Mandle

Ktoré potraviny zabraňujú lámavosti nechtov?

Dostatok živín v jedle môže pomôcť našim suchým a krehkým nechtom. Naše lámavé nechty môžu byť dokonca indikátorom niektorých iných zdravotných problémov. Lámavosť nechtov je zároveň aj dôkazom toho, že v našej strave chýbajú niektoré dôležité vitamíny a živiny. Ktoré potraviny je treba konzumovať, aby sme mali pevné a zdravé nechty?

Zverejnené:

25. marec 2023 (sobota) - 13:54 od:  Agata Profi Kuchárka

Či už si to uvedomujeme alebo nie, zdravie nechtov môže byť dosť silným ukazovateľom nášho celkového zdravia.

Dostatok živín v jedle môže pomôcť našim suchým a krehkým nechtom. Aj napriek tomu, že si občas doprajeme manikúru, o nechtoch začíname premýšľať zvyčajne až vtedy, ak sú suché, krehké, slabé alebo sa ľahko lámu. Naše nechty môžu byť dokonca indikátorom niektorých iných zdravotných problémov alebo dôkazom toho, že v našej strave chýbajú niektoré dôležité vitamíny a živiny.

Ak máme lámavé nechty, nemusíme hneď siahať po doplnkoch výživy či produktoch s agresívnymi chemikáliami. Stačí do stravy zaradiť aspoň niektoré z nasledovných potravín. Týchto 11 druhov potravín zaradených do našej stravy je najjednoduchší (a najchutnejší!) spôsob, ako pomôcť našim nechtom, aby rástli dlhé a silné – bez doplnkov, liečby alebo produktov s agresívnymi chemikáliami.

Vajcia
Či už ich máme radi ako praženicu, pošírované, na tvrdo alebo v omelete, vajcia sú nutričnou bombou, ktorá dodá našim nechtom neuveriteľné množstvo vitamínu D a bielkovín, ktoré naše nechty posilnia. Na rozdiel od mäsa sú bielkoviny vo vajciach vysoko stráviteľné a telo ich ľahko prijíma.

Vajcia obsahujú B12, vitamíny A a E, železo a biotín, ktorý zväčšuje hrúbku nechtov a znižuje ich lámavosť a štiepenie.

Chudé mäso ako morčacie, kuracie a hovädzie mäso
Rovnako ako proteín pomáha budovať silné svaly, robí zázraky aj s našimi nechtami. Nechty sú vyrobené z bielkovín, takže prvá vec, ktorú môžeme vyskúšať, je pridať viac do svojho jedálnička chudého mäsa, ako napríklad hydinu, ryby, hovädzie a bravčové mäso.

Ovocie a bobule – najmä čučoriedky, jahody a banány
Hrubšie a silnejšie nechty získame konzumáciou čučoriedok. Antioxidanty pomáhajú chrániť bunky nášho tela pred poškodením voľnými radikálmi. Toto poškodenie zvyšuje stresové hormóny a zápal, ktorý ovplyvňuje všetky bunky v tele, vrátane vlasov a nechtov. Čučoriedky majú jednu z najvyšších antioxidačných vlastností zo všetkých druhov ovocia. Černice a hrozno majú tiež vysoký obsah antioxidantov a poskytujú rovnako zdravú pochúťku pre naše nechty.

Pivo
Pivo na báze pšenice je bohaté na kremík, ktorý preukázateľne posilňuje naše kosti, a tým aj nechty. 

Tmavá listová zelenina vrátane špenátu, brokolice a kelu
Zelená listová zelenina vrátane kelu, špenátu, brokolice a listovej zeleniny dodáva nášmu telu dostatok železa, kyseliny listovej a vápnika, aby sa nechty dostali späť do svojej formy.

Orechy a semená, vrátane mandlí a slnečnicových semien
To, že si radi pochutnáme na orechoch a semienkach poskytuje poriadnu dávku zdravých tukov, po ktorých určite túžia aj naše nechty. Mandle sú skvelým zdrojom bielkovín a horčíka. Vertikálne ryhy na nechtoch môžu byť znakom nedostatku horčíka.

Slnečnicové semienka sú dokonalým protijedom na oslabené nechty. Okrem množstva horčíka obsahujú stopové minerály mangán a meď, ktoré sú nevyhnutné pre syntézu a produkciu spojivového tkaniva v kostiach a chrupavkách, čím posilňujú aj nechty.

Tieto chrumkavé semienka obsahujú aj vitamín B6, zinok a vitamín E. Všetky tieto minerály a vitamíny prispievajú k zdravým nechtom a silným kostiam.

Fotka od Владимир z Pixabay

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#slnečnicové semiačka #mandle #vajcia #chudé mäso #kuracie mäso #ryby #morčacie mäso #brokolica #kel #špenát #pivo #čučoriedky #domáca lekáreň

----------------------------------------------------------