Bryndzové pirohy s opraženou slaninkou aj cibuľkou

Ktoré jedlá sú typické slovenské?

Bryndzové halušky, trdelník či tradičná hustá slovenská kapustnica. To sú len niektoré jedlá, ktoré sú pôvodom tradične slovenské. Ako vyzerajú typické slovenské jedlá a ako sa odpradávna pripravujú?

Zverejnené:

20. marec 2023 (pondelok) - 17:22 od:  Agata Profi Kuchárka

Slovensko má vynikajúcu polohu v strednej Európe. Susedí s Maďarskom, Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Ukrajinou. Slovensko má vďaka svojej bohatej histórii veľa tradičných slovenských jedál aj v okolitých krajinách.

Bryndzové halušky
Typickým slovenským pokrmom sú halušky. Cesto na halušky sa pripravuje zo zemiakov, soli a vody. Tradičné slovenské halušky sa jedia s bryndzou (slovenským ovčím syrom), ale v rôznych regiónoch sa odpradávna podávali aj halušky so zemiakmi, kapustou či smotanou.

Bryndzové pirohy
Bryndza sa na Slovensku objavuje v mnohých jedlách. Pridáva sa aj do poľskej klasiky – pirohov (pierogi). Slováci zemiakové halušky plnia bryndzou a podávajú ich s kyslou smotanou a kúskami opraženej slaniny. Toto jedlo Slováci často zapíjajú pohárom žinčice či kyslého ovčieho mlieka. Bryndzu s pikantnou fermentovanou chuťou neobľubuje každý, ale rozhodne stojí za vyskúšanie.

Kapustnica 
Kapustnica sa objavuje na každej tradičnej vianočnej večeri, ale v mnohých slovenských rodinách sa varí po celý rok aj ako hlavné jedlo. Kyslá kapusta sa vymieša na krémový základ s uvarenými zemiakmi, hubami, nakrájanou šunkou, paprikou, čiernym korením a cesnakom. Polievka sa podáva teplá a keď ju jeme s čerstvo upečeným chlebom, je veľmi sýta.

Zemiakové placky 
Zemiakové placky sa môžu podávať ako hlavné jedlo alebo ako príloha k polievke, mäsu či šalátom. Najlepšie zemiakové placky sú vyprážané na kvalitnom oleji a sú zvonka chrumkavé, ale vo vnútri mazľavé. Mali by sa jesť teplé s kyslou smotanou, kefírom alebo kyslým mliekom.

Trdelník
Trdelník, alebo takzvané koláče v tvare lievika, chutia výborne najmä v zime, kedy sa podávajú teplé na vianočných trhoch s hrnčekom vareného vína. Cukor a škorica sa v našich ústach jemne roztopia a koláč nám dodá energiu počas chladných zimných večerov. Slováci nedávno prispôsobili trdelník tak, aby obsahoval aj vanilkovú zmrzlinu vo vnútri. V súčasnosti si tento tradičný slovenský dezert možno vychutnať po celý rok a kúpiť si ho nielen na jarmočných trhoch, ale upiecť aj doma.

Fotka od ❄️♡💛♡❄️ Julita ❄️♡💛♡❄️ z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor