Červená cibuľa nakrájaná na kolieska

S čím skladovať cibuľu?

Cibuľa je zelenina, ktorá je veľmi náchylná na skladovanie s iným ovocím či zeleninou. Môžeme skladovať cibuľu a citróny spolu? Môžeme cibuľu skladovať spolu s ovocím? Môžeme skladovať avokádo a cibuľu spolu? Kde skladovať cibuľu a cesnak? Kde by sa mala cibuľa v kuchyni skladovať?

Zverejnené:

30. december 2022 (piatok) - 18:31 od:  Agata Profi Kuchárka

Cibuľa je zelenina, ktorá je veľmi náchylná na skladovanie s iným ovocím či zeleninou. Často je to práve kvôli etylénu, ktorý spôsobuje rôzne chemické reakcie, ktoré majú vplyv aj na skladovanie cibule.

Môžem skladovať cibuľu a citróny spolu?
Ovocie produkujúce etylén, ako sú jablká, banány, broskyne a medové melóny, by sa nemalo skladovať vedľa avokáda, citrónov, hrozna, cibule a iného ovocia alebo zeleniny, ktoré sú na túto zlúčeninu citlivé. Taktiež by sme nikdy nemali skladovať ovocie produkujúce etylén spoločne.

Môžem cibuľu skladovať spolu s ovocím?
Producentov etylénu je najlepšie uskladňovať v miske s ovocím na kuchynskom pulte a potraviny citlivé na etylén v chladničke. 

Môžem skladovať avokádo a cibuľu spolu?
Cibuľu môžeme skladovať spolu s avokádom, aby sme zabránili jeho rýchlemu znehodnoteniu. Je to tiež ideálna kombinácia, najmä ak plánujete pripraviť rôzne recepty, ako napríklad guacamole.

Kde by sa mala cibuľa v kuchyni skladovať?
Nádobu s cibuľou je potrebné umiestniť na suché a tmavé miesto, napríklad do zadnej časti špajze alebo do skrine. Slnečné svetlo môže ovplyvniť teplotu a vlhkosť a spôsobiť pokazenie cibule. Správne uskladnená celá cibuľa vydrží čerstvá 6 až 8 týždňov.

Kde skladovať cibuľu a cesnak?
Ideálne je tmavé miesto, ktoré je tesne nad bodom mrazu a s veľmi nízkou vlhkosťou. Bežnými miestami, ktoré sa osvedčili, sú pivnica (mimo dosahu pece), garáž, pivnica alebo tmavá a chladná skriňa či kuchynská skrinka blízko podlahy.

Môže sa cibuľa uchovávať v chladničke?
Celú cibuľu je najlepšie skladovať v chladnej, tmavej, suchej a dobre vetranej miestnosti, zatiaľ čo ošúpanú, nakrájanú na plátky, pokrájanú, uvarenú a nakladanú cibuľu môžeme skladovať v chladničke. Cibuľu možno zamraziť, aby sa ešte viac predĺžila jej trvanlivosť, ale potom je najlepšie použiť ju vo varených jedlách.

Vydrží cibuľa dlhšie v chladničke alebo na pulte?
Celá surová cibuľa vydrží dva až tri mesiace, ak sa skladuje na chladnom a suchom mieste (pivnica, špajza alebo nevykurovaná pivnica). V chladničke však cibuľa vydrží len do dvoch týždňov.

Čo sa dá uskladniť s cibuľou?
Paradajky a cibuľu sa odporúča skladovať samostatne, pretože paradajky obsahujú značné množstvo vlhkosti. Dodatočná vlhkosť môže spôsobiť, že cibuľa nasiakne vlhkosť z paradajok a pokazí sa oveľa rýchlejšie, ako keby sa skladovala oddelene.

Čo môžem skladovať vedľa cibule?
Priateľským susedom cibule je cesnak. Môžu sa skladovať blízko seba bez toho, aby dozreli alebo sa pokazili.

Komentáre


Pridajte prosím svoj názor

----------------------------------------------------------

#červená cibuľa #cibuľa #avokádo #paradajky #cesnak #citrón #uskladnenie #tipy pre začiatočníkov

----------------------------------------------------------