

V tomto článku sa dozviete, ktoré potraviny jesť, a ktorým sa po operácii vyhýbať. Máme pre vás aj tipy, čo robiť, ak nemáte chuť do jedla alebo sa cítite príliš nepríjemne.

Typ operácie, ktorú sme podstúpili, a všetky predchádzajúce ochorenia, ktoré máme, určujú, aká diéta je pre nás najvhodnejšia.

·       Ak sme podstúpili operáciu čriev, budeme potrebovať diétu s nízkym obsahom vlákniny, aby sa náš tráviaci trakt stihol zahojiť.

·       Ak máme ochorenie obličiek alebo pečene, mali by sme obmedziť množstvo bielkovín.

·       Ak máme ochorenia, ako je divertikulitída alebo zúženie čriev, mali by sme sa vyhýbať orechom a iným ťažko stráviteľným potravinám.

·       Aj pri niektorých zubných operáciách je potrebné piť počas prvých dní tekutiny a konzumovať mäkkú stravu.

Čerstvé a nespracované potraviny sú oveľa zdravšie ako spracované potraviny, ktoré majú zvyčajne vysoký obsah cukru, soli a tuku a nízky obsah vlákniny. Spracované potraviny môžu prispievať k zápalom, čo zvyčajne spomaľuje hojenie.

Celé potraviny sú napríklad ovocie, pečené zemiaky, kuracie prsia, čerstvé ryby, cibuľa, banány či mleté bravčové mäso.

V rámci spracovaných potravín by sme sa mali vyhýbať hranolkám, kuracím nugetkám, cibuľovým krúžkom, rybím tyčinkách, čipsom či spracovaným údeným mäsovým výrobkom.

Vlákninou proti zápche
Zápcha je bežná po operácii čriev, ale môže sa vyskytnúť aj po akomkoľvek chirurgickom zákroku. Jedným z dôvodov je, že lieky proti bolesti na predpis, ktoré sa niekedy používajú po operácii - najmä opioidy - môžu spomaliť pohyb čriev a spôsobiť ťažko priechodnú stolicu.

Zápcha môže tiež znížiť chuť do jedla, zvýšiť úroveň bolesti a zaťažovať chirurgické rezy. Tieto faktory môžu brániť nášmu uzdraveniu.

Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať
Niektoré potraviny môžu predchádzať zápche alebo ju liečiť, zatiaľ čo iné, ktoré obsahujú málo vlákniny, môžu riziko zápchy zvyšovať.

Mali by sme sa vyhýbať potravinám s nízkym obsahom vlákniny, kým sa nám nevráti pravidelná a mäkká stolica. Patria sem potraviny ako: červené mäso, syr, spracované mäso (slanina a párky), biely chlieb, krekry a cestoviny alebo sladké občerstvenie či dezerty.

Potraviny, ktoré môžeme konzumovať
Jedným z kľúčových spôsobov, ako predchádzať zápche, je prijímať dostatok vlákniny. Platí to najmä pre nerozpustnú vlákninu, ktorá skracuje čas rekonvalescencie. Počas liečby by sme mali do nášho jedálnička pridať napríklad tieto potraviny s vysokým obsahom vlákniny: celozrnný chlieb, ovsené vločky, čerstvé ovocie a zelenina, sušené ovocie vrátane sušených sliviek a slivkového džúsu, fazuľa a strukoviny, obilné otruby.

Ďalším spôsobom, ako zvýšiť príjem vlákniny, je užívanie doplnkov s vlákninou (napr. psyllium).

Vyberajme si chudé bielkoviny
Bielkoviny v potrave sú kľúčové pre regeneráciu, pretože poskytujú stavebné prvky pre nové tkanivá a svaly.

Niektoré zdroje bielkovín však obsahujú veľa nasýtených tukov, najmä červené mäso a spracované mäso. Konzumácia príliš veľkého množstva nasýtených tukov spôsobuje zápalové zaťaženie tráviaceho traktu a môže tiež spôsobiť zápchu.

Namiesto toho by sme mali konzumovať chudé bielkoviny v potravinách, ako sú:

·       kuracie mäso (bez kože)

·       morčacie mäso (bez kože)

·       bravčové mäso (odrezané)

·       ryby a morské plody

·       arašidové maslo alebo orechové maslo

·       tofu

·       tempeh

·       jogurt (nesladený)

Treba konzumovať čerstvé ovocie a zeleninu?
Čerstvé ovocie a zelenina sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, vitamínov a minerálov, ktoré podporujú hojenie po operácii. Aj napriek tomu je však potrebné kontrolovať ich príjem, pretože nadmerný príjem niektorých druhov ovocia môže spôsobiť hnačku, zatiaľ čo nadmerný príjem niektorých druhov zeleniny môže spôsobiť nadúvanie. Oboje môže po operácii čriev zaťažovať črevá a brániť hojeniu.

A čo mliečne výrobky?
Mliečne výrobky sú vynikajúcim zdrojom bielkovín, vápnika a vitamínu D, ale môže sa stať, že naše trávenie bude po operácii na konzumáciu mliečnych výrobkov príliš citlivé.

Ľudia s už existujúcim pľúcnym ochorením môžu po konzumácii mliečnych výrobkov pociťovať viac kašľa a pľúcnych sekrétov. Títo pacienti by preto mali mliečne výrobky po operácii dočasne obmedziť.

To isté sa môže týkať ľudí, ktorí podstúpili operáciu hrudníka alebo majú pretrvávajúci kašeľ po operácii brucha. Kašeľ môže počas hojenia neprimerane zaťažovať rezy.

Pre istotu by sme sa s mliečnymi výrobkami nemali ponáhľať a vyberať si radšej nízkotučné produkty, ktoré sú ľahšie na trávenie, ako napríklad:

·       nízkotučný tvaroh

·       odtučnené mlieko

·       jogurt bez tuku (nesladený)

Čo robiť, ak nemáme chuť do jedla?
Po operácii sa nám možno nebude chcieť veľmi jesť. Najmä ak trpíme nevoľnosťou, vracaním alebo máme kŕče v bruchu. Chuť do jedla by sa mala vrátiť do niekoľkých dní po operácii, no je dôležité, aby sme sa medzitým čo najlepšie stravovali.

Aby sme si udržali silu, mali by sme skúsiť kalorické potraviny ako napríklad:

·       avokádo

·       vajcia

·       humus

·       chudé mäso alebo hydina

·       mastné ryby ako losos a tuniak

·       arašidové maslo a orechové maslo

·       zemiaky

Okrem výberu kalorických potravín si môžeme k jedlu pridávať prílohy ako napríklad omáčky alebo guacamole. Medzi jedlami si môžeme zamaškrtiť na orechoch, orechovom masle, humuse, plátkoch kuracieho alebo morčacieho mäsa, hrozienkach či zmrzline.

Po operácii úst, hrdla alebo žalúdka je tiež jednoduchšie piť ako jesť. Preto by sme sa mali zamerať na potraviny, ako sú smoothies, kurací vývar, krémové polievky alebo proteínové nápoje, ktoré môžeme piť alebo popíjať cez slamku.

Nevoľnosť a zvracanie po operácii
Ak máme žalúdočné ťažkosti, môžeme popíjať mätový čaj alebo zázvorový nápoj či cmúľať zázvorové cukríky.

Fotka od Lisa Redfern z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#zmrzlina #hrozienka #humus #bielkovinová diéta #vajcia #avokádo #varené zemiaky #ryby #diétne jedlá #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------